Blog

 

21.11.2023

 

Drodzy Socjalni!

 

Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego życzymy wszystkim pracownikom

socjalnym satysfakcji z pracy oraz aby każdego dnia spotykali się z

szacunkiem dla Naszego trudnego zawodu. Życzymy przychylności i

zrozumienia ze strony władz samorządowych, które mają bezpośredni wpływ

na warunki Naszej pracy. Aby realnym stało się, że osoby, które

zarządzają Ośrodkami Pomocy Społecznej miały odpowiednie kwalifikacje i

doświadczenie do pełnienia tej funkcji. Zaś ze strony władzy ustawodawczej oczekujemy

ustawy o zawodzie pracownika socjalnego.

1.08.2023

Szeregi naszego związku zasiliła mocna grupa ze Zgierza! Członkowie naszego związku w Zgierzu powołali Zakładową Organizację Związkową i dokonali wyboru zarządu. Przewodniczącą została Sylwia Stajuda, zastępcą przewodniczącej- Patrycja Walczak, sekretarzem - Monika Szymańska-Dudka, zastępcą sekretarza -Adriana Gulińska

Życzymy udanej współpracy z dyrekcją MOPS i Prezydentem Zgierza:)

14.06.2023

Do Związku Zawodowego Pracowników Socjalnych dołączyła Zakładowa Organizacja Związkowa w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Ostrowie Wielkopolskim, która liczy 11 członków. Przewodniczącą ZOZ jest Katarzyna Marciniak, zastępcą Karolina Grabarek, a skarbnikiem Monika Świgoniak. Witamy serdecznie w Naszych szeregach !

23.05.2023

W dniu 23.05.2023 odbyło się Walne Zebranie Delegatów wybranych wcześniej przez zakładowe organizacje związkowe. Walne Zebranie Delegatów dokonało wyboru nowego Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Socjalnych oraz Głównej Komisji Rewizyjnej

Zarząd Główny ZZPS:

Bożena Dembińska - Przewodnicząca

Katarzyna Nowicka - Skarbnik

Alicja Nowakowska - Zastępca Przewodniczącej

Ewelina Strzelczyk - Zastępca Przewodniczącej

Beata Tarnowska - Konka - Sekretarz

Główna Komisja Rewizyjna ZZPS:

Liwia Gałaj - Przewodnicząca

Maciej Małolepszy -Zastępca

Małgorzata Tadeusiak - Zastępca

 

Walne Zebranie Delegatów podjęło uchwałę o zmianie składki członkowskiej od 1.01.2024 roku do kwoty 25 zł. 

 

 

16.05.2023r.

My nie zwalniamy tempa, dużo się u nas dzieje stąd cisza na stronie. W ostatnim czasie odbyły się wybory delegatów w Łodzi i pozostałych organizacjach zrzeszonych.  Wybory miały na celu wyłonienie delegatów na walny zjazd delegatów i wybranie Zarządu Głównego - o tym wkrótce. 

W ostanim czasie intensywnie ZOZ ZZPS przy MOPS w Łodzi intensywnie przygotowywał się do sprawy w sądzie. Dziś odbyły się pierwsze przesłuchania strony MOPS w Sądzie w Łodzi - było emocjonująco, ale wybrzmiały dla Nas pierwsze bardzo ważne słowa - nie jesteśmy służbą interwencyjną, pracujemy w ściśle określonych godzinach 8-16, a od naszej pracy nie zależy życie i bezpieczeństwo ludzi 😍

Kolejne przesłuchania już w czwartek tj. 18.05.2023r. o godzinie 9:00 W Sądzie przy Placu Dąbrowskiego 5 Wydział VIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (na sali nr 19 będzie informacja do której sali przeniesiono sprawę by była większa) zapraszamy wszystkich chętnych, nie ważne czy jesteś jednym z nas czy też nie ! Prosimy jednak mimo wielkich emocji o zachowanie spokoju i nie dezorganizowanie sprawy 🙂 

 Liczymy na Wasze wsparcie 🙂 Dziś dziękujemy jeszcze raz przedstawicielce Inicjatywy Pracowniczej - Łódź za obecność i ogromne wsparcie 😍

 

 

 

23.03.2023r.

WAŻNE!

W dniu 17.04.2023r. o godzinie 17:00 odbędzie się zebranie członków Związku w auli H120 w Akademii Humanistyczno Ekonomicznej w Łodzi przy ul. Rewolucji 1905 r. Nr 52  - na 1 pietrze. Spotkanie ma na celu wyłonienie delegatów naszej organizacji na walny zjazd delegatów. 

Spośród delegatów wyłonionych na naszym zebraniu oraz z delegatów innych organizacji związkowych będących w naszej strukturze będą wybierani członkowie nowego Zarządu Głównego ZZPS.

Zapraszamy wszystkich ! 

 

 

21.03.2023r.

W dniu 07.03.2023r. ZOZ ZZPS przy MOPS w Łodzi wystosował 9 postulatów do Dyrekcji MOPS w Łodzi celem poprawy warunków pracy terenowych pracowników socjalnych. W dniu 17.03.23r. otrzymaliśmy pisemną informację o braku możliwości realizacji żadnego z postulatów w przedstawionej przez Nas formie, w związku z powyższym weszliśmy w kolejny spór zbiorowy. Spotkanie dotyczące rokowań przewidziano na dzień 27.03.2023r.

Będziemy informować o dalszych etapach naszych działań.

 

Zarząd ZOZ ZZPS przy MOPS w Łodzi

 

05 lutego 2023

W dniu 02.02.23r. odbyło się zebranie zarządu. Po wewnętrznych naradach, dokonaniu oceny sytuacji i konsultacji z prawnikiem Zarząd Związku podjął decyzje, że będziemy wchodzić w NOWY SPÓR ZBIOROWY z pracodawcą. Trwają prace nad sprecyzowaniem postulatów - tu będziemy Was prosić o pomoc oraz sugestie. W tej sprawie członkowie Zarządu Związku będą w najbliższym czasie odwiedzać PPS-y aby porozmawiać z załogą. Liczymy na Wasze sugestie. Chcielibyśmy również poinformować, że Sąd nie wyznaczył terminu sprawy, która dotyczy rzekomej nielegalności Naszego strajku w 2022 roku, zatem plotki o Naszej przegranej są NIEPRAWDZIWE.

 

24 grudnia 2022

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Wam wspaniałego czasu spędzonego w gronie najbliższych

ludzi, wielkiej radości i odpoczynku od codziennych trosk.

W nadchodzącym Nowym Roku życzymy wielu sukcesów zawodowych i prywatnych.

 

Zarząd ZOZ ZZPS przy MOPS w Łodzi 

 

14 grudnia 2022

Dziś odbyło się zebranie robocze nowego zarządu ZOZ ZZPS przy MOPS w Łodzi.

W zarządzie nasze Koleżanki i koledzy pełnią następujace funkcje:

1. Agnieszka Głabska - Przewodnicząca;

2. Alicja Nowakowska - Zastępca Przewodniczącej;

3. Maciej Małolepszy - Zastępca Przewodniczącej;

4. Paulina Grabska - Sekretarz;

5. Liwia Gałaj - Członek Zarządu;

6. Sylwester Tonderys - Członek Zarządu.

Wkrótce odbędą się Wybory Delegatów do Walnego Zjazdu Delegatów Związku Zawodowego Pracowników Socjalnych - będą one przeprowadzone w formule zdalnego głosowania.

8 grudnia 2022

Informujemy, że Gmina Nowosolna (Łódź) poszukuje pracownika socjalnego od 01.2023.

Umowa o pracę, cały etat.

Kontakt do OPS

42 648 45 20

 

Ogłoszenie grzecznościowe !

7 grudnia 2022

ZOZ ZZPS przy MOPS w Łodzi ma nowy Zarząd!

Gratulujemy członkom Zarządu ich wyniku wyborczego, życzymy wytrwałości i powodzenia w pracy spolecznej!

21 listopada 2022

21 listopada

Dzień Pracownika Socjalnego
to nasze święto!

W czasie szalejącej drożyzny i inflacji, doświadczeni strajkami i protestami, pozostańmy pełni pogody ducha, otwarci na drugiego człowieka i pełni pogody ducha.

Wspierajmy siebie nawzajem w tej trudnej i odpowiedzialnej pracy.

3 pażdziernika 2022

Juz jutro w godzinach 8:45 - 10:45 w Tomaszowie Mazowieckim odbedzie się strajk ostrzegawczy zorganizowany przez Związek Zawodowy Pracowników Socjalnych. Inicjatywa ta spotkała się z nietuzinkową reakcją dyrekcji Ośrodka, co mozecie przeczytać na stronie Organizacji. Są też pozytywne efety, jeszcze przed strajkiem zainteresowanie problemami Osrodka wykazał w końcu Prezydent Tomaszowa. Czyżby koniec samowładztwa dyrekcji był bliski?

Zapraszamy na stronę Organizacji - kliknij link.

26 września 2022

Zakładowa Organizacja Związkowa Zwiazku Zawodowego Pracowników Socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim od kwietnia tego roku jest w sporze zbiorowym z pracodawcą. Pracownicy są w trakcie mediacji, które niestety nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Wkrótce w Tomaszowie ogłoszony zostanie strajk ostrzegawczy.

Zapraszamy na stronę Organizacji - kliknij link.

Pozwoli to Wam być na bierząco z sytuacja naszych Koleżanek i Kolegów z Tomaszowa Mazowieckiego.

25 lipca 2022

STRAJK - trwa nadal, a MOPS łamie prawo!

Dyrekcja MOPS napuściła "pożytecznych idiotów" na zdejmowanie banerów związku i zabieranie strajkującym krzeseł!

Ludzie! szanujcie się, po co łamiecie prawo, trochę godności - niech Kaczorowski sam zabiera kobietom krzesła i zdejmuje banery!

Przypominamy "pożytecznym idiotom": nawet jeśli uważasz, że masz rację, ale podejmujesz działania bez prawomocnego postanowienia sądu - jesteś pospolitym przestępcą!

Dla tych wyrywnych, a może trochę głupszych - Komornik jest instancją do egzekucji wyroków, jeśli mając wyrok sądu sam siłą odbierzesz dług - jesteś bandytą, który dokonał wymuszenia rozbójniczego, a nie wierzycielem odzyskującym dług. Myślenie nie boli!

Ponadto postanowienie Sądu nie kończy sporu zbiorowego - a ten jest podstawą do oflagowania transparentami instytucji. Równierz w czasie postępowania sądowego banery mają zostać na obiektach!

19 lipca 2022

Strajk pracowników socjalnych MOPS w Łodzi trwa 14 tygodni!

Dyrekcja MOPS w Łodzi manipuluje opinią publioczną i próbuje zastraszyć pracowników stwierdzeniami, że strajk może być uważany za nielegalny!

Przypominamy, że o legalności strajku decyduje sąd, a nie Pan Andrzej Kaczorowski.

Osoby, które czują się zastraszane wystąpieniami Andrzeja Kaczorowskiego w mediach, oraz listami przez niego wysyłanymi - zapraszamy do kontaktu z Komitetem Strajkowym. Przygotowujemy akcję prawną w tej sprawie!

Strajk jest legalny, a my walczymy o godność naszej gupy zawodowej!

Nadal można nas wesprzeć na platformie zrzutka.pl - każde wsparcie się liczy!

15 czerwca 2022

Strajk pracowników socjalnych MOPS w Łodzi trwa już osiem tygodni, władze miasta nie są skłonne do negocjacji, co zmusza nas do niepopularnych pośród mieszkańców miasta akcji jak blokady ulic. Za utrudnienia przepraszmy, prosimy kierować Państwa uwagi na adres e-mail - lckm@uml.lodz.pl  

25 maja 2022

Zapraszamy do TVP Łódź 3 gdzie nasz przewodniczący przedstawi stanowisko strajkujących - program "Rozmowa dnia" - będzie można obejrzeć on-line tutaj.

Dziś o 20:10 Debata w Radio Łódź - omówimy problemy MOPS w Łodzi, bez udziału władz miasta, bo te się na nas obraziły - można jej będzie odsłuchać on-line tutaj.

24 maja 2022

Dziś nasz przewodniczący przedstawił nasz "Punkt widzenia" w Telewizji TOYA, zapraszamy do ogladania materiału na stronie - Punkt Widzenia.

19 maja 2022

Kończymy tydzień nienachalną intelektualnie prowokacją ze strony Pana Adama Wieczorka, czyli zawieszeniem rozmów w skutek domniemanej napaści na strażników miejskich. To fakt, My nie zamierzamy z nim więcej rozmawiać.

Sytuację opisał TVN24 - link tutaj.

18 maja 2022

Skandaliczna wypowiedź Pana Wieczorka w TV TOYA - program "Punkt widzenia" - prezentowany tam jest wyłącznie punkt widzenia niekompetentnego  lub źle informowanego urzędnika?

Naruszenie dóbr osobistych osób, które pokazywały swoje wynagrodzenia mediom - czy świadome działanie p. Wieczorka? Jeśli wynajmujący zobaczył w mediach wypowiedź najemcy - pracownika socjalnego - i połączy to z wystąpieniem
p. Wieczorka, to czy jest on gotowy wynająć temu pracownikowi jedno z wielu swoich mieszkań, pro bono? Czy jako wynajmujący miałby zaufanie do najemcy, o którym w telewizji ważny urzędnik magistratu mówi, że jest nierzetelnym dłużnikiem? Rodzi się wiele pytań, a odpowiedź jest jedna - arogancja Pana Wieczorka nie pomaga rozwiązać sporu.

 

17 maja 2022

Dziś o 17:30 będziemy na żywo na ogólnopolskiej antenie TVP3 Łodź - "Głos Regionów"

Link do programu.

Niestety nie otrzymaliśmy potwierdzenia, że Pan Adam Wieczorek tym razem planuje dotrzytmać słowa i podjąć dialog ze strajkującymi.

W tym tygodniu oczekujcie jeszcze naszych nalotów na urzędy miejskie - będzie głośno - wybierzemy losowe placówki.

W poniedziałek umilimy urzędnikom Pani Prezydent powrót z pracy - zablokowany będzie Plac Komuny Paryskiej, częściowo ulica Sienkiewicza i Tuwima.

Zaś następny piątek - już formalnie - manifestacja na węźle przesiadkowym. Wczoraj był to spontaniczny akt frustracji na postawę władz miasta.

16 maja 2022

I zaczynamy 4 tydzień strajku, dziś głośny - na centrum przesiadkowym przy "Centralu"

Jeśteśmy w mediach:

TV TOYA

TVP Łódź

11 maja 2022

Wraz z Radnymi świetowaliśmy pierwszą po covidową Sesję Rady Miejskiej w Łodzi.

Ponadto byliśmy u Prezydenta Pustelnika, który złożył nam po raz trzeci tą samą propozycję porozumienia... nie widzimy zrozumienia u Władz.

Bulwersująca wypowiedź pana Adama Wieczorka dla TV TOYA - jest zadowolony z pracy Dyrektora MOPS - ciekawe co o tym myślą mieszkańcy miasta, którzy nie mają dostępu do świadczeń Ośrodka?

Mówią o nas - A. Wieczorek dla TV TOYA.

 

9 maja 2022

Trzeci tydzień strajku MOPS w Łodzi - już w środę Sesja Rady Miasta, dawno nie odwiedzaliśmy Państwa Radnych.

6 maja 2022

Dziś byliśmy w UMŁ - pierwsza propozycja Magistratu, przekazana przez Wiceprezydenta, Pana Adama Pustelnika - niesatysfakcjonująca nas.

5 maja 2022

Wczoraj wieczorem byliśmy w TVP Lódź - świetna wypowiedź Pana Piotra Ciepluchy, łódzkiego Wicewojewody - Urząd Wojewódzki docenia pracowników socjalnych i potrafi to wyrazić! Warto zobaczyć program Samorządni z godziny 19:30.

Link do programu publikujemy tutaj.

4 maja 2022

Drugi tydzień strajku w MOPS Łódź - Komisja Zdrowia i Opieki Społecznej w Łodzi dopiero 2 maja odkryła strajk! Niesamowita informacja, jednak da się nie czytać wiadomości lokalnych i być łódzkim radnym.

27 kwietnia 2022

Dziś dużo się działo w MOPS, Dyrektor bał się odpowiadać na pytania pracownikow, czy na pytania dziennikarki, ostatecznie uciekal przed nami i chował się po gabinetach innych pracowników MOPS.

Apelujemy do tych osób, które jeszcze pracują - nie bójcie się, chodźcie do nas. U nas jest fajnie, atmosfera jest poważna ale nie smutna, dużo się dzieje.

Będziecie z siebie dumni, a razem wywalczymy należne nam pieniądze!

Widzimy się o ósmej rano w MOPS ma Kilińskiego 102/102A

25 kwietnia 2022

Dementujemy dezinformację rozsiewaną na I WPŚ, w poniedziałek w obecności Kierowników Wydziałów nie były poruszane kwestie finansowe, a wyłącznie organizacyjne w sprawie strajku.

Komentarze, że odmawialiśmy wszelkich propozycji podwyżek, że działo się tam coś wyjatkowo niestosownego, możecie między bujdy i klechty włożyc. Po prostu nasi Kierownicy musieli przełknąć straszy fakt - jesteśmy partnerem społecznym i trzeba się z nami liczyć. Im to się po prostu w głowie nie mieści - stąd nawet gdy chwalimy ich propozycje rozwiązania jakiegoś problemu, odbierają to jak drwiny. Z taką postawą nic chyba nie da się zrobić.

Tak, to prawda że Sylwester spóźnił się prawie godzinę na to spotkanie, ale widocznie był zajęty. Dyrekcja spóźniła się z telefonem w sprawie tego spotkania raptem trzy dni, więc i tak jesteśmy punktualniejsi.

22 kwietnia 2022

Dziś dyrekcja MOPS miała się z nami spotkać w sprawie naszych wymagań minimalnych do odwołania strajku. Ponadto mieliśmy omówić sposób organizacji pracy Ośrodka w czasie strajku - co jest obowiązkiem pracodawcy. Dyrekcja miała nas poinformować telefonicznie o terminie tego spotkania. Tak się nie stało. Za to dyrekcja miała czas spotkać się ponownie z NSZZ "Solidarność", ale czasu na zwykły telefon... zabrakło. Tak traktuje naszą grupę zawodową dyrekcja rodem z lat 90-tych.

21 kwietnia 2022

Uwaga na dezinformację!

Strajk jest od wtorku 26 kwietnia, nie wierzcie plotkom o przeniesieniu na po majówce!!

Dzisiejsze spotkanie w dyrekcji - 20 zł wiecej do zasadniczego za odstapienie od strajku, jak schab w promocji - nisko nas cenią.

19 kwietnia 2022

Dziś kończymy referendum strajkowe w MOPS w Łodzi, jeśli ktoś z Was chce jeszcze zagłosować - to są ostatnie minuty.

Z wstępnego przeliczenia głosów wynika, że mniej niż 5 % głosujących jest przeciw strajkowi. Po prostu nasi przeciwnicy zwykle odmawiali udziału w głosowaniu. W referendum wzięło udział ponad 50 % załogi.

Strajk planowo rozpoczniemy we wtorek 26 kwietnia.

12 kwietnia 2022

Niestety nie udało nam się dojść do porozumienia z pracodawcą co do kwestii podyżek w MOPS w Łodzi, zaproponowana kwota nie spełnia oczekiwań naszej grupy zawodowej.

Jedyną dobrą wiadomość stanowi to, że dziś Pani Elżbieta Jaszczak - Wicedyrektor MOPS - podpisała zarządzenie ws. przejazdów, oznacza to wyłatę ekwiwalentów za I KW/2022 w kwocie równej cenie biletu kwartalnego.

Ponownie przypominamy o zebraniu, waży się los naszej grupy zawodowej!

7 kwietnia 2022

Uwaga!!! Pilna informacja dla pracowników socjalnych MOPS w Łodzi:
Zebranie zostało przełożone na 12 kwietnia 2022 roku - pozostałe dane bez zmian.

Niestety z uwagi na chorobę mediatora spotkanie w dyrekcji nie odbyło się.

 

31 marca 2022

Pilna informacja dla pracowników socjalnych MOPS w Łodzi:

poniedziałek 11 kwietnia o 19 zebranie - dla członków związku obecnoość obowiązkowa, dla nie zrzeszonych - jeśli są zadowoleni z zarobków i warunków pracy - nie obowiązkowa. Główny temat zebrania:

Strajk w MOPS, czy inna forma protestu?

Zebranie w Auli H020 AHE przy ul. Rewolucji 1905 r. Nr 52 (parking na terenie obiektu, wjazd od Rewolucji 52)

Aula dostępna dla pracowników od 18.30

Zapraszamy!

 

28 marca 2022

Dziś odbyły się mediacje z pracodawcą w MOPS w Łodzi. Niestety poza postulatem o waloryzacji kwoty na dojazdy, ustalonym wcześniej, pracodawca nadal nie przystał na realizację pozostałych naszych postulatów, w tym niefinansowych. Na prośbę pracodawcy 7 kwietnia odbędzie się jeszcze jedno spotkanie z mediatorem, który już dziś chciał zakończyć proces mediacji. Trudno nam zrozumieć tą nagłą chęć do rozmowów ze strony dyrekcji - wcześniej w sporze trwającym od 2019 roku spotkań odbyło się może  z sześć, oraz kilka on-line. Jedyne co, to możemy się domyślać, że groźba strajku wywołała tą chęć rozmów.

25 stycznia 2022

Zaprawaszamy Was od godziny 17 pod DPS Krzemieniecka, gdzie będziecie mogli opowiedziecieć o naszych problemach, niskich zarobkach, niskim prestizu, braku wsparcia od dyrekcji, braku chetnych do pracy w miejsce emerytów...
Program "Głos regionów" na żywo w paśmie ogólnopolskim TVP - 3.

23 grudnia 2021

Padają pytania co ze styczniem, czy powinniśmy protestować dalej, dlaczego dyrekcja ani urząd miasta nie odpowiedział na nasze podania...
mamy takie wrażenie, że MOPS jest przekonany, że jego istnienie wcale nie zależy od pracy pracowników socjalnych. Dziwne to jest, bo jak wyobrazić sobie szpital bez lekarzy, szkołę bez nauczycieli? Przecież to nie ma sensu.

Niestety nawoływać Was do masowego chorowania nie możemy, nie jest to sposób protestu uznany w ramach sporu zbiorowego z pracodawcą. Choć pamiętacie przykład Policjantów, którzy w ten sposób wywalczyli znaczne podwyżki. W ich przypadku była to skuteczna metoda walki o podwyżki wynagrodzeń.

Pozostawiamy to dla Was do przemyślenia.

Początek roku to trudny okres w MOPS.

Ciekawa lektura o proteście Policji.

22 listopada 2021

Pokłosiem naszej wizyty u Dyrektora MOPS w Łodzi jest między innymi 196 Waszych podań do Prezydent Miasta Łodzi. Wiemy, że część z Was wysłała swoje podania pocztą do Urzędu Miasta, zaś te ktore wpłynęły do nas wkrótce zeskanujemy i przekażemy drogą elektroniczną do Pani Prezydent. Kto nie złożył jeszcze swojego pdania, może to jeszcze zrobić wysyłając je pocztą, faksem lub e-mailem na adres, który znjadziecie tutaj - https://uml.lodz.pl/kontakt/urzad-miasta-lodzi/

21 listopada 2021

Dziś Dzień Pracownika Socjalnego!

Dziewczyny i Chłopaki, z okazji naszego święta piosenka i życzenia – żeby było lepiej!

 

19 listopada 2021

Byliśmy dziś w MOPSie, silna grupą - ponad połową załogi :)

Niestety Pan Dyrektor Andrzej Kaczorowski zlekceważył nas, nie miał odwagi złożyć pracownikom socjalnym życzeń z okazji naszego święta osobiście - jak co roku wysłał je mailem.

Tutaj możecie zobaczyć materiał z Wydarzeń TV TOYA (jesteśmy w około 8:45 minucie) - link.

Zaś tutaj, dzięki Zbyszkowi, w 7:25 minucie jesteśmy w Łódzkich Wiadomościach TVP Łódź - link.

EDIT: Ponadto ku pokrzepieniu - Życzenia od Urzędu Miasta - link.

Po przeanalizowaniu życzeń powyżej zamieszczonych - wystąpimy do MOPS o sprostowanie. Nie ma w MOPS w Łodzi ponad 800 pracowników socjalnych, a Pani Rzecznik podała nieprawdę do mediów! 21 listopada jest Dniem Pracownika Socjalnego, a nie pomocy społecznej, w przeciwieństwie do tak zwanego "dnia nauczyciela", który faktycznie jest Dniem Komisji Edukacji Narodowej, my mamy konkretnie swoje święto!

11 listopada 2021

Świętując Dzień Niepodległości pamiętajmy, że już 21 listopada jest nasze święto – Dzień Pracownika Socjalnego!

 

Zarząd Związku przypomina pracownikom socjalnym w MOPS w Łodzi o konieczności złożenia wniosków na zapomogę świąteczną. Zapraszamy Was do siedziby Ośrodka przy ul. Kilińskiego 102/102A w Łodzi, abyście przy okazji załatwienia swoich spraw, wysłuchali życzeń od naszego Związku dla Was, z okazji naszego Święta. Dodatkowo planujemy złożyć petycję do Dyrekcji.

 

Jak ustaliliśmy z prawnikiem Związku wasza wizyta w MOPS nie jest żadnym zgromadzeniem, jako pracownicy Ośrodka macie prawo tam się udać i załatwić swoje sprawy – zaświadczenia, paski, wnioski czy podania o podwyżkę! Pracownicy mający dyżur w tym czasie, mogą skorzystać z urlopu na żądanie.

 

Składanie wniosków i życzenia od Zarządu zaczynamy o godzinie 12, w samo południe, 19 listopada 2021 roku. Bądźmy tam razem, w jedności siła!

Aby podkreślić donośność okazji, a także beznadziejną sytuację naszej grupy zawodowej w MOPS, prosimy Was o przybycie w czarnych strojach. Stosowne dekoracje zapewnione będą przez Związek, ale własne uwagi na kartkach papieru czy kartonach – możecie też przygotować sami.

 

 

12 pażdzernika 2021

UWAGA!
Zebranie członków Związku MOPS w Łodzi odbędzie się 20 października od 17.30 w auli H 020 w budynku Akademii Humanistyczno Ekonomicznej w Łodzi przy ul. Rewolucji 1905 r Nr 52, parking od ulicy Pomorskiej 51

 

 

 

8 pażdzierniak 2021

Zebranie planujemy zrobić 20 w środę. Dalsze informacje opublikujemy później.

Pamiętajcie o kartach sportowych, termin składania wniosków mija 15 października!!

29 września 2021

Mamy dziś zebranie Zarządu Zwiazku w łódzkim MOPS, będziemy omawiać protokół rozbieżności, planować, knuć , starać się Was nakręcić do działania!!!

Już w styczniu zdecydowana większość z Nas będzie pracowała na minimalnej krajowej - wiecie co to oznacza?
Systemowe zubożanie Nas i naszych rodzin, negatywną selekcję do zawodu, utratę prestizu zawodowego...

Perspektywy nie są wesołe.

24 września 2021

Łapczywy czasem może się zakrztusić za dużymi kąskami - przyjrzeliśmy się uchwale regulujacej pracę CAPZ w Łodzi. Znów naszym kosztem Dyrekcja pomaga innym urzędom, za darmo i bez słowa dziękuję!! Znamy to z Centrum Świadczeń Socjalnych, czy też z potwierdzania prawa do świadczeń zdrowotnych. Kolejny nasz "pracodawca" to CAPZ Pana Piotra Rydzewskiego, który połknął pieniądze, etaty i środki na pracę z rodzinami zastępczymi, ale też z rodziną naturalną dziecka... szkoda tylko, że to my pracujemy z tą ostatnią. Kiedy prawo miejscowe będzie przestrzegane? Kiedy zacznie MOPS płacić nam za zadania zlecane przez innych?
Stosowne pismo publikujemy tutaj.

14 września 2021

Wsłuchując się w Wasz głos - odpowiedzieliśmy krytycznie na propozycje zmian w MOPS w Łodzi, które nie poprawią nam warunków pracy, a namnożą biurokracji. Nasze stanowisko publikujemy tutaj.

3 września 2021

Z naszej "winy" musimy policzyć obciążenie pracą, są skutki naszego pisma z 26 sierpnia!
Przypominamy, nawet jeśli wydaje się Wam "że nic się nie dzieje" - nasza "walka " z hydrą MOPSem ciągle trwa!

26 sierpnia 2021

Zbulwersowała nas informacja, którą otrzymaliśmy od Was, w pierwszej kolejności od Członków Związku w I WPŚ, dotycząca likwidacji etatów w terenie na rzecz nowego działu umieszczeń w DPSach. Podczas spotkań z Dyrekcją ani razu nie podnoszono tej kwestii, zdziwiliśmy się niemiło, tak samo jak Wy. Stąd nasze pismo do Dyrekcji, które publikujemy tutaj.

Sezon urlopowy nie oznacza niestety, że nic się nie działo!
Wkrótce uzupełnimy Blog Związku, stay tuned :-)


UWAGA!

Pojawiła się nowa grupa na Facebook - zapraszamy do dyskusji w tym gremium!

https://fb.me/g/Lk5WseV3/CcuhB0rC

 

15 lipca 2021

Dziś na wniosek ZOZ ZZPS w MOPS w Łodzi rozpoczęła się kontrola Państwowej inspekcji Pracy, która między innymi zajmie się nieprawidłowościami przy przenoszeniu praconików do CAPZ.

8 lipca 2021

Przypominamy, że p.t. Kierownicy Wydziałów i Działów MOPS w Łodzi nie mają prawa odmowić rozpatrzenia sprawy klienta, niezależnie od formy wywiadu, czy jest on papierowy czy elektroniczny.Wywiad przeprowadzany jest na wniosek klienta MOPS i musi zostać zakończony stosowną decyzją lub postanowieniem.

6 lipca 2021

Nasz przedstawiciel w Komisji BHP MOPS w Łodzi kol. Sylwester Tonderys udał się na wizytację nowego lokalu przy Tuwima. W PPS zauważono braki oznakowania p.poż. nie działające gniazda elektryczne, braki wyposażenia socjalnego. Ponadto rozważano problem 16 osobowego pokoju biurowego, gdzie warunki pracy są trudne, zaproponowano zmiany funkcjonalne w protokole z tej wizytacji.

Podczas wizyty miała miejsce nieprzyjemna sytuacja, koleżanki z przenoszonego między Wydziałami MOPS zespołu z dawnej Piotrkowskiej 61 miały żal do Zarządu Związku, że w ich opinii zbyt mało zajmujemy się ich problemami. Ponadto stwierdzili, że Pani Elżbieta Jaszczak, wicedyrektor MOPS, przekazała im informację jakoby nasz Związek wiedział o przenosinach od 2018 roku i przez to czuja się "zdradzeni". Stanowczo dementujemy takie informacje, Punkt PPS Piotrkowska miał być przeniesiony do nowego budynku, a nie do innego Wydziału MOPS, tylko taką wiedzę posiadaliśmy od kilku lat.

5 lipca 2021

W przypadku wypełniania wywiadów drogą papierową, proponujemy Wam do wykorzystania ponizszą formułę:

Wywiad środowiskowy wypełniono w formie papierowej z uwagi na art. 107 ust. 5E ustawy
o pomocy społecznej. Ponadto oczekuję uregulowania kwestii wynagrodzenia za dodatkowo powierzone mi zadanie, w związku z art. 183c oraz art. 78 § 1 i § 2 Kodeksu Pracy,
w porozumieniu z reprezentującą mnie organizacją związkową ZOZ ZZPS MOPS w Łodzi.

Fakultatywnie osoby, które nie czują się dostatecznie przygotowane do przeprowadzania wywiadów elektronicznych mogą dorzucuć na koniec taką informację:

Jednocześnie informuję, że nie czuję się dostatecznie przygotowana/ny i przeszkolona/ny przez pracodawcę do wypełniania wywiadów drogą elektroniczną.

30 czerwca 2021

Piszą/mówią o nas w Radio Łodź
Link publikujemy tutaj. Pani Rzecznik potwierdziła nasz argument, ktoś inny wykonywał tą pracę wcześniej...

Ponadto materiał w TV TOYA bublikujemy tutaj.

29 czerwca 2021

Pracowników MOPS w Łodzi informujemy, że wystosowaliśmy komunikat do mediów w sprawie zarządzenia Dyrektora MOPS w praktyce zakazujacego wykonywania wywiadów w formie papierowej, co może utrudnić dostęp mieszkańców Łodzi do świadczeń z pomocy społecznej. Treść komunikatu publikujemy tutaj.

Nie zgadzamy się z takim traktowaniem naszej grupy zawodowej, struktura zatrudnienia w MOPS nie uległa zmianie, tak więc są pracownicy, którzy w ramach swoich obowiązków wprowadzają te dane, a Kodeks Pracy przewiduje, że za wykonywanie dodatkowej pracy należy się wynagrodzenie. Przypominamy, że w zakresie obowiązków terenowych pracowników socjalnych nie ma tego zadania, a ustawa daje nam możliwość wykonywania wywiadów w preferowanej formie - papierowych lub elektronicznych. Przypominamy Wam, że od ponad 3 lat nie było żadnych podwyżek wynagrodzeń dla naszej grupy zawodowej.

Pisma do dyrekcji w tej sprawie publikujemy tutaj tutaj.

Osoby które nie chcą wykonywać wywiadów elektronicznych informujemy, że w naszej opinii nie ma żadnych podstaw formalnych, aby wywiad papierowy nie został rozpatrzony. MOPS jest zobligowany prawem rozpatrzyć sprawę niezwłocznie, gdyż jest to sprawa osoby, która zgłosiła się do Ośrodka z wnioskiem o pomoc, a nie własność dyrektora MOPS. Ustawa o pomocy społecznej i Kodeks Postępowania Administracyjnego nadal obowiązują w Łodzi, w przypadku przeprowadzenia wywiadu na papierze pozostawienie sprawy bez rozpatrzenia jest nielegalne. Jeśli przełożony odmówi przyjecia wywiadu, prosimy Was o złożenie wywiadu w sekretariacie lub kancelarii z potwierdzeniem wpływu na skopiowanej pierwszej stronie wywiadu.

Przypominamy Wam, że sprawa wywiadu elektronicznego jest przez nas podnoszona w rozmowach z kolejnymi dyrektorami MOPS od kilku lat, niestety aktualna dyrekcja jest głucha na nasze zastrzeżenia, więc kwestia ta znalazła się nawet w postulatach do sporu zbiorowego i nie zostanie przez nas "odpuszczona" nawet po 1 lipca. W opinii naszego prawnika ewidentnie należy nam się dodatkowe wynagrodzenie przy takiej zmianie sposobu pracy, bo są to nie tylko dodatkowe kwalifikacje ale też zadania, których wcześniej nie byliśmy zobowiązani wykonywać.

28 czerwca 2021

Nasze Koleżanki zatrudnione w II WPŚ, które w związku ze zmianą punktu pracy socjalnej z Piotrkowskiej na Tuwima informujemy, że przeniesienie Was do II WPŚ nie było nigdy przez nas rozważane ani konsultowane z nami przez Dyrekcję. Ponadto Dyrekcja wymówiła Wam warunki pracy nie czekając na niezbędną do tego naszą opinię, kolejny raz naruszając prawo pracy i ustawę o zwiazkach zawodowych. Nie zgadzamy się z takim traktowaniem pracowników socjalnych, którzy w oczach dyrekcji są mniej warci niż meble w nowym budynku, za które wyłączną odpowiedzialność chce usilnie ponosić kierownik III WPŚ, nowa gwiazda pomocy społecznej p. Łuczak.

Opinię w sprawie przeniesienia pracowników publikujemy tutaj.

17 czerwca 2021

Na prośbę pracowników WWPZ MOPS w Łodzi doczekaliśmy się spotkania ws. pozostawienia osób nie chcących przeniesienia do nowo tworzonego CAPZ w strukturach MOPS. Pracownicy czekali na reakcję dyrekcji od kwietnia, kiedy to złożyli wnioski o przeniesienie do pracy w terenie w WPŚach MOPS. Na naszą interwencję odbyły się indywidualne spotkania pracodawcy z pracownikami, gdzie przedstawił im jedną propozyję zmiany warunków pracy, która umożliwiałaby pozostanie w MOPS. Pracodawca nadal łamie prawo nie podejmując rokowań w sprawie warunków przeniesienia pracowników do nowej jednostki, ponadto nie respektuje prawa w zakresie pracowników objetych szczególną ochroną.

Pisma dotyczącę zmian w WWPZ publikujemy tutaj i tutaj.

18 maja 2021

Pracowników MOPS w Łodzi, którzy obawiają się przeniesienia do innego Wydziału i dlatego nie chcą złożyć wniosku o wydanie polecenia na piśmie w związku z monitorowaniem środowisk "trudnych" - no i wykonują wątpliwe prawnie polecenie na własną odpowiedzialność - informujemy, że Dyrekcja wystąpiła już o informację dotyczącą członkostwa w związkach zawodowych w sprawie ich przeniesienia między II i III WPŚ.

Osoby, które nie chcą postępować zgodnie z naszymi prośbami i wytycznymi, informujemy że w przypadku wyciągania przez pracodawcę lub organy ścigania konsekwencji służbowych lub prawnych wynikających z przypisania Wam odpowiedzialności za nielegalne czyny osób w środowiskach "trudnych", a przez Was dobrowolnie "monitorowanych", pomoc prawna decyzją Zarządu może nie zostać Wam udzielona. Tak więc przed pracodawcą czy w Sądzie, będziecie reprezentowali się sami. Ku przemyśleniu przypominamy Wam sprawę sprzed kilku lat, dotyczącą nagany udzielonej pracownikowi za wpis na portalu społecznościowym, dokonany w czasie wolnym od pracy, którą to wygrał nasz prawnik w Sądzie. Dotyczyło to pracownika socjalnego z III WPŚ, który nigdy wcześniej niczym nie "podpadł" kierownictwu Ośrodka.

11 maja 2021

Wicedyrektor MOPS w Łodzi Pani Elżbieta Jaszczak wystapiła do nas z bulwersującym pismem, które publikujemy tutaj.
Przypominamy Wam, że Pani Jaszczak w związku z pandemią COVID-19 niejako zabarykadowała się w swoim gabinecie, odmawiała spotkań z pracownikami, obawiając się o swoje zdrowie. Doświadczyli tego 21 kwietnia 2021 pracownicy PPS Piotrkowska. Ponadto Dyrektor MOPS Pan Andrzej Kaczorowski podczas spotkania 26 kwietnia 2021 roku odmawiał przyjęcia u siebie w gabinecie 4 osób, upierał się żeby były obecne tylko 3 osoby, co motywował bezpieczeństwem epidemiologicznym - i tutaj cytat "szczepienie nie zabezpiecza przed zachorowaniem". Ten sam dyrektor powołując sie na bezpieczeństwo epidemiologiczne permamentnie odmawia spotkań ze związkowcami, a rokowania prowadzone są w trybie on-line.  Czyli Wasze zdrowie jest mniej warte niż zdrowie Pani Jaszczak i jej rodziny?

 

5 maja 2021

Przewodnicząca organizacji zakładowej MOPS w Łodzi ponownie wystąpiła z pismem ws. polecenia monitorowania środowisk, nasze zastrzeżenie budzi problem ochrony danych osobowych - praca na podstawie anonimowych donosów, wbrew woli klienta. Ponadto tak intensywne monitorowanie może zaburzyć ilość obsługiwanych środowisk w rejonach - jak traktować te wejścia w teren? Skoro POMOST nie wykaże tych środowisk.

23 kwietnia 2021

Przewodnicząca ZOZ ZZPS w łódzkim MOPS wystąpiła ze stanowczym pismem ws. rzekomego polecenia Dyrekcji zmuszającego pracowników socjalnych do wejść w teren dwa razy w tygodniu do środowisk tzw. trudnych. Ze stanowiskiem związku możecie zapoznać się tutaj.

Apelujemy do Was abyście do czasu ustalenia zasadności takich działań odmawiali wypełniania tak zwanych raportów z co dwutygodniowych wizyt w tych środowiskach. Nie zgadzamy się ze stwarzaniem zagrożenia dla Waszego życia i zdrowia oraz Waszych klientów, której ewidentnym celem jest przerzucenie odpowiedzialności za funkcjonowanie środowisk patologicznych na Was. Jest to klasyczny "dupochron" dyrekcji MOPS.

12 kwietnia 2021

Dziś w Urzędzie Miasta Łodzi doszło do spotkania Przewodniczącego ZG ZZPS S. Tonderysa z Przewodniczącym Rady Miasta Łodzi prof. Marcinem Gołaszewskim. Omówiono żenujaco niskie wynagrodzenia pracowników socjalnych, problem parkowania w centrum i zagrożenia związane z wyłączeniem pieczy zastępczej ze struktury MOPS w Łodzi.

12 marca 2021

Otrzymaliśmy odpowiedź na nasz wniosek dotyczący iości osób zatrudnionych w MOPS w Łodzi z płacą zasadniczą poniżej płacy minimalnej.
Wstrząsająca jest ilość osób dotkniętych tym problelmem. Zestawienie publikujemy tutaj.

10 marca 2021

Otrzymaliśmy kilka bulwersujacych nas odpowiedzi na nasze pisma. Jedna z nich dotyczy powołania III wicedyrektora, ze stanowiskiem pracodawcy można zapoznać się tutaj.

Ponadto pracodawca poinformował nas o swoich działaniach ws. opoóźnionych szczepień, pismo tutaj, oraz odpowiedział w sprawie wznowienia rokowań, pismo publikujemy tutaj.

3 marca 2021

Nadal nie mamy wszystkich odpowiedzi na nasze wnioski i pisma do Dyrekcji MOPS w Łodzi. Mamy za to kolejnego wicedyrektora. Nie mamy sprawnych telefonów, podwyżek, szczepień, premii...

W związku z tą sytuacją w MOPS w Łodzi prosimy nasze Koleżanki i Kolegów, którzy używają swoich prywatnych telefonów, o zaprzestanie tego działania i złożenie wniosku na piśmie o udostępnienie sprawnego sprzętu przez pracodwacę. Skoro stać nas na wicedyrektora, to stać nas na telefon.

24 lutego 2021

Pani Wagner osoba, która jako Dyrektor dała się zapamiętać głównie ze swojej nie skrywanej niechęci do naszej gupy zawodowej, wraz ze swoją ówczesną popleczniczką, wtórującą jej w złośliwości - wiecznym zastępcą - Panią Elżbietą Jaszczak, zablokowała możliwość bezpłatnego parkowania pracowników socjalnych w strefach płatnego parkowania. Sprawę tą bez problemu załatwiła Pani Ewa Błaszczyk, która przez moment była (i to chyba najlepszym dotychczas) Dyrektorem MOPS w Łodzi. Niestety Pani Wagner, która zawsze korzystała ze służbowej limuzyny, nie widziała potrzeby załatwienia tej błachej sparwy, może sprawiało jej to jakąś specyficzną satysfakcję, że na złośc pracownikom wycofa już załatwiony wniosek. Finałem jej deformy MOPS i zamordystycznych rządów był strajk z 2016 roku. Można by powiedzieć, że te szkielety z szafy MOPS już dawno odnalazły się w Łowiczu, choć pewnie nie wszystkie, skoro w 2021 roku otrzymujemy taką oto odpowiedź wszechniemogącego Dyrektora MOPS na wniosek o załatwienie problemu parkowania. Żenujące wystąpienie Dyrekcji, odsyłające nas do Sejmu RP (sic!) publikujemy tutaj, ku waszej rozwadze.

23 lutego 2021

Pomimo żenujących wynagrodzeń zasadniczych wypłacanych na poziomie nawet poniżej placy minimalnej, ale tylko pracownikom socjalnym, ogromnej ilości wakatów na tych stanowiskach, braku środków na nowe telefony, na podstawowe sprzątanie itp. z zażenowaniem zauważyliśmy, że "bal na Tytaniku" jakim jest MOPS w Łodzi wciąż trwa. O co chodzi? Nasz nowy, a jakby stary dyrektor znów zatrudnia, oczywiście nie za płacę minimalną i nie w teren, a "niezbędnego mu"(?) kolejnego wicedyrektora. Sprawa ta zbulwersowała wielu pracowników socjalnych, stąd nasza interwencja u Wiceprezydenta Wieczorka. Pismo w tej sprawie możecie przeczytać tutaj.

18 lutego 2021

Z uwagi na opieszałość Dyrekcji MOPS w Łodzi, a często brak jakiejkolwiek reakcji na wnioski naszego Związku, wezwaliśmy Pana Andrzeja Kaczorowskego do przywrócenia rokowań w ramach naszego sporu, pismo w tej sprawie możecie przeczytać tutaj.

Ponad to interweniowaliśmy w sprawie opieszałości realizacji szczepień w MOPS w Łodzi, szczególnie bulwersująca jest kwestia zaszczepienia się w pierwszej kolejności przez większość "wierchuszki" z Dyrekcji przy ul. Kilińskiego 102/102A. Nasze wystąpienie publikujemy tutaj.

10 lutego 2021

Dziś w Łodzi odbyło się zebranie Zarządu ZOZ ZZPS, ustaliliśmy konieczność sprawdzenia sposobu rozliczania zastępstw, w tym wakatów za emerytów, konieczność pilnego spotkania z Dyrekcją w sprawie sporu zbiorowego oraz zaniżonych wynagrodzeń - szczególnie bolesnych w przypadku pracowników zatrudnionych poniżej aktualnej płacy minimalnej. Sytacja ta wymaga pilnych i radykalnych działań. W grę wchodzi nawet protest uliczny, pomimo COVID19.

9 lutego 2021

W związku z problemem zatrudnienia pracowników socjalnych MOPS w Łodzi za wynagrodzenia zasadnicze mniejsze niż obowiązująca minimalna płaca, zajęliśmy się tą sprawą. Wystąpiliśmy z pismem o przekazanie danych dotyczących ilości takich osób, ich stopnia awansu i wynagrodzenia. Chcemy przygotować się do rozmów z Dyrekcją w tej drażliwej kwestii. Opracowane i przesłane dyrekcji zapytanie publikujemy dla Waszej wiedzy tutaj.

Ponadto wystąpiliśmy z pismem w sprawie parkowania w śródmieściu Łodzi. Jesteśmy jedyną służbą miejską, która musi płacić - wykonując przecież zadania na rzecz mieszkańców Łodzi - za parkowanie w coraz szerszej strefie płatnego parkowania. Nasze pismo możecie przeczytać tutaj.

Jednocześnie interweniowaliśmy w Dyrekcji MOPS i u Kierownika II Wydziału w sprawie koleżanek z PPS Piotrkowska 67, aby zapewnić godne miejsce pracy wszystkim 20 pracownikom socjalnym z dwóch zespołów które mają się przenieść do PPS Tuwima.

18 grudnia 2020

Interweniowaliśmy w sprawie przetargu na telefony, z pismem możecie zapoznać się tutaj.

10 grudnia 2020

Cały czas pracujemy nad pozwem przeciw MOPS w Łodzi w związku z zaniżeniem należnych dodatków funkcyjnych koordynatorom rodzinnej pieczy zastępczej. Prawnik Zarządu przygotowuje stosowne dokumenty we współpracy z koleżanką Agnieszką Głąbską, która pomimo trudnej sytuacji osobistej nie ustaje w walce o Wasze prawa pracownicze. Dziękujemy Agnieszko, trzymamy za Ciebie kciuki, jesteś bardzo dzielna. Prosimy koleżanki z III WPŚ o wyrozumiałość, kierownie swoich pytań i roszczeń na adres Zarządu mail zoz.zzps.lodz@gmail.com lub telefonicznie do pozostałych członków zarządu - kol. Alicji Nowakowskiej, Kariny Przyborowskiej i Sylwestra Tonderysa.

Nadal jesteśmy w sporze zbiorowym z pracodawcą, nasze potulaty powiązują wynagrodzene zasadnicze ze średnią krajową, co jest wyjątkowo ważne w związku z rządowymi planami podniesienia płacy minimalnej. Dalsze podwyżki o 100 czy 300 zł rocznie nie są rozwiązaniem problemu zaniżonych wynagrodzeń pracowników socjalnych w MOPS w Łodzi. Możliwe że największym problemem jest "beton" w Dyrekcji MOPS, gdzie na każdym kroku spotykamy się ze sformułowaniami postponującymi rolę pracowników socjalnych, szczególnie ze strony jednego z wieloletnich członków Dyrekcji. Taka postawa Dyrekcji może negatywnie wpływać na rekrutację nowych pracowników, a także na możliwość uzyskania dodaykowych środków na wynagrodzenia z Urzędu Miasta.

8 grudnia 2020

Dziś do Dyrektora MOPS w Łodzi wpłynęło pismo z propozycją naszego Związku dotyczącą zasad podziału środków na nagrody z okazji "Dnia Pracownika Socjalnego". Z pismem tym możecie zapoznać się tutaj.

Ponadto przekazaliśmy pismo, w którym wskazaliśmy naszego przedstawiciela ws. Pracowniczych Planów Kapitałowych w MOPS w Łodzi, jest nim koleżanka Karina Przyborowka, Członek Zarządu, pracownik socjalny III WPŚ.

W związku z informacjami, że Pan Andrzej Kaczorowski, Dyrektor MOPS w Łodzi, nadal się waha i nie podjął decyzji w sprawie ogłoszenia przetargu na usługi telekomunikacyjne - zawierającego nowe telefony dla pracowników, Zarząd wystąpił z pismem, w którym staramy się uświadomić Dyrekcji, otrzymującej za każdym przetargiem najnowsze i-phone, że pracownicy mają najtańsze, bardzo słabej jakości aparaty telefoniczne "firmy krzak". Połowa pracowników korzysta już z prywatnych telefonów lub "przed potopowych" aparatów z poprzednich przetargów. Sytuacja ta jest skandaliczna, ostrzegliśmy Dyrekcję, że w przypadku ponownego przetargu bez telefonów, wezwiemy pracowników socjalnych aby zaprzestali korzystania z własnych urządzeń i po prostu nie używali telefonów służbowych. W dobie pandemii covid-19 brak kontaktu z pracodawcą i klientami MOPS jest nie tylko skandaliczny, ale też absurdalny. Chciało by się rzec - odwagi Pani Andrzeju, cały MOPS za Panem murem w tej sprawie stoi.

7 grudnia 2020

W związku z brakiem druków wywiadów w I WPŚ udało nam się ustalić, że Kierownictwo Ośrodka starało się w ostatnim czasie pozyskać druki z innych Wydziałów, gdzie mogły by być większe ich zapasy. Z posiadanych przez nas informacji wynika, że problem zaopatrzenia w druki ma związek z pandemią covid-19, drukarnia aktualnie nie funkcjonuje, a wiąże MOPS z nią umowa tj. została wyłoniona w potępowaniu przetargowym i nie można tych druków zamówić z "wolnej ręki" od innego dostawcy. Liczymy, że sytuacja ta szybko się unormuje. Mamy nadzieję, że problem ten nie jest skutkiem celowego działnia Kierownictwa Wydziału, które być może nie zamawiło dostatecznej liczby druków, aby wpłynąć na protestujących pracowników i przekonać ich w ten "makiaweliczny sposób" do korzystania z termnali mobilnych.

3 grudnia 2020

Nareszcie jakieś dobre wiadomości dla pracowników MOPS w Łodzi - Wojewoda przekazał 1.166.889,- zł na nagrody w tym roku! Pismo Dyrekcji w tej prawie publikujemy tutaj.

19 listopada 2020

Otrzymaliśmy dziś pismo Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi z zapewnieniem, że z końcem listopada Wojewoda przekaże dodatkowe środki na funkcjonowanie MOPS. Przekazane kwoty powinny być przeznaczone, jak co roku, na nagrody.

15 listopada 2020

Wytąpiliśmy z pismem do Wojewody Łódzkiego o przekazanie dodatkowych środków na nagrody z okazji "Dnia Pracownika Socjalnego", liczymy że w tym roku stosowna dotacja zotanie także nam przyznana.

2 września 2020

W związku z plotkami rozsiewanymi na I WPŚ informujemy, że protest polegający na nie robieniu wywiadów elektronicznych nadal trwa. W przypadku dalszych prób mobbingu ze strony jednego z kierowników prosimy o informację do Zarządu Związku jeśli będą się powtarzać. Podejmiemy stosowne kroki w tej sprawie. Pamiętajcie, że spór zbiorowy trwa, walczymy o podwyżki dla nas wszystkich.

 

13 sierpnia 2020

Na nasz wniosek odbyło się spotkanie z Dyrekcją MOPS w Łodzi ws. nowych lokali na Punkty Pracy Socjalnej - Tuwima 35 oraz Piłsudskiego 154. Trzymamy rękę na pulsie jeśli chodzi o kwestię organizacji tych Punktów. Dyrekcja deklaruje chęć współpracy i dialogu.

10 czerwca 2020

Jeden z pracowników II WPŚ MOPS w Łodzi stracił w pożarze cały swój dobytek i miejsce zamieszkania. Osoby, które chciały by pomóc Panu Waldemarowi, konserwatorowi w naszym Ośrodku, mogą uczynić to tutaj: https://zrzutka.pl/nmdjv9

27 maja 2020

Informacja ws. kart sportowych w MOPS w Łodzi - karty ruszają z dniem 1 lipca 2020 r. Niestety informacja o odblokowaniu kart musi być przekazana operatorowi najpóźniej do dnia 20 miesiąca poprzedzającego miesiąć ponownego uruchomienia usługi.

Prosimy o wyrozumiałość w tym względzie.

24 maja 2020

W związku z informacjami o planowanej zmianie organizacji pracy w MOPS w Łodzi, oraz z Waszymi uwagami co do testów przesiewiwych na zarażenie koronowirusem dla pracowników socjalnych - pismo w tej sprawie przekazaliśmy do Dyrektora MOPS. Ponadto członkowie Zarządu Związku rozmawiali w sprawie organizacji pracy z Wicedyrektor MOPS (telefonicznie) i osobiście z Dyrektorem MOPS w Łodzi.

1 kwietnia 2020

Czy to żart "prima aprilisowy", czy próba dezinformacji i podjudzania pracowników przeciwko Związkowi?
Otrzymaliśmy dziś informację z III WPŚ, z której wynika, że p. Łuczak, p.o. Kierownik Wydziału, twierdzi, że niektórzy członkowie Zarządu przeprowadzają wywiady elektroniczne na terminalach mobilnych. Jest to kłamstwo, które dementujemy z całą stanowczością.

Zastanawia nas fakt dziwnej koincydencji tego humbugu z Naszą interwencją ws. samowładztwa panującego w III WPŚ u p. Jaszczak. Dotyczy to robienia dodatkowego wywiadu na "dożywiania" u klientów, z którymi wywiady przeprowadzono przed 9 marca. Ten sam klient i dwa wywiady w tym samym miesiącu. To tutaj też funkcjonują dodatkowe protokoły do wywiadów, nie wiadomo przez kogo ustalone są te zasady inne niż w pozostałych Wydziałach.

W tej sprawie przygotowaliśmy pismo z interwencją Związku do Dyrekcji MOPS.

27 marca 2020 

Dziś w łódzkim MOPS wydano nowe zarządzenie Dyrektora ws. organizacji pracy, zmiana polega na wprowadzeniu naprzemiennie 2 i 3 dni pracy zdalnej w tygodniu w celu ograniczenia kontaktu pracowników. 

Zmiana ta jest zgodna z uwagami naszego Związku. 

26 marca 2020 

W związku z zarządzeniem Dyrektora MOPS o zwiększeniu ilości dni pracy w Punktach do 3-ch dni tygodniowo, Zarząd Związku wystąpił z wnioskiem o zmniejszenie tego wymiaru. Jednocześnie wystąpiliśmy o dostarczenie obiecanych środków ochronnych na Punkty.

Jutro o 8 rano do Dyrektora MOPS wybiera się nasz przedstawiciel, Karol Orczykowski, z interwencją w powyższej sprawie. 

Interwencja ws. organizacji pracy w III WPŚ u Pani Dyrektor Jaszczak wydaje się być skuteczna. Prosimy o informowanie nas o takich sytuacjach. 

20 marca 2020 

W MGOPS w Opocznie pracownicy socjalni chodzą normalnie w teren na wywiady środowiskowe, ponadto dostarczają paczki do osób w kwarantannie. Uważamy, że Dyrekcja Ośrodka nie dba o bezpieczeństwo pracowników, ważniejsze jest przestrzeganie przepisów za wszelką cenę, w tym kosztem zdrowia ludzkiego. Dyrekcja tego Ośrodka naszym zdaniem zupełnie nie radzi sobie w racjonalnym organizowaniu pracy. Interweniowaliśmy w tej sprawie u Wojewody, Burmistrza Opoczna i w Sanepidzie.

W naszej opinii z uwagi na brak stosownej reakcji Dyrektor MGOPS w Opocznie, Zarząd Związku rozważa zawiadomienie Prokuratury o stworzeniu zagrożenia dla życia i zdrowia pracowników oraz podopiecznych Ośrodka. 

16 marca 2020

Pamiętajcie o poinformowaniu pracodawcy o gotowości do pracy, telefonicznie lub mailowo.

Odbierajcie telefony od podopiecznych, informujcie kierownictwo o zgłaszanych potrzebach i konsultujcie formy pomocy.

Możemy skutecznie i bezpiecznie pracować z domu, nie ryzykując zdrowia podopiecznych i swojego poprzez zbędne kontakty w drodze do i z pracy.

15 marca 2020

Pani Prezydent wydała zarządzenie o wstrzymaniu obsługi interesantów we wszystkich Urzędach w Łodzi. W MOPS będzie wystawiona urna do składania wniosków.Będziemy naciskać na Dyrekcję MOPS o wprowadzenie pracy zdalnej dla pracowników socjalnych i koordynatorów. Zwracamy się do Was z wielką prośbą, zostańcie w poniedziałek w domu. Kontaktujcie się telefonicznie z bezpośrednimi przełożonymi w sprawie organizacji pracy Ośrodka. W pierwszej kolejności osoby pracujące od 8 rano, w późniejszym czasie pozostali pracownicy. W sytuacji zagrożenia zdrowia i życia kluczowe jest ograniczenie zbędnych kontaktów, w tym poruszania się komunikacją miejską itp. Jeśli będzie konieczność udania się do punktu, ponieważ i tak nie będzie tam bezpośredniej obsługi interesantów, w naszej opinii gotowość pracy na telefon jest wystarczająca, a kwestia ewentualnego spóźnienia się do pracy jest drugorzędna. Nasi klienci mogą do nas zadzwonić i zgłosić swoją sytuację zdalnie.

Informację o stanowisku Związku przekazaliśmy drogą elektroniczną do MOPS. Wiadomość e-mail publikujemy tutaj.

14 marca 2020

Moi drodzy, dziś rozmawialiśmy telefonicznie z Panią Elzbietą Jaszczak, naszym resortowym wicedyrektorem MOPS, jest zarządzenie które ureguluje pracę punktów i sprawę usług.

W poniedziałek dzwońcie do swoich przełożonych i dopytajcie o szczegóły.
Dajcie im czas zapoznać się z tym zarządzeniem, które wydano w piątek wieczorem.

Ogólnie mówiąc jest postęp w MOPS!

Link do strony MOPS tutaj.

 

 

13 marca 2020

Dziś w mops w Łodzi odbyło się zainicjowane przez nas spotkanie z Dyrektorem p. Kaczorowskim oraz Wicedyrektor p. Jaszczak, dotyczące stanu przygotowania punktów pracy socjalnej na zagrożenie koronawirusem. Dyrekcja zadeklarowała, że najpóźniej w poniedziałek pracownicy socjalni zostaną zaopatrzeni w maski ochronne i inne środki zabezpieczające. W naszej opinii działania podejmowane przez Dyrekcję są zachowawcze, niewystarczające do tego wprowadzane zbyt opieszale. W kontraście do tego jak wygląda praca na Wydziałach Pracy Środowiskowej, a w szczególności w punktach pracy socjalnej, możemy przytoczyć zastaną sytuację w siedzibie MOPS: winda nie dociera do piętra dyrekcyjnego, już od czwartku p. Jaszczak odmawia spotkań z petentami i pracownikami. Natomiast pracownicy PUP obsługują petentów w maskach ochronnych!
Dyrekcja wystąpiła o opinię do radców prawnych MOPS, w naszej opinii zadając błędne, a na pewno zbyt ogólnikowe pytanie - czy w obecnej sytuacji można udzielać pomocy podopiecznym MOPS bez wywiadów. Co jest oczywiste, odpowiedź była negatywna. Przypominamy, że zespół radców odmawia obsługi podopiecznych MOPS już od poniedziałku 9 marca.

Zaproponowaliśmy całkowite zamknięcie punktów, wywieszenie list rejonów z telefonami kontaktowymi do pracowników socjalnych i podejmowanie działań w terenie tylko w niezbędnych i pilnych przypadkach, po pobraniu środków ochronnych. Jest to technicznie wykonalne, wszyscy pracownicy maj służbowe laptopy i telefony komórkowe. Zaproponowaliśmy też, aby usługi opiekuńcze przedłużyć bez nowych wywiadów, obecne wywiady aktualne są przynajmniej do maja, a w sytacji działania na korzyść klienta jest to dpouszczalna praktyka. Zresztą takie sytacje miały już wcześniej miejsce.

Dyrekcja nie przedstawiła konkretnego planu działania, nie potwierdziła też czy zastosuje nasze rekomendacje. Jedyną konkretną informacją jest to, że dziś powinno trafić pismo do Wojewody, który mógłby swoim zarządzeniem usprawnić zarządzanie MOPS w tej kryzysowej sytuacji.

Brakuje nam proaktywnej i odważnej postawy Dyrekcji, a dotychczasowe działania w naszej opinii maja charakter pozorny, są podejmowane na przeczekanie.

12 marca 2020

Ponieważ do końca dzisiejszego dnia nie otrzymaliśmy żadnej informacji od Dyrekcji MOPS w Łodzi, obiecanej przez p. E. Jaszczak, dotyczącej konkretnych działań ochronnych wobec załogi Ośrodka, w dniu jutrzejszym Zarząd Związku uda się do Dyrektora i przedstawi zgłoszone przez Was oczekiwania i propozycje rozwiązań.

Ponadto zwróciliśmy się do prawników Związku z prośbą o przygotowanie opinii prawnej ws. możliwości odstąpienia od wykonywania pracy z zachowaniem wynagrodzenia z uwagi na zagrożenie życia i zdrowia.

11 marca 2020

Dzisiejsze spotkanie ws. postulatów zostało odwołane, omówiliśmy sytuację MOPS w Łodzi w kontekście zagrożenia pandemią koronowirusa.

24 lutego 2020

Prosimy pracowników socjalnyc zatrudnionych na placę zasadniczą 2350 zł lub mniej
o odbieranie pasków za ten rok, sprawdzajcie przy tej okazji  czy suma premii
i wynagrodzenia zasadniczego da Wam kwotę co najmniej 2600 zł, bez wliczania dodatku stażowego, terenowego i ewentualnie funkcyjnego.

21 lutego 2020

Aktualizacja informacji o wyjeździe integracyjnym, mamy już pierwsze zgłoszenie - gratulacje dla Koleżanek i Kolegów z III WPŚ, PPS Kilińskiego!

Termin wyjazdu to 15-17 maja, koszt 200 zł, zgłoszenia do 10 marca, liczy się kolejność zgłoszeń, zostały tylko 92 miejsca :)

Wpłaty przyjmiemy od Was przy okazji 13-tek, tej jedynej chwili w roku, kiedy MOPS godnie nas wynagradza (oprócz jubileuszówek i odprawy emerytalnej ;) )

20 lutego 2020

Dziś w łódzkim MOPS odbyło się okresowe spotkanie Związków Zawodowych z Dyrekcją,
na spotkaniu omówiliśmy m.in. temat funkcjonowanie Wydziału Wspierania Pieczy Zastępczej, problem wynagrodzeń pracowników socjalnych zatrudnionych na 2350 zł płacy zasadniczej, problem przewozu osób „zdrowych” ale znacznie zaniedbanych, a także kwestię skrzynek e-mail.

Nieobecny był p. Piotr Rydzewski, Wicedyrektor zajmujący się WWPZ, p. Andrzej Kaczorowski wskazał, że problemy organizacyjne Wydziału należy najpierw zgłaszać
do Kierownika, a on jako pracodawca będzie interweniował, jeśli nie uda się rozwiązać problemu na tym szczeblu.

W kwestii płacy zasadniczej 2350 zł Dyrektor stwierdził, że do wynagrodzenia nie jest wliczany dodatek za pracę w terenie, a tylko obligatoryjna premia, osoby te teraz mają powiększone premie, aby ich wynagrodzenie wynosiło 2600 zł bez dodatku terenowego
i stażowego. W najbliższym czasie będzie uruchomiona rezerwa w budżecie MOPS w celu regulacji wynagrodzeń tych osób.

W kwestii przewozu osób „aromatycznych” obowiązuje analogiczna procedura jak
z przewozem osób bezdomnych, tj. wspiera nas łódzka Straż Miejska. Dyrekcja obiecała przygotować informację dla pracowników dotyczącą sposobu zamawiania przewozu takich osób.

Informacja o zbyt małej pojemności skrzynek e-mail zostanie przekazana
do informatyków MOPS w celu próby rozwiązania tej kwestii.

Ponadto Dyrekcja MOPS zadeklarowała, że nie widzi potrzeby tworzenia w Łodzi Centrum Usług Społecznych, takie stanowisko przekazano do Władz Miasta w tej kwestii i na dzień dzisiejszy nie ma takich planów.

14 lutego 2020

W związku z pozostawieniem wynagrodzeń pracowników socjalnych na poziomie 2350 zł płacy zasadniczej, wystąpiliśmy do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej o interpretacje przepisów w tym zakresie, tj. czy wliczanie dodatku za pracę w terenie, co jest praktykowane m.in. w Łodzi, jest praktyką prawidłową. 

Ponadto w czwartek 20 lutego odbędzie się spotkanie okresowe Dyrekcji ze Związkami, jeśli macie jakieś problemy, które należy pilnie omówić, zgłaszajcie to nam. 

Spór zbiorowy w MOPS w Łodzi trwa, tak samo jak protest polegający na unikaniu robienia wywiadów drogą elektroniczną. 

 

29 stycznia 2020

W związku z pojawiącymi się plotkami, rozsiewanymi z I WPŚ MOPS w Łodzi, że nasz Związek złożył jakieś pismo, krytykujące pracę Działów Obsługi Klienta  MOPS w Łodzi - DEMENTUJEMY tą informację.

Żadne takie pismo nie zostało przez Nas przygotowane, ani przekazane do MOPS.

Jesteśmy w trakcie sporu zbiorowego, jedynie korespondencja w TEJ sprawie trafia ostatnio od nas do MOPS i vice versa!

14 stycznia 2020

Przygotowaliśmy pytania do Dyrekcji MOPS w Łodzi w ramach rozwiązywania sporu zbiorowego, chcemy przyjrzeć się nierównościom płacowym oraz znikającym etatom pracowników socjalnych w terenie. Problem wakatów i wynagradzania osób zastępujących też jest przez nas monitorowany Dyrekcji.

8 stycznia 2020

Dziś w MOPS w Łodzi doszło do pierwszego spotkania z Dyrekcją w sprawie złożonych przez nas postulatów do sporu zbiorowego. Spotkanie przebiegło w konstruktywnej atmosferze, co pozwala liczyć nam na sprawne przeprowadzenie tego sporu. 

10 grudnia 2019

Przypominamy, że protest polegający na odmowie wykonywania wywiadów elektronicznych nadal trwa, chcemy zdementować plotki, które rozsiewane są na III WPŚ, że z uwagi na ten protest Dyrekcja nie wypłaca nagród z okazji "Dnia Pracownika Socjalnego". Nie wiemy co za gwiazda intelektu to wymyśliła, ale na pewno nie jest to prawda.

6 grudnia 2019

Otrzymaliśmy pismo od Dyrektora MOPS w Łodzi dotyczące wysokości dotacji od Wojewody Łódzkiego na nagrody z okazji "Dnia Pracownika Socjalnego", kwota ta trafiła już na konto Urzędu Miasta i wynosi 1.317.083,00 zł. Dyrekcja złożyła już stosowny wniosek o zmianę w Budżecie Ośrodka do Urzędu Miasta.

4 grudnia 2019

Z uwagi na złożenie nowych postulatów do pracodawcy w łódzkim MOPS nie planujemy dziś blokady Al. Kościuszki. Dobry obyczaj nakazuje nam poczekać do końca terminu przekazanego pracodawcy na ustosunkowanie się do naszych potrzeb. Termin na odpowiedź mija 17 grudnia 2019 r.

Zapraszamy na Komisję Zdrowia i Opieki Społecznej od godziny 10 sala 102A. Sesja Rady Miasta Łodzi dziś nie odbędzie się, prosimy nie przychodzić od rana na balkon.

2 grudnia 2019

Mniej niż 1/3 pracowników socjalnych przeprowadziła do tej pory wywiady elektroniczne, dziękujemy Wam za udział w proteście, trzymajmy tak dalej!
Jednym z postulatów Związku jest podwyżka za dodatkowe zadanie, jakim są wywiady elektroniczne.

Zapraszamy Was 4 grudnia od godziny 10 na Komisję Zdrowia i Opieki Społecznej. Przypominamy o urlopach na ten dzień!

29 listopada 2019

Ostateczna i kompletna lista postulatów trafiła do Dyrektora MOPS w Łodzi Pana Andrzeja Kaczorowskiego dziś, w samo południe.

Na stronie Związku znalazła się też zakładka "Prawnik", z danymi kontaktowymi do obsługującej nas kancelarii. Członkowie Związku, zanim dostaną indywidualne karty, muszą powołać się z jakiego są zakładu, czyli organizacji zakładowej i międzyzakładowej oraz swoje imię i nazwisko dla potwierdzenia uprawnień.

Jeśli nie ma Was na liście, przypominamy, że ponad dwa miesiące czekaliśmy na listy członków! Możemy uzupełnić listę o Wasze nazwiska, pod warunkiem, że otrzymamy w końcu stosowne listy członków na naszego maila.

28 listopada 2019

Dziś odbyło się spotkanie w Dyrekcji Związków z Kierownictwem MOPS w Łodzi. Spotkanie burzliwe momentami, ale produktywne, mamy nadzieję.

Niestety nasze "koleżanki" z "Solidarności", wzorem najlepszych lat przy Wagnerowej, wystąpiły z odrębnym stanowiskiem w sprawie nagród z okazji "Dnia Pracownika Socjalnego", w tajemnicy ustalając wspólne stanowisko ze Związkiem Zawodowym Pracowników Samorządowych w MOPS. W ten sposób, nie znając nawet wysokości środków jaki na ten cel przeznaczył Wojewoda, "koleżanki" dały wolną rękę Dyrekcji MOPS w kwestii sposobu podziału nagród.

Z dobrych wiadomości - złożyliśmy postulaty do Dyrektora MOPS, wkrótce je opublikujemy lub wyślemy Wam mailem, bo może wzorem "koleżanek", lepiej wszystko robić w tajemnicy?

27 listopada 2019

Przypominamy o naszym proteście polegającym na powstrzymywaniu się od robienia wywiadów drogą elektroniczną! Dziewczyny na III WPŚ trzymajcie się, podejmiemy tą kwestię wkrótce na spotkaniu w dyregcji.

24 - 25 listopada 2019

III Ogólnopolskie Forum Pracowników Socjalnych za nami. Jak zwykle twórcze, wartościowe, a w tym roku też refleksyjne.

21 listopada 2019

Pan Marcin Gołaszewski, Przewodniczący Rady Miasta, spotkał się dziś z pracownikami socjalnymi i złożył nam życzenia z okazji Dnia Pracownika Socjalnego. Dziękujemy za ten miły gest i merytoryczną dyskusję. Wszystko to odbyło się w PPS Kilińskiego.

Otrzymaliśmy też pismo od Wojewody w sprawie środków na nagrody. Pismo publikujemy tutaj.

20 listopada 2019

Dziękujemy Wam za udział w Sesji Rady Miasta Łodzi, liczymy na Wasze pełne zaangażowanie przy bloladzie Al. Kościuszki 4 grudnia br.

Obraz może zawierać: 1 osoba, w budynku

18 listopada 2019

Dnia 20 listopada Zarząd ZOZ ZZPS MOPS w Łódzi zaprasza pracowników na Sesję Rady Miasta Łodzi, spotykamy się na balkonie od godziny 9, przypominamy o konieczności wzięcia urlopów!

Blokadę Al. Kościuszki planowana jest na 27 listopada lub 4 grudnia od godziny 17.

12 listopada 2019

Czekamy na listy członków Związku, którzy objęci będą obsługą prawną. Nadal brakuje nam list z połowy PPSów w Łodzi!!
Ponadto Czersk i Zamość jakoś bumeluje w tej kwestii :-(

Ogarnijcie się trochę, bo blokujecie innych, którzy już chcą i potrzebują wsparcia prawnika.

Z końcem tego tygodnia przekażemy do Kancelarii to co mamy, może tylko poza Łodzią, gdzie z przyczyn organizacyjnych lepiej byłoby przygotować jedną listę.

8 listopada 2019

Otrzymaliśmy dziś pismo Pana Andrzeja Kaczorowskiego, Dyrektora MOPS w Łodzi, w sprawie środków na nagrody z okazji "Dnia Pracownika Socjalnego". Z pisma wynika, że jak na razie środki takie przekaże do MOPS wyłącznie Wojewoda. Zresztą jak zwykle co roku... pismo tutaj.

7 listopada 2019

Z uwagi na chorobę organizatorów, blokada Al. Kościuszki w dniu 13 listopada 2019 nie odbędzie się, jednocześnie prosimy o przygotowanie list osób, które wezmą udział w blokadzie 20 listopada 2019 oraz w Sesji Rady Miasta Łodzi. Na sesję trzeba wziąć urlopy! 

Listy prosimy przesyłać na adres mailowy zoz.zzps.lodz@gmail.com 

5 listopada 2019

Dziś otrzymaliśmy stanowisko Dyrekcji MOPS w Łodzi dotyczące postulatów złożonych przez nas w trakcie protestu. Pismo publikujemy tutaj.
Prosimy Was o dalsze wstrzymywanie się z przeprowadzaniem wywiadów komputerowych, do czasu konkretnych propozycji ze strony Władz Miasta i Dyrekcji.

4 listopada 2019

Z dniem dzisiejszym rusza obsługa prawna dla członków Związku. Ponownie przypominamy o konieczności przygotowania list członków Związku, sprawa jest dość pilna.

Jak na razie listy przekazali nam:

ZZPS w Starachowicach;
ZZPS w Ostrowie Wielkopolskim;
ZZPS w Jaworze;
ZZPS w Tomaszowie Mazowieckim;
MOZ ZZPS z siedzibą w Żychlinie.

Z Łodzi nadal tylko PPS Rybna, Sacharowa, Tramwajowa, Motylowa i WWPZ (brawo Elu, Kasiu, Aga ;-)

Dziękujemy, a za resztę Socjalnych teraz już się wstydzimy!!!

 

31 października 2019

Ponownie przypominamy o konieczności przygotowania list członków Związku, którzy zostaną objęci nieodpłatną obsługą prawną. Pomoc prawna rusza już w listopadzie, tak więc sprawa jest pilna!

Jak na razie listy przekazali nam:

ZZPS w Starachowicach;
ZZPS w Ostrowie Wielkopolskim;
ZZPS w Jaworze;
ZZPS w Tomaszowie Mazowieckim;
MOZ ZZPS z siedzibą w Żychlinie.

No a z Łodzi nadal tylko PPS Rybna, Sacharowa, Tramwajowa, Motylowa i WWPZ (brawo Elu, Kasiu, Aga ;-)

Dziękujemy, a resztę Socjalnych stanowczo ponaglamy!!!

30 października 2019

Dziś otrzymaliśmy stanowisko Dyrekcji MOPS w Łodzi ws. PPS Motylowa.
Mówiąc w telegraficznym skrócie - dyrekcja ma w nosie porozumienie po strajkowe, pracownicy z Motylowej muszą odejść i dojeżdżać w teren godzinę MPK.
Stupor "nowej" Dyrekcji MOPS jest porażający, tak samo jak czekanie na przetrwanie, czyli unikanie rozmów z naszym Związkiem. Czyżby taka strategia - pościemnianie tu i tam, pół roku kolejne minie - tylko na przeczekanie?

Stanowisko Dyrekcji - tutaj.

Problem żenujących premii, najniższych w naszej grupie zawodowej - nie rozwiązany.

Kwestii podwyżek na kolejne lata, żeby nie pozostać na poziomie płacy minimalnej - brak odzewu.

Wakaty w rejonach, brak ogłoszeń o naborach, no chyba, że do administracji w MOPS - cisza, głowa w piasku jak u strusia.

Blokada ulic w tej sytuacji jest nieunikniona, choć nie przysporzy nam miłości zmotoryzowanych Łodzian.

29 października 2019

Przypominamy o konieczności przygotowania list członków Związku, którzy zostaną objęci nieodpłatną obsługą prawną. Pomoc prawna rusza już w listopadzie, tak więc sprawa jest pilna!

Jak na razie z Łodzi tylko PPS Rybna i Sacharowa (Dzięki Elu i Kasiu!) przesłała listy, zaś spoza Łodzi:

ZZPS w Starachowicach;
ZZPS w Ostrowie Wielkopolskim;
ZZPS w Jaworze;
ZZPS w Tomaszowie Mazowieckim .

Dziękujemy, a resztę Socjalnych ponaglamy!!!

25 października 2019

Przypominamy o konieczności przygotowania list członków Związku, którzy zostaną objęci nieodpłatną obsługą prawną. Pomoc prawna rusza już w listopadzie, tak więc sprawa jest pilna!

Członkowie Związku zatrudnieni w MOPS w Łodzi proszeni są o przygotowanie list imiennych ze swojego punktu pracy socjalnej i przesłanie ich do Zarządu Związku, analogicznie jak to miało miejsce z listami wynagrodzeń zasadniczych. Prosimy wskazać Wydział MOPS i adres Punktu Pracy.

Publikujemy ulotkę informacyjną w celu zapoznania się z zakresem obsługi - tutaj.
W przypadku dalszych pytań i uzyskania szczegółowych informacji, prosimy kontaktować się z Zarządem Głównym.

21 października 2019

Mija dziesięć dni od naszej manifestacji w Urzędzie Miasta Łodzi, jednym z punktów petycji była fatalna współpraca i ograniczony kontakt z Dyrekcją MOPS, czemu p. Kaczorowski zaprzeczał publicznie. Ale nie słowa, a czyny świadczą o postawie Dyrekcji i władz Miasta, a raczej zaniechanie. Do dziś nie ma żadnego odzewu na nasz protest. Całkowita cisza.

Ponieważ nie traktuje się nas poważnie, proponujemy Wam zaostrzenie akcji protestacyjnej - blokadę ulic w środę 30 października o godzinie 17 na przejściu dla pieszych Al. Kościuszki 20 przy pasażu Artura Rubinsteina.

Jesteśmy otwarci na Wasze uwagi i propozycje co do terminu, miejsca i sposobu protestu.

16 października 2019

Przygotowujemy się do objęcia wszystkich członków Związku nieodpłatną obsługą prawną.
Prosimy Przewodniczących Organizacji Zakładowych o przygotowanie list imiennych wszystkich członków związku z terenu ich zakładu, którzy będą objęci obsługą prawną. Lista powinna zawierać adres zakładu, nazwę Organizacji i listę zawierającą imię i nazwisko członka związku.
Adres e-mail:
kontakt@socjalni.pl
Osoby zapisane do ZZPS, a nie przynależące do MOZ czy ZOZ ZZPS niech kontaktują się samodzielnie na podany mail:
kontakt@socjalni.pl

Obsługa obejmuje porady telefoniczne i e-mail dla każdego członka Związku, wraz z przygotowaniem pism i pozwów, pism procesowych. Pełen zakres prawa, od prawa pracy po karne. Można omawiać sprawy prywatne, związkowe, zawodowe. Reprezentacja przed sądem jest odpłatna, z wyłączeniem spraw o odszkodowanie (tu 15% od zsądzonego odszkodowania będzie całkowitym kosztem reprezentacji).
W przypadku spraw z zakresu sądu pracy, sprawy reprezentacji będą indywidualnie negocjowane z kancelarią przez Zarząd Główny.
Zarządy Organizacji Zakładowych będą miały możliwość, za zgodą i po ustaleniu przez ZG ZZPS, skorzystać ze wsparcia prawnika na miejscu na terenie Ośrodka.

Dodatkowym bonusem będzie możliwość objęcia członka rodziny analogiczną opieką prawną, za jednorazową roczną odpłatnością 50 zł.
Za członka rodziny Zarząd odpowiedzialności nie ponosi, tak więc wszelkie opłaty za reprezentację nie będą refundowane.

W razie pytań, prosimy kontaktować się telefonicznie z Zarządem Głównym ZZPS - telefony w zakładce Kontakt.

11 października 2019

Dziękujemy za Wasz udział w dzisiejszej manifestacji, byliście świetni!
Na szczególny applaus zasługuje Wasza postawa już po manifestacji, kiedy weszliśmy złożyć Petycje!!

Treść petycji publikujemy tutaj.

Dziękujemy Panu Karolowi Malarczykowi I Wicewojedzie Łódzkiemu, za otwarte przyjęcie i merytoryczną dyskusję, jakże odmienne od postawy Władz Miasta.

Wzywamy Was do bojkotu wywiadów elektronicznych od poniedziałku 14 października do czasu realizacji naszych postulatów!

9 października 2019

Zakończyliśmy wizytacje punktów pracy socjalnej i Wydziału Wspierania Pieczy Zastępczej. Prosimy wszystkich pracowników o składanie urlopów na żądanie u bezpośrednich przełożonyc, aby mogli wziąć udział w manifestacji w dniu 11 października w piątek o 9 rano na dziedzińcu Urzędu Miasta Łodzi.

4 października 2019

W dniach 2 - 4 października Zarząd ZOZ ZZPS MOPS w Łodzi odwiedził większość punktów pracy socjalnej we wszystkich Wydziałach Pracy Socjalnej. Podczas zebrań omówiono kwestię protestu, który planujemy na dzień 11 października (piątek) od 9 rano na dziedzińcu Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104, oraz stanowisko naszej grupy zawodowej w kwestii elektronicznego wywiadu środowiskowego.

Zapraszamy wszystkich pracowników socjalnych do udziału w proteście 11 października na dziedzińcu UMŁ, spotykamy się tam od 9 rano. Przypominamy o konieczności wzięcia urlopu na ten dzień.

Ponownie zaprzeczamy informacji rozsiewanej przez niektórych kierowników Wydziałów, jakoby nasz Związek podpisał porozumienie zmuszające pracowników socjalnych do obowiązkowego wypełniania wywiadów na terminalach mobilnych z dniem 14 października 2019 roku. Żadnego porozumienia w tej sprawie nie ma.

Oficjalne stanowisko w sprawie wywiadów, ustalone z Wami podczas zebrań, przekażemy Dyrekcji w trakcie piątkowego protestu.

27 września 2019

Publikujemy hamonogram wizyt w PPS w MOPS w Łódzi:

A/ W dniu 02.10.2019r. roku od godziny 8.00 do 16.00

 PPS Łódź, ul. Sprinterów 11

 PPS Łódź ul. Olimpijska 7

 PPS Łódź, ul. Perla 2

 PPS Łódź, ul. Limanowskiego 194/196

 PPS Łódź ul. Motylowa 4

 PPS Łódź, ul. Rybna 18

 PPS Łódź ul. Marysińska 36

 PPS Łódź ul. Tokarzewskiego 53

 B/ W dniu 03.10.2019r. roku od godziny 8.00 do 16.00

 PPS przy ul Sacharowa 21a

 PPS przy ul. Pisudskiego 67

 PPS przy ul. 10-go Lutego 7/9

 PPS przy ul. Piotrkowska 61

 PPS przy ul. Tramwajowa 21

 C/ W dniu 04.10.2019r. od godziny 8.00 do 16.00

 PPS Łódź ul. Kilińskiego 102/102a

 PPS Łódź ul. Senatorska 4

 PPS Łódź ul. Dąbrowskiego 33

 PPS Łódź ul. Paderewskiego 47

 PPS Łódź ul. Rzgowska 170

 

26 września 2019

W dniach 2 - 4 października (środa, czwartek i piątek) Zarząd ZOZ ZZPS w MOPS w Łodzi planuje objazd punktów pracy socjalnej we wszystkich trzech Wydziałach Pracy Środowiskowej. Harmonogram spotkań zamieścimy na stronie Związku w najbliższym terminie.

WWPZ odwiedzimy 9 października w środę, nie czujcie się pominięci,  pamiętamy o Was i zajmujemy się Waszymi problemami na bieżąco, w tym na Radzie Miasta :-)

Chcemy omówić bieżące problemy i potrzeby pracowników socjalnych MOPS w Łodzi, także dotyczące rozliczania zastępstw, niskich premii, braku podwyżek i forsowanej komputeryzacji.
Jednocześnie dementujemy informacje rozpowszechniane na I Wydziale Pracy Środowiskowej jakoby nasz Związek podpisał jakieś porozumienie czy zgodę na obowiązkowe przeprowadzanie wywiadów środowiskowych w systemie "Wywiad +" przez pracowników socjalnych.

Ponadto publikujemy naszą korespondencję ws. PPS Motylowa, podkreślając, że nie wyraziliśmy zgody na relokację tego punktu. Pismo w tej sprawie z 16 sierpnia 2019 roku tutaj, zaś odpowiedź Dyrekcji z 13 wrze4śnia 2019 r. tutaj.
Nasze stanowisko z dnia 26 września 2019 roku, przekazane Dyrekcji faksem, publikujemy tutaj.

10 września 2019

W dniu dzisiejszym złożyliśmy pismo do Pani Prezydent Hanny Zdanowskiej ws. podwyżek. Pismo publikujemy tutaj.

25 lipca 2019

W dniu dzisiejszym Dyrektor MOPS w Łodzi udzielił nam odpowiedzi na skargę z dnia 21 czerwca 2019 roku ws. umieszczania dzieci w Rodzinnym Domu Dziecka, na terenie którego mogło dochodzić do przemocy wobec powierzonych dzieci. Treści naszej skargi nie będziemy publikować z uwagi na to, że zawiera ona dane osobowe potencjalnego sprawcy przemocy i powierzonych jego pieczy dzieci.

Naszym zdaniem postawa Dyrekcji MOPS jest niedopuszczalna, szczególnie w kontekście dobra małoletnich, a także z uwagi na wcześniejsze bulwersujące zdarzenia, które miały miejsce w rodzinach zastępczych w Łęczycy, Radawcu Małym czy Kowarach. Pytamy - czy takie coś musi wydarzyć się też w Łodzi, żeby Dyrekcja w końcu reagowała na nasze uwagi ws. nieprawidłowości w Wydziale Pieczy Zastępczej nadzorowanym i de facto ręcznie kierowanym przez Wicedyrektora Piotra Rydzewskiego?

Pismo publikujemy tutaj.

11 lipca 2019

Niestety doszło do nieporozumienia w sprawie wypłaty ekwiwalentów w lipcu, Pan Dyrektor musi najpierw przygotować stosowne porozumienie, a ponadto listy wypłat na lipiec były już przygotowane. Brakujące 100 zł zostanie wypłacone jeszce w lipcu. Zaś porozumienie spiszemy w najbliższych dniach, co ureguluje równierz kwestię wypłaty wyrównania za I kwartał  w październiku.

5 lipca 2019

Dobra wiadomość dla pracowników socjalnych MOPS w Łodzi, dziś na spotkaniu z Dyrektorem Kowalikiem i Kaczorowskim udało nam się zrealizować kolejny punkt porozumienia strajkowego,
w sprawie ekwiwalentów za odzież! W lipcu ekwiwalenty wyniosą po 300 zł, zaś po III  kwartale wyrównany zostanie I kwartał tego roku, tak więc już 2019 roku ekwiwalent wyniesie 1200 zł rocznie. Stosowne porozumienie spiszemy i opublikujemy tutaj już w tym miesiącu.

4 kwietnia 2019

Prosimy pracowników socjalnych MOPS w Łodzi, zatrudnionych w Wydziałach Pracy Środowiskowej, o nie przeprowadzanie wywiadów środowiskowych na rzecz Projektu "Rodzina w Łodzi do celu" realizowanego dla Wydziału Wspierania Pieczy Zastępczej. Problem telefonicznego zlecania wywiadów przez pracownika Wydziału Wspierania Ekonomii Społecznej został już przez nas zgłoszony do Pani Elżbiety Jaszczak, Zastępcy Dyrektora zajmującego się naszą dziedziną pracy MOPS.

26 marca 2019

Dziś w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego ze stroną Ministerialną. Poniżej publikujemy obszerną relację z tego wydarzenia - link.

7 stycznia 2019

Z początkiem roku otrzymaliśmy pismo z Państwowej Inspekcji Pracy, a dotyczące kontroli w MOPS w Łodzi. To co jest interesujące to ueaga, że wszyscy pracownicy otrzymali wyrównania dodatków funkcyjnych od stycznia 2018 roku, sprawdździe u pracowników płac czy prawidłowo wyliczono wasze dodatki dla starszych specjalistów pracy socjalnej! . Pismo publikujemy tutaj.

27 grudnia 2018

W związku z pytaniami pracowników socjalnych MOPS w Łodzi o metodę użytą do wyliczenia nagród w 2018 roku odpowiadamy - nie mamy zielonego pojęcia, jakiej fromuły matematycznej lub magicznej użył p. Dyrektor MOPS w tym roku. Na pewni bliższej zimnemu sercu "działaczek" NSZZ "Solidarność", bo nawet koleżanka napadnięta i pobita w terenie (!), ktora przebywała z tego powodu na zwolnieniu lekarskim (wypadek w pracy!), otrzymała pomniejszoną nagrodę. Znamy jeden fakt - wg. słów p. Dyrektora nagroda miała wynieść po równo - 1365 zł brutto. Reszta to spekulacje, bo kwotę tą ponoć udało sie uzyskać dzięki "oszczędnościom z chorób", z etatów emerytów i tych co odeszli z pracy, zanim nagrody się pojawily itd. Ponoć nie dołożono też na nagody po 200 z premii grudniowych, które miały wynosić po 1000 zł na praconika socjalnego, no my też wierzymy w jednorożce :-) i nie umiemy liczyć. Wojewoda Rau przyjechał ponoć do MOPS na jednym z nich i przywiózł kuferek brakujących "dukatów" p. Dyrektorowi. Były Święta, czas cudów! Dziękujemy p. Dyrektorowi, zapamiętamy to sobie.

12 grudnia 2018

Uprzejmie prosimy, aby osoby które są bezpośrednimi przełożonymi pracowników socjalnych, szczególnie dotyczy to III WPŚ, zaprzestały swoich wątpliwych moralnie i prawnie działań, polegających na "przypadkowych" kontrolach punktualności, przeprowadzaniu rozmów "umoralniających" sam na sam z pracownikami, polegających m.in. na promowaniu stanowiska NSZZ "Solidarność" ws. nagród oraz zaprzestania niestosownych komentarzy dotyczących uprawnień reprezentatywnego związku zawodowego do składania własnych propozycji w zakresie wynagradzania i nagród, kierowanych do swoich podwładnych. W przypadku ponawiania się powyżej opisanych sytuacji podejmiemy stosowne kroki prawne.

Dla wyjaśnienia sytuacji, do wiadomości "niezadowolonych" Koordynatorki i Kierownik Działu Pomocy Materialnej i Pracy Socjalnej III WPŚ, Dyrektor MOPS zgodnie z Regulaminem Wynagradzania wcale nie musiał konsultować sposobu podziału nagród ze związkami. Wasza Koleżanka, M. Wagner, będąc p.o. Dyrektora MOPS w Łodzi wielokrotnie wykorzystywała tą sytuację i dzieliła te środki jak chciała. O dziwo Wasze protesty były wtedy słabo słyszalne, jeśli wogóle były takowe, a na pewno nieskuteczne. Porozumienie z 2016 roku, które zawiesiło strajk pracowników socjalnych i koordynatorów pieczy, gwarantuje Związkom Zawodowym udział w ustaleniu zasad podziału tych środków. Zapis ten był naszą wyłączną inicjatywą, a włączenie wszystkich Związków w MOPS był wyrazem naszej dobrej woli. Dobrej woli pomimo Waszej żenującej postawy podczas strajku takiej jak manifestacja NSZZ "Solidarność" pod transparentem "Chcemy pracować..." w pierwszym dniu naszego strajku! Niestety zachowanie naszych "koleżanek" z "Solidarności" w dniu wczorajszym jako żywo przypominało te działania ze strajku, czy wcześniejsze - podział środków z reorganizacji MOPS - kiedy p. Saktura ("Solidarność") przygotowała porozumienie bez naszej wiedzy i podpisała je z p.Wagner (p.o. Dyrektor, do czasu awansu prominentny działacz "Solidarności") i jako listek figowy włączyła w to p. Urbaniak (ZZ Pracowników Samorządowych). Skutek był taki, że wszyscy pracownicy socjalni dostali mniejsze podwyżki, a niektórzy naprawdę śmieszne kwoty 15-20 zł. Cytując p. Sakturę "i co z tego!?" - ano to, że mądry człowiek nie popełnia dwa razy tego samego błędu.

Teraz wszystko w rękach p. Dyrektora - zobaczymy jak podzieli środki na nagrody.

11 grudnia 2018

W dniu dzisiejszym w MOPS w Łodzi odbyło się spotkanie dotyczące zasad podziału nagród z okazji "Dnia Pracownika Socjalnego", Wojewoda przekazał środki w wysokości 1.037.500,- zł brutto. Spotkanie odbyło się w burzliwej atmosferze, Związek Zawodowy NSZZ "Solidarność" i Związek Zawodowy Pracowników Samorządowych na spotkanie przybyły ze spisaną wspólną propozycją tych Organizacji, niemalże z góry rezygnując z możliwości ustalenia wspólnego stanowiska z nami.

Podczas spotkania zaproponowaliśmy podział analogiczny do tego z zeszłego roku, tj. po 1400 zł dla pracowników socjalnych i po 1200 zł brutto dla pozostałych grup, inny niż planowaliśmy w ramach Zarządu Związku, korzystniejszy dla pozostałych grup. Ponadto w przypadku gdyby środków było za mało, zaproponowaliśmy rozwiązanie gdzie nasze grupy zawodowe dostały by po 1300 zł brutto. Znów korzystniejsze dla pozostałych grup.

W toku dyskusji padły sformułowania przykre i krzywdzące, przedstawicielka "Solidarności" - zawodowo Koordynator z III WPŚ - stwierdziła między innymi, że zarabia mniej niż pracownicy socjalni, którzy według jej słów są niesamodzielni i za nic nie odpowiadają. konsultują z nią trudne decyzje administracyjne (których nota bene w ogóle nie powinni przygotowywać!). Ponadto pracownicy socjalni przyprowadzają ponoć trudnych klientów i niejako chowają się za panią koordynator, oczekując ochrony z jej strony (!). Przedstawiciel Związku Zawodowego Pracowników Samorządowych - pracownik Działu Obsługi Klienta w III WPŚ - stwierdził, że jest tak wielu specjalistów i starszych specjalistów, magistrów pracy socjalnej, a nie potrafią (oni) trzech zdań sklecić po polsku w wywiadach, które on wprowadza do systemu POMOST.

Ponieważ ta dyskusja była niemerytoryczna, nie prowadziła do kompromisu, nasz członek zarządu Karol Orczykowski postawił sprawę na ostrzu noża - albo spisujemy wspólne porozumienie na powyższych zasadach, albo każdy złoży własne (NSZZ "Solidarność i ZZ Pracowników Samorządowych już mieli gotowy dokument), a my przygotujemy własną propozycję, zgodną z naszymi pierwotnymi założeniami.

Ponieważ nie było woli porozumienia, decyzja o zasadach podziału środków leży teraz w gestii Dyrektora MOPS.

Złożyliśmy w sekretariacie MOPS naszą propozycję, którą publikujemy tutaj.

20 listopada 2018

Dziś w MOPS w Łodzi odbyło się okresowe spotkanie Dyrektora z Organizacjami Związkowymi. Poruszano m.in. temat nagród na dzień pracownika socjalnego, nadal czekamy na obiecane środki od Wojewody... i z mniejszą nadzieją od Pani Prezydent. Ponadto poruszaliśmy kwestię obsługi umieszczeń w DPS i windykacji, wkrótce spotkanie w tej sprawie, no i w końcu zdobyliśmy wyniki kontroli, po której rzekomo musieliśmy przejąć robotę od pracowników z Kilińskiego... trzymamy rękę na pulsie! Omawialiśmy też kwestie związane z Projektem "Opiekuńcza Łódź" i w tej sprawie będzie kolejne spotkanie.

W MOPS Starachowice w wyniku czarnego tygodnia doszło do spotkania z Prezydentem Miasta, dojdzie do dalszych rozmów w sprawie podwyżek :-) Trzymamy za Was kciuki! Problemami pracowników i ich niskimi zarobkami zainteresowały się lokalne media.

9 listopada 2018

W związku z planowaną imprezą dnia 23 listopada 2018 w Łodzi "Dzień Pracownika Socjalnego" - prosimy o listy chętnych z wszystkich Punktów Pracy Socjalnej MOPS w Łodzi, oraz propozycje lokalu, w którym chcecie imprezę. Saffron się znudził, a jedyną propozycją jest jak na razie Prząśniczka na Arturówku! Odzew na facebooku prawie żaden :(
Listy osób można wysłać na mail - kontakt@socjalni.pl z zaznaczeniem punktu i czy osoba jest członkiem Związku czy nie.

8 listopada 2018

Otrzymaliśmy odpowiedź z Urzędu Wojewódzkiego ws. środków na nagrody na "Dzień Pracownika Socjalnego" w 2018 roku. Pismo sygnowane przez Dyrektora Piotra Ciepluchę publikujemy tutaj.

30 października 2018

W związku z pytaniami o karty sportowe w MOPS w Łodzi - pilna informacja:

W związku z powtarzającymi się pytaniami pracowników MOPS w Łodzi o wnioski na działalność sport/rekreacyjną, informujemy:
należy złożyć wniosek z dochodem za wrzesień, pomimo wyrównań. Dochód nie zawiera ekwiwalentu za odzież i przejazdy!!!
Ponadto:
1. Planujemy zmienić tabelę, w porozumieniu ze Związkami i Dyrektorem, aby uwzględnić podwyżki z ostatniego okresu.
2. Istnieje możliwość zaktualizowania dochodu, o dochód za XII/2018 na początku stycznia 2019 r. Co może być bardziej adekwatne niż obecny dochód.
3. Wnioski muszą być złożone w tym miesiącu, aby można było rozstrzygnąć przetarg. Ostateczna odpłatność nie jest jeszcze ustalona - patrz powyższe punkty!

Odpłatnośc będzie naliczona w nowej wysokości od stycznia 2019 roku, mamy czas żeby to poprawić!

26 października 2018

Echa protestu w Sosnowcu, publikujemy artykuł dotyczący problemów naszych Kolegów i Koleżanek zatrudnionych w tamtejszym MOPS. Link do artykułu tutaj.

19 października 2018

Dziękujemy pracownikom socjalnym i koordynatorom pieczy z MOPS w Sosnowcu za udział w manifestacji!

Tym razem zarówno Pan Prezydent Arkadiusz Chęciński, Wiceprezydent resortowy Pani Anna Jedynak oraz Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Pani Sabina Stanek. Nie zabrakło też Dyrektor MOPS Pani Moniki Holewa. Szkoda, że w tym gronie nie mogliśmy się spotkać dwa tygodnie wcześniej, gdy sprzyjała nam aura. Pan Prezydent obiecał wszystkim pracownikom MOPS 150 zł netto podwyżki, oraz dalsze podwyżki w kolejnych latach, aby zerwać z wizerunkiem "taniego miasta", które oszczędza głownie na pracownikach. Liczymy na to!

Postulatem pracowników socjalnych MOPS w Sosnowcu jest 400 zł netto jeszcze w tym roku.

18 października 2018

Już jutro 19 października 2018 protest pracowników socjalnych MOPS w Sosnowcu. Spotykamy się od 13 pod głównym wejściem do Urzędu Miasta!
Zapraszamy wszystkich do udziału i wsparcia protestujących w Sosnowcu, potrzebujemy Was!

12 października 2018

Dziękujemy za tak liczny udział w naszej manifestacji! W grupie siła!!

Publikujemy linki do informacji medialnych:

TVN24

FaktyTVN (Nowe i trafne;)

POLSAT

RadioMaryja

RMF FM24

PAP

Joanna Piecak Przewodnicząca ZZPS w MOPS Sosnowiec.

Więcej na facebooku (i na podstronie w RegioNews Sosnowca, bo wartko zdjęcia przysłali) :-)

Oraz na naszej nowej platformie informacyjnej (brzmi dumnie) RegioNews, gdzie opublikujemy wiadomości, komunikaty z Waszych dzialań w ramach ZZPS. Musicie tylko przesyłać do nas co chcielibyście nagłośnić!

Link tutaj.

Zapraszamy do przesyłania Waszych zdjęć, na facebooku lub na mail kontakt@socjalni.pl

10 października 2018

Pojawiły się pewne nieporozumienia w MOPS w Łodzi w związku z protestem 12 października, które chcielibyśmy tutaj wyjaśnić:

1. Dyrektor MOPS wyraził zgodę , aby osoby wyjeżdżające na protest mogły brać zwykłe urlopy. Warunkiem jest pozostawienie minimalnej obsady w punktach. 

2. Protest jest ten jest wymierzony w Ministerstwo, a nie w MOPS, tak więc najważniejsze jest by pokazać w Warszawie naszą determinację. Protest w domu nie spełni tej roli tak dobrze. 

3. Koleżanki i Koledzy, którzy solidaryzują się z akcją protestacyjną, a nie chcą czy nie mogą pojechać - prosimy Was o umożliwienie innym wyjazdu, niech minimalna obsada będzie na punktach. Zostawmy sobie urlopy na żądanie na inną okazję.

4. Tam gdzie brane będą urlopy na żądanie, ustalcie z Kierownikiem czy mają to być indywidulanie zgłaszane wnioski czy zbiorowo, z listą, przekazane przez jedną osobę.

Widzimy się wnioski Warszawie! 

8 października 2018

Wyjazd do Warszawy z Łodzi w piątek 12 o 9 rano z parkingu Auchan/Pasaż Łódzki

Listy osób chętnych z każdego Wydziału/PPS wysyłajcie na mail: kontakt@socjalni.pl

Pan Piotr Rydzewski, Dyrektor MOPS w Łodzi wyraził zgodę, aby pracownicy biorący udział w manifestacji 12.10.2018 mogli wziąć zwykłe urlopy wypoczynkowe na ten dzień. 

Wnioski urlopowe prosimy składać do swoich przełożonych jak najwcześniej, aby ułatwić im organizację pracy w tym dniu.

Ostateczny DEADLINE zgłoszeń z MOPS w Łodzi mija w środę wieczorem - na mail: kontakt@socjalni.pl

5 października 2018

Manifestacja pracowników socjalnych MOPS w Sosnowcu dziś 13:15 

Zapraszamy!

Wkrótce opublikujemy zdjęcia z manifestacji, kolejna akcja w Sosnowcu już 19 października!

Link z informacji na TVSilesia tutaj.

Update zgłoszeń na wyjazd z Łodzi do Warszawy: dzięki Kasi wiemy, że z PPS Elsnera i Piotrkowska 61 jedzie łacznie 18 osób, Karina potwierdziła wyjazd 11 z Kilińskiego... pytanie gdzie informacja z pozostałych PPSów? Cały I WPŚ nigdzie nie jedzie? Pracownicy dawnego Śródmieścia też zostają w Łodzi?

4 października 2018

Koleżanki i Koledzy z Naszych organizacji Związkowych, przypominamy o manifestacji w Warszawie, na dzień dzisiejszy mamy deklaracje z Sosnowca, Czerska i Turku o udziale w manifestacji, a z MOPS w Łodzi od części załogi z III WPŚ - Dziękujemy Ani i Magdzie! :)

DEADLINE (ostateczny termin) zgłaszanie gotowości wyjazdu mija z końcem tego tygodnia...

listy chętnych z MOPS w Łodzi przesyłamy na mail kontakt@socjalni.pl

Zakładowe Organizacje spoza Łodzi kontaktują się bezpośrednio na mail Zarządu Głównego!

1 października 2018

Prosimy pracowników socjalnych i koordynatorów wrpz o informację do końca tego tygodnia ile osób deklaruje wyjazd na manifestację w Warszawie dnia 12 października. Listy chętnych prosimy przesłać na adres e-mail kontakt@socjalni.pl

Składka na wyjazd wynosi 10 zł od osoby, prosimy aby na liście osób deklarujących wyjazd podać osoby, które wpłaciły składkę. Niech na każdym PPS i WWPZ jedna osoba kontroluje listę i składkę. My zapewnimy transport z Łodzi i z powrotem, autobusem lub pociągiem, w zależności od ilości chętnych. Pamiętajcie o urlopach na ten dzień!

13 września 2018

Dziś w Warszawie w MRPiPS odbyło się spotkanie Organizacji Związkowych z Panią Elżbietą Rafalską, naszym Ministrem resortowym. Spotkanie odbyło się w tonie "to najlepszy czas, żeby zwrócić się do samorządów o środki na podwyżki" oraz najlepiej nic nie próbujmy zmieniać, bo jeszcze wam zabiorą to co już macie.

Jedynym realnym efektem spotkania będzie kolejny list Pani Minister do samorządowców, oby pomógł. Są w Polsce gminy, gdzie dodatek terenowy wliczony jest do wynagrodzenia w celu osiągnięcia płacy minimalnej!

30 sierpnia 2018

Jak ustalono z Dyrektorem MOPS w Łodzi od dziś u Kierowników Wydziałów MOPS, w których zatrudnieni są pracownicy socjalni, wykonujący pracę w terenie oraz koordynatorzy WRPZ, wydawane są angaże z awansami i nowymi wynagrodzeniami. W III WPŚ u Pana Zygmanowskiego wydawanie angaży jest opóźnione, prawdopodobnie z uwagi na zgłoszenie tylko 1 pracownika socjalnego do awansu zawodowego i uzupełnienie w późniejszym terminie informacji o kolejnych awansach.

27 sierpnia 2018

dziś w MOPS w Turku rozpoczęły się mediacje pomiędzy MOZ ZZPS, a pracodawcą. Częścią sporu, która nie została rozwiązana w trakcie pertraktacji są podwyżki na lata 2018-2020 oraz ekwiwalenty za używanie odzieży do pracy w terenie. Strony zadeklarowały wolę rozwiązania sporu w trakcie mediacji. Przypominamy, że mediacje są poufne, tak więc nie możemy zdradzać tu szczegółów rozmów.

22 sierpnia 2018

Dziś w Warszawie zawiązano ogólnopolskie porozumienie Związków Zawodowych funkcjonujących w Pomocy Społecznej, którego sygnatariuszem jest nasz Związek. Porozumienie ma na celu podjęcie działań, w tym ogólnopolskiej akcji protestacyjnej i manifestacji pod Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, planowanej na połowę października 2018 roku. Ponadto podpisano dwustronne porozumienia pomiędzy Związkami Zawodowymi niezrzeszonymi w Polskiej Federacji Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej, w sprawie współpracy w celach związanych z rozwojem Pomocy Społecznej. Wkrótce opublikujemy dokumenty związane z porozumieniem.

https://federacja-socjalnych.pl/index.php/602-powolano-ogolnopolski-komitet-protestacyjny

16 sierpnia 2018

Dziś w MOPS w Łodzi odbyło się spotkanie z Zarządu ZOZ ZZPS w MOPS w Łodzi Dyrektorem Ośrodka. Omawiano kwestię rozliczenia wynagrodzeń za udział w Projekcie "Opiekuńcza Łódź", pracowników których ankiety ewaluacyjne zostały zakwestionowane przez kontrolę z Wojewódzkiego Urzędu Pracy, lub których ankiety zagubiono w MOPS w Wydziale Wspierania Ekonomii Społecznej. Ponadto omówiono sposób premiowania w MOPS, w tym zastępstw chorobowych, zaś w przypadkach wzbudzających wątpliwości pracownicze, Dyrektor poprosił o konkretne dane osób i termin zastępstwa. Ustalono też wysokość podwyżek w 2018 roku dla pracowników socjalnych i koordynatorów WRPZ po 250 od lipca 2018 roku.

2 lipca 2018

Dziś w MOPS w Turku został podpisany protokół rozbieżności i uzgodnień pomiędzy naszą organizacją Związku, a Dyrekcją Ośrodka. Strony porozumiały się w punktach mówiących m.in. o wynagradzaniu za zastępstwa chorobowe, zapewnieniu dojazdu w teren. Do dalszego etapu sporu zbiorowego, mediacji, pozostały dwa postulaty, dotyczące podwyżek i ekwiwalentu za używanie własnej odzieży do pracy w terenie. Wkrótce opublikujemy protokół rozbieżności na naszej stronie.

25 czerwca 2018

Dziś publikujemy pismo MOPS w Łodzi - tabele, w których zawarto dane o premiach wypłaconych w I kwartale 2018 roku. Linki do tabel poniżej:

I WPŚ

II WPŚ

III WPŚ

WWRPZ

DDP DDPON

DYREKCJA

18 czerwca 2018

Publikujemy odpowiedź Dyrekcji, a raczej jej brak, na nasze pytanie o prawidłowość wypłaty premii za zastępstwa w MOPS w Łodzi. Link do pisma jest tutaj.

14 czerwca 2018

W związku z Waszymi uwagami dotyczącymi nieprawidłowości przy realizacji projektu MOPS w Łodzi "Opiekuńcza Łódź" publikujemy pismo Przewodniczącej do Dyrektora WUP w Łodzi. Sprawę tą omawialiśmy na spotkaniu z Dyrektorem MOPS, jak również z pracownikami WWES odpowiedzialnymi za projekt. Niestety proponowane rozwiązanie wydaje się nam niedopuszczalne, zmieniono w trakcie trwania projektu zasady, zmuszając pracowników do nieuczciwych zachowań. O rozwoju sytuacji będziemy was informować. Link do pisma jest tutaj.

 

7 maja 2018

Dziś w MOPS w Łodzi z inicjatywy Pan Piotra Rydzewskiego odbyło się spotkanie z przedstawicielami Zarządu ZOZ ZZPS, dotyczące sytyaucji w WWPZ i oskarżeń medialnych rzucanych przez Dyrekcję MOPS wobec niektórych pracowników Wydziału. Dyrektor przedstawił argumenty i dokumenty, niestety po fakcie, gdy złożył już doniesienie do Prokuratury. W naszej opinii materiał przedstawiony nam miał niewystarczającą wagę, w stosunku do podjętych działań i wypowiedzi Dyrekcji. Dziwi nas łatwość ferowania wyroków, brak poczucia odpowiedzialności za zarządzaną jednostkę... jakby Dyrektor był ponad MOPSem, oceniał go, a nie odpowiadał za jego funkcjonowanie.

19 kwietnia 2018

Ciąg dalszy wiadomości z MOPS w Turku, nasze Koleżanki nieusatysfakcjonowane wczorajszymi rozmowami z Władzami Miasta i Dyrekcją rozważają zaostrzenie protestu, ogłoszenie akcji protestacyjnej  i oplakatowanie Ośrodka. W dalszej perspektywie jest ogłoszenie pogotowia strajkowego w MOPS w Turku.

Ponadto Organizacja Związkowa w Tureckim Ośrodku rozważa wystąpienie do Dyrekcji z wnioskiem o zakończenie tego etapu sporu i przejściem do mediacji.

18 kwietnia 2018

Dziś w MOPS w Turku doszło do spotkania negocjacyjnego w sprawie podwyżek, w którym brał udział Zastępca Burmistrza Pan Jerzy Kurzawa. Niestety spotkanie to nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, nie doszło do porozumienia w sprawie podwyżek. Przypominamy, że nasze Koleżanki z Turku oczekują podwyżki w najbliższych dwóch latach łącznie o 800 zł. Dyrekcja Ośrodka wygospodarowała ze środków własnych kwotę, która pozwoliłaby na podwyżki w wysokości 300 zł w tym roku dla pracowników socjalnych i około 130 zł dla pozostałych grup. Niestety Pan Burmistrz nie wyraził zgody nawet na takie podwyżki, nie proponując nic konstruktywnego w zamian. Według Pana Kurzawy czas na podwyżki był w ubiegłych latach (sic!), a teraz miasto jest w tragicznej sytuacji finansowej, w związku z likwidacją elektrowni. Pomijając nawet fakty, o których dowiedzieliśmy się od Pana Burmistrza na tym spotkaniu, m. in. że plan likwidacji elektrowni był znany samorządowi od około 10 lat, a przez ostatnie 4 lata władze miasta nie waloryzowały żadnych podatków lokalnych i opłat za media, mając w perspektywie ogromną utratę dochodów budżetu, to zaniechania i populistyczne działanie stały się receptą na dzisiejszy kryzys. W skutek czego brak teraz środków na podwyżki, nawet pomimo perspektywy zwiększenia się ilości podopiecznych MOPS i przez to zwiększenia obciążenia pracą.  To co jeszcze oburzyło nasze Koleżanki, to informacja którą przekazano Władzom Miasta, że w ostatnich latach średnie podwyżki w MOPS sięgały nawet 250 zł rocznie! Niestety pracownicy socjalni nie byli beneficjentami tej hojnej polityki poprzedniej Dyrekcji, a kwoty dla nich przeznaczone nawet nie zbliżyły się do takich średnich, im powiedziano w tym czasie, że są to regulacje inflacyjne. Pan Burmistrz był głuchy na wszelkie argumenty, powtarzał jak mantrę, że na dzień dzisiejszy nic nie może obiecać.  Nawet na nasz argument, że odebranie nawet tych wypracowanych środków przez Dyrekcję MOPS będzie skutkowało zahamowaniem jakiejkolwiek inicjatywy Dyrekcji mającej na celu wypracowanie oszczędności na podwyżki z własnych zasobów.

13 kwietnia 2018

Niestety Dyrekcji MOPS w Łodzi nie udało się wywiazać z deklaracji podniesienia ekwiwalentów za dojazd w teren... po raz kolejny. Śmieszna kwota, śmieszna niemoc, tylko nam nie jest do śmiechu, bo koszty dojazdu wzrosły rok temu, a o sprawie informowaliśmy Dyrekcję MOPS w lutym 2017 roku.

Czy warto dla tak śmiesznych oszczędności dla MOPS tracić twarz? Zaufanie naszej grupy zawodowej?

22 marca 2018

Dzisiejsze spotkanie Związków z Dyrektorem oparło się o plany włączenia Kierownictwu Ośrodka ich 30-40% premii w podstawy. Ponoć Dyrekcja nie przeprowadziła tej regujacji, to dobrze, bo złamano by Ustawę o związkach zawodowych, która jasno mówi, że regulacje płac w instytucjach publicznych wymagają ustalenia ich ze związkami zawodowymi tam działającymi. Omówiono też kwestie lokalowe - dotyczące PPS Elsnera i PPS Kilińskiego, których rozwiązania nie możemy wyegzekwować od Dyrektora, pomimo możliwości rozwiązania problemów tego drugiego punktu w sposób prosty i szybki.

21 marca 2018

Jutro w MOPS w Łodzi spotkanie okresowe Dyrektora ze Związkami, planowaliśmy podnieść na nim kewstię awansów, ale mamy niekompletne dane i mał zgłoszeń. Prosimy zapoznać się z komunikatem na stronie związku, w sekcji "News".

W MOPS w Turku koleżanki ze związku są w sporze zbiorowym z pracodawcą, trzymamy za Was kciuki!

W MOPS w Sosnowcu nowy Zarząd Związku planuje podjąć się stworzenia Zbiorowego Układu Pracy, w czym ma nasze pełne poparcie i wsparcie.

8 marca 2018

Wszystkiego najlepszego Drogie Koleżanki z okazji Dnia Kobiet!

Kolejny zespół ds. reorganizacji WWRPZ odbył się w Dyrekcji MOPS w Łodzi. Nadal mamy nieodparte wrażenie, że zespół działa sobie, a życie toczy się swoim tokiem... to znaczy, że jedno ustala się na zespole, a co innego dzieje się w WWPZ. Naszym zdaniem głownie za sprawą Kierownik Wydziału, której ewidentnmie brakuje doświadczenia zarówno na niwie pomocy społecznej jak i kierowania zasobami ludzkimi. Problemem może być też to, że Pani Kierownik pracuje w jakimś niejasnym systemie, częściej poprzez Facebook'a z domu, niż ze swojego gustownie urządzonego gabineciku w siedzibie Wydziału.

5 marca 2018

Dziś w MOPS w Łodzi odbyło się spotkanie Zarządu ZOZ z Dyrektorem MOPS, na którym omawiano problem zastępstw, zmian w WWPZ - tak zwanej Pieczy oraz problemy lokalowe PPS Elsnera, Kiliśkiego i Piłsudskiego. Pan Dyrektor potwierdził, że prowadzone są starania pozyskania lokalu bezpośrednio na Widzewie, w pobliżu obecnego Punktu, w tym jako lokalizacja tymczasowa brany jest pod uwagę najem komercyjny. Dyrekcja przedstawiła też w ostatnim czasie do Urzędu Miasta, na prośbę Pani Prezydent, wszystkie potrzeby lokalowe Punktów Pracy Socjalnej w Łodzi. Czekamy na konstruktywne rozwiązania, zgdne z porozumieniem strajkowym.

20 lutego 2018

Dziś w WWPZ odbyło się spotkanie załogi z Zarządem ZOZ ZZPS MOPS w Łodzi, na którym omawiano zarzuty wobec Kierownictwa Wydziału. Prosimy pracowników WWPZ zrzeszonych w Związku o przekazanie na adres e-mail Zarządu ZOZ ZZPS zoz.zzps.lodz@gmail.com konkretnych zarzutów wobec funkcjonowania i współpracy z Kierownictwem. Zaraz po naszym spotkaniu odbyło się zebranie pracowników z Panem Piotrem Rydzeskim, Dyrektorem MOPS w Łodzi, bez obecności Zarządu Związku i Kierownictwa Wydziału.

14 lutego 2018

Prosimy wszystkich pracowników socjalnych zatrudnionych w MOPS w Łodzi, zrzeszonych w naszym Związku, o pilne przekazanie informacji dotyczących braku przeprowadzenia awansu zawodowego, który w ich opinii powinien być przeprowadzony. Planujemy wystąpić w najbliższym czasie do Dyrekora MOPS w tej sprawie. Dane prosimy przekazywać w ciagu 7 dni drogą mailową na adres: zoz.zzps.lodz@gmail.com

Uprzejmie informujemy, że Zarząd Związku zajmuje się w pierwszej kolejności sprawami osób zrzeszonych w Związku. Link do deklaracji publikujemy tutaj.

13 lutego 2018

Dziś w MOPS w Łodzi odbło się spotkanie przedstawicieli ZZPS i NSZZ "Solidarność" z kierownictwem WWPZ i Dyrektorem MOPS. Spotkanie to ma związek ze skargą podpisaną przez 72 pracowników Wydziału, skierowaną 22 stycznia do Wojewody Pana Zbigniwa Rau oraz Prezydent Łodzi Pani Hanny Zdanowskiej. Skargi poblikujemy tutaj: Wojewoda, Prezydent Łodzi.

8 lutego 2018

Na prośbę pracowników socjalnych Wydziałów Pracy Środowiskowej przybliżamy Wam sytuację panującą w Wydziale Pieczy Zastępczej pod nowym "jaśnie oświeconym" kierownictwem Pani Fronc. Oto pokrótce sytuacja WWPZ: dziś w Urzędzie Miasta odbyło się kolejne posiedzenie zespołu ds. reorganizacji WWRPZ MOPS W Łodzi, zespół ten obraduje od ponad pół roku, działa pod auspicjami Pani Prezydent. Ponieważ sytuacja w Wydziale kierowanym od początku tego roku przez Panią Fronc, a w opinii niektórych pracowników tego Wydziału - de facto kierowanym z "tylnego siedzenia" przez jedną z łódzkich Fundacji, znacząco się pogarsza, a sam kształt Wydziału nijak się ma do ustaleń zespołu, który miał opracować niezbędne zmiany w WWRPZ, oraz po kolejnych zgłoszeniach i skargach na współpracę załogi z nowym kierownictwem - poprosiliśmy o udział Pani Prezydent w ostatnim jego posiedzeniu. Pracownicy podlegający pod Panią Fronc nie czują wsparcia, a raczej jej wrogość. Informują nas o zachowaniach na pograniczu mobbingu, o degradacji roli koordynatora w procesie wsparcia rodzin zastępczych, o doraźnych działaniach na pograniczu łamania prawa, a mających na celu szybkie przesunięci jak największej ilości dzieci z pieczy instytucjonalnej, tzw. "bidulów", do rodzin zastępczych. Sama idea rodzicielstwa zastępczego jest nam bliska, nie zaprzeczamy jej wyższości nad pieczą instytucjonalną, ale działania podejmowane przez nowe kierownictwo Wydziału, co podkreślamy - nie mające żadnego doświadczenia w organizacji rodzicielstwa zastępczego zgodnie z nową Ustawą czy w pomocy społecznej, znacząco pogarszają warunki funkcjonowania i niezbędnego nadzoru Wydziału nad bezpieczeństwem powierzanych dzieci. Pracownicy czują się nieustannie krytykowani, tak jakby przed nastaniem Pani Fronc Wydział ten działał wyłącznie źle, a jego pracownicy popełniali same błędy. Temat WWPZ jest poruszany na wszystkich spotkaniach Zarządu Naszego Związku z Dyrekcją MOPS czy Władzami Miasta, dlatego interweniowaliśmy u Pani Prezydent w tej sprawie. W najbliższym czasie odbędzie się spotkanie Związków z Dyrektorem MOPS i kierownictwem WWPZ, a na początku marca z Panią Prezydent, w celu poprawy funkcjonowania WWPZ i współpracy kierownictwa z załogą.

Jednocześnie oświadczamy, że w przypadku oficjalnej skargi któregokolwiek z członków Związku na bycie mobbowanym przez kierownictwo WWPZ, obejmiemy te osoby pomocą prawną i zawiadomimy prokuraturę o tej sytuacji - mobbing jest przestępstwem, szczególnie osoba o wykształceniu prawniczym winna mieć tego świadomość.

Jak na razie pracownicy socjalni i koordynatorzy RPZ nie mają powodów do obaw o pracę, jest ich za mało, są przeciążani pracą, brak też chętnych na te stanowiska - panie z fundacji przychodzą "robić karierę", a nie zasuwać w terenie. Pracownicy zwalniani, czy degradowani w większości reprezentowani są przez inne związki zawodowe. Jeśli te związki będą potrzebowały naszej pomocy merytorycznej, aby przeprowadzić manifestację czy strajk - jesteśmy otwarci, pomożemy. Obiecujemy nawet, że nie pojawimy się w pierwszym dniu Waszego strajku z transparentami typu "Chcemy pracować, a nie protestować".

2 lutego 2018

Na walnym zebraniu w dniu 2.02.2018r. pracownicy socjalni wybrali nowy Zarząd Zakładowej Organizacji Związkowej Pracowników Socjalnych przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej
w Sosnowcu.
W skład Zarządu wchodzą:

1. Przewodnicząca - Joanna Piecak

2. Zastępca - Jolanta Skwara

3. Sekretarz - Izabela Królik

4. Członek - Magdalena Gawrońska

Gratulujemy Członkom Zarządu zaufania załogi, życzymy powodzenia w działalności związkowej.

26 stycznia 2018

Dzisiaj w łódzkim MOPSie odbyło się okresowe spotkanie Dyrektora ze wszystkimi Związkami tu działającymi. Omówiono kwestię podziału premii, która bulwersuje nas w kontekście publikowanych tu danych. Poruszono też problem nierównych wynagrodzeń na tożsamych stanowiskach i rozliczania zastępstw od stycznia 2018 roku. Ponadto omówiono kwestię fatalnej współpracy p.o. Kierownika Wydziału Pieczy Zastępczej Pani Fronc z załogą tam zatrudnioną. Stoimy tu na stanowisku tożsamym ze stanowiskiem załogi Wydziału, że szacunek i zaufanie załogi trzeba zdobyć wiedzą i kompetencjami... których brak u nowego kierownictwa rzuca się w oczy naszym koleżankom i kolegom z Pieczy.

23 stycznia 2018

Dziś z MOPS w Łodzi wpłynęło do nas pismo podające średnie premie w grudniu 2017 roku. Link do dokumentu publikujemy tutaj.

18 stycznia 2018

W MOPS w Łodzi odbyło się kolejne spotkanie Zespołu ds. Reorganizacji WWRPZ, którego obrady były dość burzliwe - osią konfliktu jest osoba p.o. Kierownika WWPZ Pani Małgorzata Fronc, na współpracę z którą skarży się praktycznie cała załoga Wydziału.

17 stycznia 2018

Dziś w MOPS w Turku odbyło się spotkanie Związku Zawodowego z p.o. Dyrektor Ośrodka ws. postulatów do sporu zbiorowego. W spotkaniu brał udział prawnik Związku i Przewodniczący ZG ZZPS. Pracodawca zobowiązał się przygotować symulacje kosztów regulacji płac przed kolejnym spotkaniem, oraz wystąpić do instytucji zewnętrznych, które zlecają wywiady Ośrodkowi o możliwość podpisania porozumień o finansowaniu wywiadów.

9 stycznia 2018

Dziś koleżanki z Zakładowej Organizacji Związkowej ZZPS MOPS w Starachowicach wybrały zarząd na nową kadencję, przewodniczącą została Pani Urszula Wzorek, gratulujemy!

Publikujemy średnie wysokości premii wypłaconych w MOPS w Łodzi w listopadzie ubiegłego roku. Link do pisma tutaj.

31 grudnia 2017

Szcześliwego, spokojnego Nowego 2018 Roku!

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1f/Grape-Shot.jpg

22 grudnia 2017

Nagrody z okazji "Dnia Pracownika Socjalnego" wpłacone, po 1200 brutto czyli 850 netto na etat pracownika socjalnego i koordynatora pieczy zastępczej w MOPS Łódź.

Życzymy Wam miłych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia! 

Gratulujemy Pani Małgorzacie Wagner sukcesu w sądzie pracy, wynik sprawy obnaża nieudolność MOPS i jego służb prawnych. Celową lub niezamierzoną. Zobaczymy czy MOPS będzie apelował. 

Oczekujemy jeszcze wyników postępowania prokuratorskiego.

Przypominamy, że sąd nie oceniał jakim dyrektorem była Pani Wagner, a tylko to czy prawidłowo rozwiązano z nią umowę o pracę.

18 grudnia 2017

Pracowników socjalnych urzędujacych w siedzibie MOPS przy ul. Kilińskiego w Łodzi spotkała dziś nieprzyjemność w postaci braku bezpłatnych miejsc parkingowych, zapewnionych przez pracodawcę... w okresie końca roku, kiedy każda sprawa załatwiana jest na cito, jest to szczególnie odczuwalna niedogodność. Liczymy na to, że Dyrekcja MOPS wygospodaruje brakujące 5 miejsc na parkingu pod Ośrodkiem. Szczególnie, że głównie pracownicy socjalni jeżdżą w teren swoimi prywatnymi samochodami, a nie autem służbowym jak administracja. Tak więc w ich przypadku parkowanie pod MOPS to nie fanaberia czy wygodnictwo, a używanie własnego auta jako narzędzia pracy.
Ponadto w MOPS w Łodzi zapomniano o wypłacie dodatków specjalnych za udział w projektach unijnych w terminie do końca roku. Zastosowano jakąś niekonsultowaną i nieczytelną gradację - jedni dostaną w terminie całość, inni część należnego dodatku, a jeszcze inni nic w terminie nie dostaną. Zarząd zastanawia się nad informacją do PiP o nieterminowym i niezgodnym z umową wynagradzaniu za udział w projekcie UE pracowników socjanych...

W MOPS w Sosnowcu pracownicy socjalni ponownie muszą wykonywać pracę za swoją Dyrektor, otóż po materiale z Uwagi-TVN wszyscy mają przygotować rozprawkę pt "co by było gdyby...". Dyrekcja chce sprawdzić ich reakcję na problem opisany w tym materiale. Czy Pani Dyrektor też przygotuje rozprawkę dla Prezydenta Sosnowca? Proponujemy tytuł "Wszystko czego nie zrobiłam, a powinnam była zrobić... czyli farsa opisująca mój nadzór nad wykonawcą usług".

14 grudnia 2017

Ptaszki w MOPS ćwierkają, że nagrody z okazji "Dnia Pracownika Socjalnego" dostaniemy po około 1200 zł... pewnie rację mają, ale zobaczymy co pojawi się na kontach, miejmy nadzieję, że już wkrótce.

8 grudnia 2017

Dziś w MOPS w Łodzi odbyło się spotkanie przedstawicieli wszystkich organizacji związkowych z p.o. Dyrektorem Panem Piotrem Rydzewskim, które dotyczyło sposobu podziału dodatkowych środków od Wojewody, z przeznaczeniem na nagrody z okazji "Dnia Pracownika Socjalnego". Pan Dyrektor postanowił całość środków z dotacji przeznaczyć na ten cel. Jest to miła odmiana po poprzednich latach, kiedy to w MOPS ze środków tych finansowano różne inne potrzeby w tym zaległe rachunki za energię czy świadczenia dla rodzin zastępczych.

Związki zawodowe nie doszły do porozumienia, ostatecznie Dyrektorowi przedstawiono dwie propozycje:

1. Nagrody po ok. 1200 zł brutto na etat pracownika socjalnego i koordynatora pieczy, pozostałe środki na pozostałych pracowników Ośrodka (po ok. 900 zł.) - propozycja ZZPS;

2. Nagrody po ok. 1000 zł brutto na etat wszystkich pracowników MOPS - propozycja "Solidarności" i ZZ Pracowników Samorządowych.

Decyzję będzie musiał podjąć Pan Dyrektor, który może wziąć pod uwagę ww. propozycje, ale nie musi. Pan Rydzewski zadeklarował, że szczegóły podziału tych środków poznamy w najbliższy wtorek, po powrocie Głównej Księgowej do pracy.

Ponadto Pan Dyrektor przekazał nam dobrą wiadomość, grudzień będzie kolejnym miesiącem kiedy premie dla wszystkich pracowników będą wyższe niż 10 %, analogicznie jak w listopadzie.

7 grudnia 2017

Dziś w MOPS w Łodzi Członek Zarządu kol. Karol Orczykowski omawiał z Panem Piotrem Rydzewskim nasze zastrzeżeia do realizacji ustaleń w sprawie podziału środków za zastępstwa. Problem już niedługo zostanie rozwiązany, zaś sposób postępowania ujednolicony we wszystkich Wydziałach.

Rozwiązania wymaga też problem zaniżonych środków za przejazdy w teren, gdzie postulujemy o zwiększenie ekwiwalentu do 225 zł kwartalnie tj. kosztu migawki 3 miesięcznej.

1 grudnia 2017

Mamy nadzieję, że pomyliły nam się miesiące, że jest 1 kwietnia... dotarła do nas informacja, że "konsultanci" kierujący w ostatnich tygodniach pracą WWRPZ, zatrudnieni dotychczas na 1/2 etatu, skromne za 2400 płacy zasadniczej, mają już pełne etaty. "Na szczęście" wbrew naszym obawom, nie uzyskali wynagrodzeń zasadniczych w podwojonym wymiarze tj. 4800 zł, a tylko 4000 zł. Ponoć ta "krzywda" została im zrekompensowana skromnym dodatkiem funkcyjnym: 2000 zł. Jeśli to nie jest "prima aprilis" to gratulujemy nowym pracownikom, dziękujemy za przetarcie szlaków! Oczekujemy, że pracownicy socjalni szybko nadrobią swoje braki w wynagrodzeniach, wzorem takich "konsultantów". Tutaj szczególnie liczymy na analogiczną skuteczność lobbingu Pana Dyrektora u Władz Miasta.

30 listopada 2017

Kuriozów część dalsza, dziś w MOPS w Łodzi na posiedzeniu Zespołu d/s Reorganizacji WWRPZ dowiedzieliśmy się z ust Pani Działaczki stowarzyszenia zawodowych rodzin zastępczych, że dzieci w domach dziecka mają lepiej niż w rodzinach zastępczych. Czym ten dobrobyt dzieci w "bidulu" się objawił? Otóż zorganizowano im przedstawienie w jednym z łódzkich teatrów... i tak ubodło Panią Działaczkę. Cytat: "Dlaczego my nie dostaliśmy biletów?". Specyficznych wypowiedzi ciąg dalszy: "Jak ktoś nie złożył wniosku o świadczenie, to widocznie nie potrzebował", a skoro teraz są środki finansowe, to niech dostaną tylko ci, którzy wnioski złożyli i dostali odmowy. W tej sytuacji "przypadkiem" znajduje się Pani Działaczka, której odmówiono świadczenia. To, że gros rodzin zastępczych nie złożyło wniosków, bo byli informowani, że nie ma środków i zwyczajnie odpuścili, to już widocznie tylko ich problem. Pracownicy Wydziału, którzy uważają, że dodatkowe środki powinni trafić do najbardziej potrzebujących, niezależnie czy wcześniej składali wnioski, są sekowani. Ciekawi nas decyzja Pan Dyrektora, czy postawi się stowarzyszeniu, w imię logiki i elementarnej sprawiedliwości, czy jak zwykle w MOPS środki dostaną ci, którzy najgłośniej krzyczą?

Nasze pytanie dnia: czy "cudownie" znalezione przez Panią Tamarę Sagan środki na "zapomogi" dla rodzin zastępczych, to nie są przypadkiem te same środki, które pochodzą z dotacji Wojewody wyliczanej na podstawie ilości pracowników socjalnych w terenie?

27 listopada 2017

W ramach Forum Pracowników Socjalnych - Troska. Umacnianie. Siła. nasz kolega Sylwester Tonderys prowadził warsztat pt. Walczymy, na którym niestety nie dał nikomu dojść do głosu...może następnym razem będzie lepiej! Dla zainteresowanych publikujemy do pobrania - strasznie nudną prezentację.

26 listopada 2017

W Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się wystawa zdjęć dokumentujących działalność pracowników socjalnych z różnych miast Polski. Między innymi wystawione były dwa zdjęcia z naszego strajku w Łodzi, który odbył się w styczniu i lutym 2016 roku. Wystawa była częścią Forum Pracowników Socjalnych - Troska. Umacnianie. Siła.

24 listopada 2017

Dziś w MOPS w Łodzi odbyło się spotkanie z p.o. Dyrektorem, Panem Piotrem Rydzewskim, na którym omawialiśmy nasze zastrzeżenia do bieżącego funkcjonowania Ośrodka. Szczególnie skandaliczne, naszym zdaniem, jest zachowanie Pani Lenk, Kierownik I WPŚ i Pana Zygmanowskiego z III WPŚ, którzy działają na szkodę MOPS i naszej grupy zawodowej. Nie wiemy czy podłożem ich działań jest zwykła głupota, czy wysublimowany cynizm, ale zmniejszanie ilości terenowych pracowników socjalnych, które forsują ci kierownicy, ma swój wymierny efekt finansowy. Dotacja Wojewody na funkcjonowanie MOPS wyliczana jest na podstawie ilości pracowników socjalnych pracujących w terenie, tj. ponad 2400 zł miesięcznie na 319 pracowników, a po działaniach "Państwa Kierownictwa", na 317 pracowników socjalnych. Dodatkowo straciliśmy po ponad 3000 zł na etat z jednorazowej dotacji Wojewody na koniec roku, które można było wykorzystać na nagrody... Naszym zdaniem cynizm Pani Lenk najbardziej widać w jej kuriozalnej odpowiedzi - uzasadnieniu tych działań - gdzie wykazała, że obciążenie pracą wzrośnie o dziesiąta część klienta na jednego pracownika w rejonie. Czy działania te mają na celu udowodnienie jak bardzo niepotrzebni są pracownicy socjalni w MOPS? Czy jest to szukanie rzekomych oszczędności? Czy to udowadnianie, że w okresie gdzie spadła ilość podopiecznych mniej pracy mają tylko pracownicy w terenie, ma na celu ochronę interesów kierownictwa i administracji?

Wiemy na pewno, że nie taką obietnicę otrzymaliśmy od Pani Prezydent, i nie takie zmiany w MOPS popieramy.

22 listopada 2017

Dziś Zarząd ZOZ ZZPS w MOPS w Łodzi udał się na spotkanie z Dyrekcją Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Tematem spotkania było finansowanie etatów pracowników socjalnych i nagrody. Poznaliśmy też nowego Dyrektora Wydziału, Pana Piotra Ciepluchę, który zastąpił na tym stanowisku Panią Agnieszkę Łukomską - Dulaj.

21 listopada 2017

Wszystkiego najlepszego z okazji naszego święta - "Dniu pracownika socjalnego"!

16 listopada 2017

Nasze Koleżanki i Koledzy z Polskiej Federacji Związków Zawodowych Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej organizują Forum Pracowników Socjalnych - Troska. Umacnianie. Siła., które odbędzie się w dniach 26-27 listopada br. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, szczegóły publikujemy pod poniższym linkiem:

Forum: http://federacja-socjalnych.pl/527-zapraszamy-do-udzialu-w-listopadowym-forum

Program: http://federacja-socjalnych.pl/images/PDF/programFORUM.pdf

Formularz zgłoszeniowy: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfXkzYByX8kL4xi27AGxCeMSdHcqI5kjOnVa3GHJuDb9gV6Pg/viewform?c=0&w=1

7 listopada 2017

Dawno nic tutaj nie publikowaliśmy, bo mieliśmy wątpliwości czy pisać źle, czy się wstrzymać trochę...

W końcu dzisiaj doszło do spotkania z p.o. Dyrektorem MOPS w Łodzi, gdzie omówiliśmy wiele problemów zgłaszanych przez Was i tych, które sami zauważyliśmy. Omówiliśmy kwestię znikających etatów pracowników socjalnych - szczególnie w I i III WPŚ. Stoimy na stanowisku, że w miejsce osoby odchodzącej na emeryturę czy do pracy w innych działach, zgodnie z naszym porozumieniem i deklaracją Pani Prezydent - powinny niezwłocznie być zatrudnione nowe osoby. Omówiliśmy politykę premiową MOPS, jawnie niekorzystną dla naszej grupy zawodowej, oraz politykę zatrudniania nowych pracowników "konsultantów" i zwalniania pracowników, przez nowego Dyrektora. Rozmawialiśmy też o punktach pracy socjalnej i warunkach pracy.

Czekamy teraz na konkretne działania, które przekonają Was i nas, o dobrej woli współpracy Pana Dyrektora.

24 października 2017

Jutro w MOPS w Turku odbędzie się pierwsze spotkanie w sprawie postulatów Związku z p.o. Dyrektor Panią Małgorzatą Modrzejewską. O postępie rozmów będziemy informowali Was na blogu Związku.

Niepokojące informacje dochodzą nas z Urzędu Miasta Turek, ponoć na jednego z pracowników socjalnych pojawia się wiele skarg... "przypadkowo" pracownikiem tym jest jeden z członków Zarządu Związku, a sama kwestia skarg "przypadkowo" zbiega się z zawiązaniem się organizacji związkowej w MOPS w Turku. Podejrzanie dużo jest przypadkowych sytuacji wokół MOPS w Turku, być może Państwowa Inspekcja Pracy powinna przyjrzeć się funkcjonowaniu tego Ośrodka? Przypominamy, że art 35 ust. 1  ustawy z dnia 23 maja 1991 "o związkach zawodowych" jasno piętnuje działania o charakterze szykanowania działaczy związkowych i związku zawodowego.

20 października 2017

Dziś w MOPS w Sosnowcu odbyło się zebranie członków Związku z Zarządem ZOZ ZZPS i Przewodniczącym Zarządu Głównego Związku Sylwestrem Tonderysem. Omówiono sytuację pracowników socjalnych w związku z działaniami Dyrektorki Ośrodku po materiale "Uwagi" TVN, opisującego sytuację Pana Adama. Pracownicy socjalni nie czują żadnego wsparcia i zrozumienia ze strony Pani Dyrektor, która nota bene nigdy nie pracowała w terenie, z jej strony spotkały ich wyłącznie pomówienia między innymi o to, że wiedzieli o wizycie mediów w Ośrodku i jej nie "ostrzegli". Pracownik socjalny pracujący w rejonie zamieszkania Pana Adama zrezygnował z pracy, naszym zdaniem w konsekwencji nieadekwatnych działań Dyrektorki. Zarząd Związku został zobligowany do przygotowania na piśmie wszystkich uwag na temat działań podejmowanych przez Dyrektor Ośrodka, a po analizie przez prawników Związku zastanowimy się nad podjęciem dalszych działań.
Ponad to Zarząd Związku w MOPS w Sosnowcu zobowiązał się do odwiedzenia wszystkich punków pracy socjalnej w celu sprawdzenia warunków pracy i potrzeb zgłaszanych przez pracowników. Na podstawie tych wizyt i uzyskanych informacji, podjęte będą działania mające na celu zaktywizowanie grupy zawodowej i poprawę warunków pracy. Jednocześnie odbędzie się zebranie pracownicze, na którym przeprowadzone zostaną wybory członków i przewodniczącego Zarządu oraz zatwierdzone zostaną postulaty i priorytety działania Związku w Sosnowcu.

W MOPS w Łodzi odbyło się spotkanie Zarządu ZOZ ZZPS z Dyrektorem Panem Piotrem Rydzewskim, na którym omawiano kwestie organizacyjne w tym zastępstw i nierównego podziału premii. Dyrektor zobowiązał się, że w najbliższy poniedziałek Kierownicy Wydziałów zostaną oficjalnie zobligowani do wydawania poleceń na piśmie ws. zastępstw. Problem zastępstw został przetestowany "w boju" przez Koleżankę Kasię Mróz,która odmówiła podjęcia zastępstwa bez polecenia na piśmie. Pomimo oporu Kierownictwa I WPŚ przed wydaniem takiego polecenia, na skutek konsekwentnej postawy Koleżanki Kasi i przy wsparciu Członka Zarządu Karola Orczykowskiego, Kierownictwo Wydziału ostatecznie wydało wnioskowane polecenie na piśmie. Brawo Kasiu! Ustalono też dalsze terminy spotkań i rozmów z Dyrekcją w sprawie m.in. premi.   

18 październik 2017

Wczoraj na stronach MOPS w Łodzi pojawiło się zaskakujące zarządenie Dyrektora MOPS w sprawie powołania zespołu ds. standaryzacji. Samo powołanie zespołu nie jest dla nas zaskoczeniem, ale już jego skład i liczebność osób wytypowanych przez Dyrekcję bardzo nas zadziwiła. Publikujemy tutaj link do zarządzenia. Jeśli ktoś z Was może nam wskazać kim są osoby tam wymienione, oprócz kierownictwa Ośrodka i WPŚ-ów, będziemy wdzięczni.

17 października 2017

Na lokalnym portalu http://www.iturek.net pojawił się interesujący artykuł na temat mobbingu. Zbieżność pojawienia się tej publikacji z rozpoczęciem procedury sporu zbiorowego w Turku nie jest według nas przypadkowa. Ze swojej strony zapraszamy do lektury pouczającego artykułu na temat mobbingu opublikowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi, link publikujemy tutaj.

13 października 2017

Dziś w MOPS w Turku Zarząd Zakładowej Organizacji Związkowej ZZPS złożył postulaty do Dyrekcji Ośrodka w sprawie poprawy warunków płacowych i organizacyjnych pracy terenowych pracowników socjalnych tam zatrudnionych. Dotychczas nie podjęto pertraktacji z Zarządem. O postępie rokowań poinformujemy Was na blogu, jeśli taki nastąpi. Pani Dyrektor Ośrodka przechodzi na emeryturę w tym miesiącu, a termin na spełnienie postulatów wynosi 30 dni.

12 aździernika 2017

Dziś ponownie monitorowaliśmy do Pana Dyrektora Rydzewskiego o problem zastępstw w MOPS w Łodzi. Pan Dyrektor ponownie obiecał, że się zajmie tą sprawą, a my w między czasie rekomendujemy Wam, abyście występowali do swoich przełożonych o wydanie polecenie zastępstwa na piśmie. Macie prawo dostać takie polecenie w formie pisemnej, jeśli nie będzie reakcji na waszą prośbę - złóżcie ją do Kierownika Wydziału na piśmie.

4 października 2017

Dziękujemy wszystkim pracownikom socjalnym i koordynatorom za tak liczny udział w zebraniu! Pomimo dość emocjonalnego i zarazem chaotycznego charakteru tego zabrania, uważamy że było ono ważne i konstruktywne. Znów wiemy jaką siłę reprezentujmy, dzięki Wam.

29 września 2017

Dziś w MOPS w Łodzi odbyło się spotkanie przedstawicieli Zarządu ZOZ ZZPS z Panem Piotrem Rydzewskim, p.o. Dyrektora MOPS w Łodzi, dotyczące zmian sposobu funkcjonowania Ośrodka, a w szczególności poprawy warunków pracy terenowych pracowników socjalnych. Wczoraj odbył się kolejny zespół ds. reorganizacji WWRPZ, gdzie opracowywane są zmiany funkcjonowania pieczy zastępczej w Łodzi.

27 września 2017

Trwają wizytacje członków Zarządu ZOZ ZZPS MOPS w Łodzi Punktów Pracy Socjalnej, dziś III Wydział obnażył nędzę organizacyjną i techniczną... 1 komputer na 11 pracowników socjalnych, nie sprawne kserokopiarki, drukarki itp. to codzienność tutaj. Najbardziej żenujące jest to, że pomimo całej rozbuchanej administracji, nadzoru WKN i wicedyrektora, nikt nie zadbał o podstawowe narzędzie pracy - druki wywiadów. Na 11 pracowników socjalnych dostarczono 6 druków w nowym wzorze... żenada, a podobna sytuacja jest w I WPŚ. Pojawia się pytanie: po co są ci wszyscy nasi "nadzorcy", po co są prawnicy, kierownicy, wicedyrektorzy? Wszyscy zajmujący się tym samym, a nie zauważający, że od roku mamy nowy wzór wywiadu, a stare druki straciły ważność 11 września? W rozporządzeniu data ta jasno była wskazana! Czyżby nikt nie śledził w MOPS zmian legislacyjnych? Dlaczego tylko II WPŚ zawczasu zamówił nowe druki? Dlaczego nie dało to do myślenia pracownikom Dyrekcji od zamówień publicznych, że skoro II WPŚ zamówił określoną ilość nowych wywiadów, to może potroić to zamówienie na pozostałe WPŚ? Nikt nic nie wie, komedia omyłek, cały MOPS, pełen niezbędnych ludzi, tworzących strategię i inne ważkie dokumenty.

26 września 2017

Dziś w Wydziale Sportu UMŁ odbyło się spotkanie Zarządu ZOZ ZZPS z Dyrektorem Panem Markiem Kondraciukiem, reprezentującym Urząd Miasta oraz Dyrekcją MOPS Panem Piotrem Rydzewskim i jego zastępcą Panią Elżbietą Jaszczak. Spotkanie to, pomimo burzliwych i emocjonalnych wystąpień wszystkich tam obecnych, było w naszej opinii bezproduktywne, miało charakter działań pozorowanych, mających na celu zamaskowanie braku rozmów w sierpniu 2016, a wymaganych  porozumieniem zawieszającym strajk. Szczególnie nieprzyjemna dla naszej grupy zawodowej była postawa prezentowana przez Panią Jaszczak, która jest pracownikiem socjalnym i pracowała niegdyś w terenie, jej wypowiedzi odebraliśmy jako dezawuowanie roli pracownika socjalnego, a wychwalanie pracy wszystkich innych grup zawodowych, w szczególności administracji na Kilińskiego. Nasza praca rozpatrywana była tylko przez pryzmat ilości wydanych decyzji. Zupełnie jakby taka była rola pracownika socjalnego - produkcja jakiejś określonej ilości poszczególnych zasiłków w zadanym czasie. Konkluzją wypowiedzi Pani Dyrektor może być to, że wszystkie inne grupy zawodowe pracują lepiej, mają więcej pracy, a my pracujemy źle i  mamy mniej pracy, bo spada bezrobocie w Łodzi i ilość wydawanych decyzji w MOPS, dlatego też możemy nie dostawać premii, bo to co dostajemy ponad regulaminowe minimum to naszym zdaniem wyłącznie środki za zastępstwa. Nie lepsza była diagnoza sytuacji w wydaniu Pana Kondraciuka, który stwierdził "że jak na łódzkie warunki nie zarabiamy najgorzej..." i "taka jest specyfika naszego miasta". Hmmm, jak powiedział klasyk "sorry, taki mamy klimat". Nikogo oprócz nas nie dziwi fakt, że nawet przy rozpatrywaniu premii kwotowo, trudno znaleźć inną grupę zawodową w MOPS z tak niskimi premiami. Z tej napiętej sytuacji przytomnie wybrnął nasz nowy Dyrektor, który zaproponował nam kolejne spotkanie z nim w najbliższym czasie, w celu omówienia szczegółów zaistniałej sytuacji i wypracowania jakiegoś kompromisu.

25 września 2017

Dziś w MOPS w Łodzi odbyło się spotkanie Zarządu ZOZ ZZPS z Dyrektorem, Panem Piotrem Rydzewskim, na którym omawialiśmy nasze uwagi co do realizacji porozumienia zawieszającego strajk. Nasza grupa zawodowa jest ewidentnie traktowana "po macoszemu" przez kierownictwo Ośrodka, na co jasnym dowodem jest sposób przyznawania premii. Dane wskazujące na utrzymujący się trend zaniżania premii niemalże wyłącznie pracowników z grup zawodowych, które brały udział w strajku, opublikowaliśmy już wcześniej tutaj. Jest to lektura pouczająca i smutna za razem. Nie godzimy się na takie traktowanie, warunkiem współpracy i respektowania porozumień jest natychmiastowa naprawa tej chorej dysproporcji.

20 września 2017

Dziś w Łodzi odbyła się sesja Rady Miejskiej, na którą potajemnie zgłoszono wniosek o zmianę budżetu MOPS. W związku z podpisanym porozumieniem kończącym spór zbiorowy NSZZ "Solidarność" administracja MOPS z wyłączeniem pracowników socjalnych i koordynatorów WWRPZ, ma otrzymać 150 zł podwyżki do płacy zasadniczej w tym roku i kolejne 100 zł w przyszłym roku. Gratulujemy koleżankom z "Solidarności" wywalczonych podwyżek, szkoda tylko, że przy tej okazji Pan Prezydent Trela nie wywiązał się z porozumienia, które sygnował w lutym 2016 roku, nie podejmując rozmów o podwyżkach dla naszej grupy zawodowej. Po tych regulacjach zwiększone wynagrodzenia dla administracji już o 10 % przewyższą podwyżki dla pracowników socjalnych. Gratulujemy!

18 września 2017

Dziś w Zamościu Dyrekcja MCPR odmówiła wydania załącznika do protokołu ze spotkania w piątek 15 września, a dotyczącego sposobu rozdysponowania na poszczególne etaty podwyżek dla pracowników socjalnych. Decyzja ta jest kuriozalna, gdyż Dyrekcja powołała się na ochronę danych osobowych, a w złączniku tym nie ma żadnych danych osobowych. Dane takie były poruszane na zebraniu, więc są już w posiadaniu Związku w MCPR. Czy chodzi tu o uniemożliwienie późniejszej kontroli realizacji porozumienia? Czy będziemy zmuszeni poinformować PiP o konieczności kontroli realizacji podwyżek w MCPR w Zamościu? Liczymy na opamiętanie się Pani Dyrektor MCPR, w przeciwnym razie wystąpimy o przedstawienie opinii GIODO o zasadnośći odmowy wydania załącznika, a ponadto wystąpimy do PiP o kontrolę funduszu płac w MCPR w latach 2016 i 2017 pod kątem złamania zapisów ustawy o związkach zawodowych.

15 września 2017

Dziś w MCPR w Zamościu odbyło się spotkanie przedstawicieli Związku z Dyrekcją i Panią Wiceprezydent Zamościa, dotyczące sposobu podziału podwyżek dla terenowych pracowników socjalnych tamtejszego Ośrodka. Pracownicy socjalni otrzymają średnio po 300 zł podwyżki w tym roku. Dyrekcja MCPR nie była skłonna do kompromisu satysfakcjonującego pracowników socjalnych, tak więc w Zamościu czeka nas spór zbiorowy, którego przebieg postaramy się tutaj zrelacjonować. Związek Zawodowy nie wyraził zgody, żeby inne grupy zawodowe w MCPR otrzymały wyższe podwyżki niż ich grupa zawodowa. Nie wliczając dodatku terenowego, są oni najniżej opłacaną grupą zawodową po sprzątaczkach i innych pracownikach gospodarczych MCPR. Na poprzednim spotkaniu w obecności Prezydenta Zamościa nie było Przewodniczącego Zarządu Głównego, Sylwestra Tonderysa, ale z informacji przekazanych przez obecnych tam pracowników socjalnych, Pan Prezydent nie poważa roli pracownika socjalnego, dworował też z pisma Pani Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w sprawie godnego wygradzania pracowników socjalnych, formułując takie tezy, że Pani Minister nic pracownikom socjalnym nie da większych środków, więc on też nic nie da... Prezydent proponował odebranie pracownikom socjalnym dodatku terenowego w zamian za 500 zł podwyżki, propozycja kuriozalna i kusząca zarazem dowodzi, że władze miasta nie mają[pojęcia o zapisach ustawy o pomocy społecznej i pomimo takiej podwyżki dodatek i tak musiałby być wypłacony. Dyrekcja odniosła się też do uwag związku, o nie zainstalowaniu klimatyzacji w pokojach pracowników socjalnych, a tylko w pokojach administracji: klimatyzacja sukcesywnie będzie instalowana też u pracowników socjalnych, a Pani Dyrektor w swoim gabinecie nie ma klimatyzacji, ma ją tylko zastępca.

6 września 2017

Podczas zebrania Zarządu ZOZ ZZPS MOPS w Łodzi, które odbyło się w dniu dzisiejszym, ustaliliśmy tematy, które poruszymy oraz termin zebrania pracowników socjalnych i koordynatorów WWRPZ. Zebranie odbędzie się w środę 4 października o 17:30 w budynku AHE przy ul. Rewolucji 1905 r. Nr 50, parking od ul. Pomorskiej 51, aula H020 na parterze.

Przełożyliśmy termin zrbania na początek października, głównie z uwagi na sezon "obiadów szkolnych i usług opiekuńczych" trwający właśnie w WPŚach.

30 sierpnia 2017

Pani Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, wystosowała pismo do samorządów, które publikujemy tutaj, link do artykułu na stronie MPiPS:

http://www.mpips.gov.pl/aktualnosci-wszystkie/pomoc-spoleczna/art,9090,pismo-do-wladz-gmin-w-sprawie-zatrudniania-pracownikow-socjalnych.html

Niestety około 1/5 samorządów nie stosuje się do norm zatrudnienia pracowników socjalnych, ponadto zawód nasz nie cieszy się prestiżem u większości samorządów, o czym świadczą żenująco niskie wynagrodzenia... jedynym bodźcem do pracy w terenie staje się dodatek terenowy i urlop. Dodatek ten często wyrównuje nasze wynagrodzenia do tych wypłacanych na pozostałych stanowiskach w ośrodkach pomocy społecznej.

Czekamy na 500+ dla pracowników socjanych w terenie, bo to oni wykonują najważniejszą pracę w OPSach!

29 sierpnia 2017

Zebranie pracowników MOPS w Łodzi odbędzie się w trzecim tygodniu września, planujemy środę 20 września jako realny termin. W drugim tygodniu września Zarząd ZOZ ZZPS odwiedzi punkty pracy socjalnej MOPS w Łodzi, przygotujemy harmonogram spotkań, który wyślemy wam na maile. Chcemy przed zebraniem omówić z Wami część spraw i problemów, których nie chcemy lub nie powinniśmy publikować na stronie Związku.

28 sierpnia 2017

Publikujemy informacje, które otrzymaliśmy od ówczesnej p.o. Dyrektor MOPS w Łodzi
Pani Agnieszki Duszkiewicz - Nowackiej, a dotyczące średnich wynagrodzeń pracowników socjalnych i koordynatorów WWRPZ (Pismo z dnia 22 sierpnia 2017 r.) oraz średnich premii
i wynagrodzeń w całym MOPS w Łodzi (Pismo z dnia 22 sierpnia 2017 r.). Niestety z danych tych wynika, że jesteśmy jedną z najniżej premiowanych grup zawodowych w MOPS w Łodzi. Nasza praca widocznie najgorzej jest oceniania przez Dyrekcję, zaś praca administracji w MOPS przy Kilińskiego 102/102A oraz naszych bezpośrednich przełożonych na WPŚ-ach ma znacznie wyższe poszanowanie Dyrekcji.

Uwaga! Pismo, które publikujemy jako drugie jest obszerne, ma kilkanaście stron, owocnej lektury...

23 sierpnia 2017

Zmiany, amiany, zmiany...
Gratulujemy Panu Piotrowi Rydzewskiemu awansu na p.o. Dyrektora MOPS w Łodzi.
Liczymy na partnerską współpracę opartą na wzajemnym poszanowaniu!

22 sierpnia 2017

Otrzymaliśmy materiały dotyczące średnich wynagrodzeń i premii wypłacanych w MOPS w Łodzi. Materiał ten nie jest pełny, Dyrekcja powołuje się na ochronę danych osobowych nie odpowiadając kompleksowo na nasz wniosek. Po przeanalizowaniu przez prawnika odpowiedzi Dyrekcji i naszego zapytania, podejmiemy dalsze działania w kwestii ewentualnego wystąpienia o uzupełnienie tych danych. Dokumenty te wkrótce powinny pojawić się na naszej stronie, abyście mogli się do nich odnieść - porównać swoje doświadczenie ze stanem przedstawionym na piśmie przez Dyrekcję MOPS.

18 sierpnia 2017

Wczoraj PPS Piłsudskiego odwiedził członek naszego Zarządu Sylwester Tonderys, za razem sekretarz Komisji BHP MOPS w Łodzi, na jego cześć z toalety wyskoczył młody szczur, który przedefilował przez cały punkt, aby uciec przez pokój asystentów rodzin. Był to młody osobnik, prawdopodobnie z miotu urodzonego już na terenie punktu. Największy okaz "upolowany" przez mieszkańców budynku w archiwum punktu ważył ponad dwa kilogramy. W punkcie przewieszane są lampy, tak aby ich położenie miało coś wspólnego z wykorzystaniem pokoi do pracy np. lampy nad biurkami, a nie nad szafami. Działania te nie mają nic wspólnego z plagą gryzoni, są reakcją na wyniki kontroli doświetlenia miejsc pracy. Naszym zdaniem, tak samo jak pracowników tam zatrudnionych, wydawanie środków na odmalowywanie sufitów po przewieszeniu lamp jest marnowaniem pieniędzy. Lepiej zostawić środki na dostosowanie nowego obiektu na potrzeby pracowników.

17 sierpnia 2017

Dziś w UMŁ odbyło się posiedzenie grupy roboczej, pod przewodnictwem Pani Prezydent Hanny Zdanowskiej, ds. reorganizacji WWRPZ MOPS W Łodzi. Zebranie to odbyło się w dobrej atmosferze, poszukiwania konstruktywnych rozwiązań mających na celu pomoc dzieciom, które nie z własnej winy znalazły się w kryzysie. Pewnym zgrzytem pozostaje fakt, że MOPS przygotował materiały w sprawie zmian WWRPZ na potrzeby UMŁ, o których dowiedzieliśmy
się dopiero dzisiaj, przypadkiem,  od Kierownika WWRPZ.

Problemy lokalowe PPS Piłsudskiego 67 i Elsnera 12 II WPŚ MOPS w Łodzi są na bieżąco monitorowane przez nasz Związek, przekazaliśmy też informację na ten temat bezpośrednio Pani Prezydent. Liczymy na szybkie rozwiązanie tego problemu, przypominamy tylko o sporych nakładach finansowych na dostosowanie do naszych potrzeb lokalu przy ul. Elsnera 12, który dobrze służy jako punkt pracy socjalnej. Pozostawienie tam punktu byłoby korzystne z punktu widzenia poniesionych kosztów i dostępności dla podopiecznych MOPS. Niezrozumiałe są naszym zdaniem działania MOPS w lokalu przy ul. Piłsudskiego, gdzie inwestuje się na bieżąco środki, które można by wykorzystać lepiej w innym miejscu, bardziej docelowym, a mniej zawilgoconym
i ponurym. Podkreślamy - są to działania bezskuteczne, no chyba że te "za wysokie progi"
na szczurze nogi, zatrzymają gryzonie za drzwiami Punktu.

11 sierpnia 2017

Prawdopodobnie w związku z wizytacją tow. szczurka, z kolegą, otrzymaliśmy mailem to pismo: pismo Dyrekcji. Niestety starania Dyrekcji jak na razie są bezowocne, choć kwestia poprawy warunków pracy jest warunkiem zawieszenia strajku...

Tymczasem na Piłsudskiego 67

A budynek przy Piłsudskiego 154 niszczeje pusty, miasto nieudolnie próbuje się go pozbyć na kolejnych licytacjach...

10 sierpnia 2017

Dziś w Urzędzie Miasta Łodzi odbyło się pierwsze spotkanie zespołu ds. reorganizacji WWRPZ MOPS w Łodzi. Zespół ten, pod przewodnictwem Pani Prezydent, ma wypracować zmiany
w pieczy zastępczej, tak by zapewnić skuteczniejszą i tańszą formę opieki instytucjonalnej nad dziećmi, których rodziny okazały się niewydolne opiekuńczo. W zespole tym biorą udział praktycy - nasze koleżanki z WWRPZ, przedstawiciele organizacji pozarządowych - fundacji zainteresowanych przejęciem pieczy (w taki czy inny sposób zdobyciem środków na swoje funkcjonowanie) oraz "specjalista" z ramienia UMŁ, o którym ciężko nam cokolwiek powiedzieć,
bo nigdy i tym Panu nie słyszeliśmy. Nota bene nikt w Łodzi o nim nie słyszał, tak więc musi
to być "wielki autorytet" w kwestii rodzicielstwa zastępczego. Konkluzją tego spotkania,
bo ciężko nazwać to "pracą zespołu", było ogólne stwierdzenie, że MOPS jest niekompetentnie kierowany przez swoją dyrekcję, nie ma niedofinansowania pomocy społecznej, zwyczajnie środki wydawane są tam źle, a profilaktyka jest mało ważna, wg. takich fachowców "lepiej jest leczyć niż zapobiegać". Zespół ten nie jest zainteresowany wsparciem rodzin naturalnych, a tylko potanieniem funkcjonowania WWRPZ w Łodzi, na przykład przez oddanie tego zadania dla "jakiejś" fundacji.

7 sierpnia 2017

Otrzymaliśmy kilka pism od dyrekcji MOPS w Łodzi, jedno dotyczy Pani Rzeczniczki, niestety Dyrekcja nie widzi problemu w kontrowersyjnych wypowiedziach Pani Pawlak, dla nas jest pewna różnica w sformułowaniu "w przypadku stwierdzenia winy, pracownicy odpowiedzialni będą ukarani", a tym co powiedziała w wywiadzie Rzecznik MOPS. Odpowiedź Dyrekcji publikujemy tutaj.

Nadal nierozwiązany jest problem PPS Piłsudskiego, gdzie pracownicy socjalni  pracują
w ciemnych i wilgotnych nora... pokojach. Dyrekcja nie potrafiła zawalczyć o fajny budynek
przy Piłsudskiego 154, zaś odpowiedź w tej sprawie jest co najmniej kuriozalna. Dokładnie dwie odpowiedzi - jedna dla nas, druga bezpośrednio do pracowników PPS. Dyrekcja wysyła straż pożarną, niemalże na sygnale, w środku lata, żeby sprawdzić stężenie tlenku węgla w punkcie.
W sezonie letnim mieszkańcy tego budynku nie palą w piecach. Dyrekcja może o tym nie wie,
bo dawno nie była w terenie. Stąd oczywisty brak nieprawidłowości. Ponadto porównywanie starej ruiny bez podpiwniczenia z Piłsudskiego 67 do nowego biurowca przy Piłsudskiego 154 na poziomie "oba budynki nie mają piwnicy" jest zwyczajnie niepoważne. Parter tego biurowca jest całkowicie przystosowany do potrzeb obsługi osób niepełnosprawnych, czego nie można powiedzieć o wielu punktach pracy socjalnej MOPS. Zaś węzeł cieplny, wentylacyjny
i serwerownia w tym obiekcie nie zajmuje nawet 10% powierzchni jego parteru. Pracownicy czują się bezpieczniej w pomieszczeniach typu open - space, na dwóch górnych poziomach spokojnie można wygospodarować po trzy duże pomieszczenia biurowe z węzłem sanitarnym. Budynek jest świetny, tylko Dyrekcja MOPS oraz jej pracownicy są "ciemni" i niereformowalni, ale tutaj nie wystarczy już zwykłe umycie okien, jak na Piłsudskiego 154. Zresztą poczytajcie sami te pisma: pismo do zzps str. 1 i str. 2 oraz do pracowników str. 1 i str. 2.

Dyrekcja ma większy problem na horyzoncie, z którym sądząc z dotychczasowego doświadczenia na pewno sobie nie poradzi - przeniesienie punktów pracy socjalnej z obiektów żłobkowych
i przedszkolnych. W Łodzi rodzą się dzieci, które trzeba będzie przyjąć do żłobków
i przedszkoli. Preludium tego problemu jest wypowiedzenie przez żłobki pomieszczeń punktu
przy Elsnera 12 na Widzewie.

4 sierpnia 2017

Dochodzą nas słuchy, że Ministerstwo po kryjomu opracowuje rewolucję w pomocy społecznej. Lobbing stowarzyszeń i fundacji, które wcześniej opracowały ustawę o wspieraniu rodzinnej pieczy zastępczej, chce doprowadzić do wprowadzenia podobnych rozwiązań jak w przypadku koordynatorów rpz w odniesieniu pracowników socjalnych. Praca socjalna miałby wyjść z Ośrodków i podlegać pod organizacje pozarządowe itp. zaś OPSy podpisywałby umowy o realizację tych "usług" podobnie jak w tej chwili jest z na przykład w Łodzi z opiekunkami. Pracownik socjalny byłby zatrudniany na umowę zlecenie, tak jak teraz jest to możliwe w przypadku koordynatorów rpz.

Czas na większe uzwiązkowienie pracowników socjalnych nadchodzi, w przeciwnym wypadku o naszej przyszłości nadal będą decydowały jakieś dziwne fundacje i stowarzyszenia, które tylnymi drzwiami forsują rozwiązania korzystne dla nich - chcą się zwyczajnie utrzymywać z dotacji na zatrudnienie pracowników socjalnych.

2 sierpnia 2017

Wakacje i sezon urlopowy w pełnym rozkwicie, niewiele mamy tu do napisania... w Turku zwiększa się liczba członków związku, Dziewczyny tam zatrudnione mogą liczyć na naszą pomoc. W Łodzi czekamy na Panią Duszkiewicz, żeby wyjaśnić sytuację na Bałutach. Ruchy Browna dokonane pod koniec lipca przez kierownictwo na Bałutach uderzają jak zwykle w pracowników: w szczycie sezonu urlopowego odsuwa się od pracy dwóch dobrych pracowników, a do tego nie zatrudniono nikogo w miejsce jednej z koleżanek, która odeszła na zasłużoną emeryturę. Ktoś ma cztery rejony teraz. Brawo MOPS!

Ważną sprawą jest kwestia WWRPZ - Piecza będzie reformowana. Liczymy, że Pani Prezydent, która osobiście pochyliła się nad tą kwestią, będzie traktowała nas po partnersku. powodzenie tej inicjatywy pozwoli zacząć zmiany w całym MOPS, ale zmiany przemyślane, wprowadzane elastycznie i z głową. Nie tak jak zrobiła to poprzednio Pani Wagner, bez głowy, na siłę i dogmatycznie. Przez co teraz mamy na Kilińskiego moloch bez rąk, nóg i głowy...

Może zacznijmy wymieniać się pomysłami, propozycjami zmian itp, na forum związku? Link tutaj.

28 lipca 2017

Łabędzi śpiew MOPS, Dyrekcja (na urlopie) nadal nie ma pomysłu co zrobić z PPS Elsnera, przypominamy, że MOPS dostał wypowiedzenie umowy najmu do końca tego roku. Pojawiła się koncepcja jakiegoś budynku w okolicy stacji krwiodawstwa (Bałuty, ul. Franciszkańska),
z pewnością ma ta lokalizacja więcej zalet dla pracowników socjalnych z Widzewa niż budynek przy Piłsudskiego, o który MOPS nieudolnie się stara. Znów jakaś ruina w kamienicy,
do tego na Bałutach... brawo MOPS! Cała sprawa odsuwa rozwiązanie kwestii PPS Piłsudskiego
w czasie. Ma Piłsudskiego wg. MOPS nie ma problemu z grzybem, a "tylko" z wilgocią. Od czego pojawia się zwykle zagrzybienie budynku, wg. nas od wilgoci, według MOPS - pracownicy przynieśli? Tak, niektórzy pracownicy MOPS mają nas za idiotów, twierdząc, że problemu
na Piłsudskiego nie ma, szczura pracownicy sami sobie podłożyli, a ten PPS to "pałac" równy siedzibie MOPS na Kilińskiego. Mamy propozycję dla "bezradnej Dyrekcji" - przenieść kilka wydziałów MOPS z Kilińskiego na Piłsudskiego i Franciszkańską, a pracowników socjalnych posadzić w to miejsce na Kilińskiego 102/102A, tylko tym razem do pokoi z oknami.

27 lipca 2017

Sezon ogórkowy w toku, Pani Duszkiewicz uciekła na urlop zostawiając "gorącego kartofla"
w postaci bałaganu na Bałutach swojej zastępcy, Pani Kazanek, która jak można było się spodziewać - (nie)poradziła sobie, w najlepszym stylu MOPS - stwierdziła na piśmie, że nic nie może bo p.o. Dyrektor na urlopie... Sprawa ta dotyczy pracowników socjalnych z Bałut, jest monitorowana przez nasz Związek i naszego prawnika. Więcej informacji na ten temat nie podamy na forum publicznym - interes pracowniczy nam nie pozwala. Syntetycznie referując sprawę - zarówno Pani Duszkiewicz, jak i Pani Woś - Ahmadi nie stanęły na wysokości zadania, poszły po "linii najmniejszego oporu" i tyle. Szkoda, że wszystko to niepotrzebnym kosztem pracowników socjalnych.

20 lipca 2017 

13 lipca poruszaliśmy na spotkaniu z Dyrekcją temat wypowiedzi z dnia 12 lipca 2017 r. Pani Moniki Pawlak - link do artykułu tutaj: "Dziennik łódzki" Niestety do dziś nie ma żadnej reakcji ze strony pracodawcy... w związku z ostatnimi wydarzeniami w Łodzi, po których dbałość o dobre imię MOPS i pracowników tu zatrudnionych winna być priorytetem zarówno dla Dyrekcji, jak i jej rzecznika prasowego, wystąpiliśmy z oficjalną interwencją w tej sprawie. Pismo publikujemy tutaj.

19 lipca 2017 

Dziś do MOPS w Łodzi wpłynęło wypowiedzenie umowy najmu lokalu, z dniem 31 grudnia 2017 roku, który zajmuje Punkt Pracy Socjalnej przy ul. Elsnera 12 Przedstawiciele Związku i Pracownicy Socjalni zatrudnieni w II WPŚ oglądali lokal przy ul. Piłsudskiego 154 w Łodzi. Pracownicy byli zachwyceni lokalem, o którego pozyskanie nasza Dyrekcja mało skutecznie się starała od jakiegoś czasu. Dziwi nas postawa służb technicznych MOPS, które nie widzą potencjału budynku na stworzenie wzorcowego punktu pracy socjalnej i starają się wmówić pracownikom rzekome wady rozwiązań architektonicznych tam zastosowanych. Nasi pracownicy wyrośli już z miłości do małych kanciapek z grzybem i wilgocią w murach, z meblami i designem rodem z czasów Gierka i odwieczną paprotką na ścianie. Może ta wroga postawa do zmiany na lepsze u pracowników socjalnych odczuwana ze strony niektórych pracowników z ul. Kilińskiego "podcięła skrzydła" naszej Dyrekcji w staraniach o nowy lokal? Czas zadbać o pracowników socjalnych, Dyrekcja zadbała już o siebie, ma nowy piękny gmach i klimatyzację w gabinetach... Szczególnie, że porozumienie zawieszające strajk jest bardzo opornie realizowane w kwestii poprawy warunków pracy, a czasu na wywiązanie się ze zobowiązań jest coraz mniej.

14 lipca 2017

Odpowiadając na uwagi dotyczące sprawy usług opiekuńczych, temat ten niejako ucichł
po naszym proteście na Kościuszki, co nie znaczy że się zakończył. Pokłosiem braku środków
na usługi i braku zmian w tabeli odpłatności są dodatkowe obciążenia pracą szczególnie nas,
bo musimy robić wywiady cztery razy do roku, ponadto ludzie potrzebujący pomocy zgłaszają się z prośbami o zwiększenie ilości usług itd. Nie kontynuowaliśmy dalszych akcji protestacyjnych, żeby zostawić nasze siły (i Wasze urlopy) na później, gdyż wiemy że we wrześniu może być już tragiczna sytuacja w kwestii usług. W między czasie pracowaliśmy z Dyrekcją nad nową tabelą odpłatności, lobbowaliśmy u Radnych i Władz Miasta o środki na usługi. Nie jest to podstawową rolą związku zawodowego, dbanie o interesy podopiecznych MOPS. Dziękujemy Wam za udział
w manifestacji na Kościuszki, uwierzcie zostaliśmy zauważeni, problem starości w Łodzi też.
Sytuacja całego MOPS w Łodzi i naszej grupy zawodowej jest niepewna, dlatego zostawmy siły na obronę swoich partykularnych interesów pracowniczych... obawiamy się, że wtedy gdy będzie to konieczne tylko my będziemy protestować na ulicach i w UMŁ w obronie naszych miejsc pracy.
Publikacje tutaj są częstsze gdy wiele się dzieje, gdy Wasz pomoc jest niezbędna, gdy jest kryzys. Na co dzień żmudne działania związku najczęściej nie są tu opisywane, nasza to wina, zwyczajnie brakuje nam czasu i zapału do publikacji tutaj. Ale gdy dzieją się rzeczy ważne staramy się was informować na bieżąco. Nie dziwcie się zatem, że angażujemy Was i informujemy przy użyciu wszystkich środków głównie wtedy gdy jest to niezbędne i konieczne, jest to robione w naszym wspólnym interesie.

12 lipca 2017

Dłuższy czas nie publikowaliśmy tu nowych informacji, za co Was przepraszamy... uroki sezonu ogórkowego. Nie oznacza to, że nic się nie działo, że Związki nic nie robiły. Pokrótce zreferujemy ostatnie wydarzenia:

1. W Sosnowcu "forsowna specjalizacja". Tamtejsza Dyrektor ma wizję, niestety przy realizacji wizji tej nie bierze pod uwagę opinii załogi. Być może początkiem rozmów będą dopiero negocjacje w sporze zbiorowym w pracodawcą. Teraz dialogu brak, Dyrekcja ogłuchła na głos rozsądku.

2. W Zamościu duch Pani Wagner natchnął tamtejszą Dyrekcję. Najpierw założyła sobie klimatyzację w gabinetach, na instalacje u pracowników socjalnych zabrakło środków. Potem wbrew opinii Związku Dyrektor forsuje nowy regulamin pracy, wzorowany na "najlepszych pomysłach z Łodzi", z czasów Wagner oczywiście. Tutaj również dopiero spór zbiorowy, oprócz klimatyzacji, być może ostudzi zapędy Dyrekcji.

3. No i na koniec Łódź, "nowy pazur Dyrekcji" w akcji: z-ca Kierownik I WPŚ, Pani Lenkowa, błysnęła na zebraniu "autorską propozycją" rozwiązania problemu wzrostu kosztów biletów kwartalnych - Dyrekcja wbrew zapowiedziom nie była w stanie załatwić środków na zwiększenie ekwiwalentów - rozwiązanie zaproponowane bez lęku: zabrać ekwiwalenty tym, którzy mają blisko w rejon. Szkoda tylko, że Dyrekcja wystąpiła o dodatkowe środki dwa tygodnie temu, bilety kwartalne zdrożały w kwietniu, a o całym problemie informowaliśmy już w marcu.
III WPŚ również błyszczał odwagą Kierownika, który jak lew bronił pomysłów swoich "podwładnych" kierowników działów i koordynatorów, a skutkujących mnożeniem biurokracji i utrudnień w pracy pracowników socjalnych. Chodzi tu o "notatki" do usług i procedurę "apteki komunalnej", autorsko rozwiązane w III WPŚ. Szkoda tylko, że Pan Kierownik nie jest już taki odważny wobec swoich "podwładnych" tj. kierowników i koordynatorów, którzy w naszej opinii kierują tym Wydziałem z "tylnego fotela".
Kolejnym problemem jest Wydział Wspierania Rodzinnej pieczy Zastępczej, "oczko w głowie" Pani Wagner, byłej p.o. Dyrektora, do którego trudno nawet się dostać, zarówno piechotą jak i samochodem. Z ust przedstawicielek NSZZ "Solidarność" dowiedzieliśmy się, że "Piecza" jest pod szczególną pieczą Pani Prezydent. Ba nawet są plany przekazania/wyłączenia WWRPZ z MOPS. Dyrekcja ponoć jest świadoma tych działań, a Pani Prezydent zdziwiła się, że pracownicy nic nie wiedzą, kierownictwo Ośrodka powinno było przekazać te plany. Dyrekcja "strzeliła przysłowiowego karpika", że pierwsze słyszy i chce wiedzieć więcej... smaczku dodaje tylko fakt, że w tle stołu przy którym dyskutowano stała tablica, a na niej schematy zmian w MOPS, terminy i delegacje zadań kto i w jakim terminie ma się zająć planami reorganizacji Ośrodka. Podła i zdradziecka tablica!

Na koniec podamy dalsze rewelacje, niestety grubszego kalibru... Miasto zobowiązało Dyrekcję do zmniejszenia liczby załogi do stanu sprzed reorganizacji. Czyli rakiem wycofują się z "pomysłów Wagner". Co to oznacza? Albo grupowe zwolnienia, albo łagodne dawkowanie lekarstwa na zmorę biurokracji - nie zatrudnianie w miejsce emerytów nowych pracowników. Niestety koszty nie trafionej reorganizacji mamy ponieść my! To na Bałutach gro pracowników socjalnych chce w najbliższym terminie iść na emerytury. kto ich zastąpi, jak to kto - ci co zostali. Tak więc w wyniku reorganizacji spuchł MOPS na Kilińskiego, a żabę mają połknąć na Tybury, Grota-Roweckiego i Będzińskiej. Bliższa ciału koszula, trudniej jest zwolnić nowo pozatrudnianych "znajomków" z Kilińskiego, niż dowalić roboty "nie znajomym" pracownikom socjalnym.

 O rozwoju sytuacji będziemy Was informowali. O terminie odwieszania strajku również.

7 lipca 2017

W MOPS w Turku zawiązano dziś Zakładową Organizację Związkową ZZPS, do Związku nprzystąpiło 10 pracowników socjalnych. Załoga wybrała na Przewodniczącą ZOZ
Panią Katarzynę Malak, gratulujemy!

1 czerwca 2017

W związku z poleceniem Dyrekcji MOPS w Łodzi w sprawie sprawozdania o usamodzielnieniach klientów z ostatnich pięciu lat wystosowalismy protest, który publikujemy tutaj. ponadto podczas rozmowy telefonicznej z Panią Elżbietą Jaszczak ustaliliśmy, ze nasze uwagi zgłosimy Kierownikom Wydziałów. Bedziemy informowali o rozwoju sytuacji. Ponadto omówiliśmy mozliwośc zalatwienia kontynuacji usług opiekuńczych na zasadach ze stycznia br. W poniedziałek poznamy stanowisko Dyrekcji w tej sprawie.

Z ostatniej chwili - termin sprawozdania dla pracowników został przesunięty do 13 czerwca, jak poinformowała nas Pani Jaszczak. Ponadto przygotowanie sprawozdania zostanie wsparte przez służby informatyczne MOPS.

21 kwietnia 2017

Otrzymaliśmy projekt zmian w ustawie o pomocy społecznej, pozwalający wyprowadzić pracowników socjalnych ze struktur Ośrodków Pomocy Społecznej do nowej jednostki "Centrum Usług". Projekt do zapoznania się publikujemy tutaj: projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją programu "Za życiem". Swoje uwagi możecie do nas zgłaszać mailowo na adres: kontakt@socjalni.pl tytuł wiadomości "Zmiana ustawy" do końca kwietnia br.

4 kwietnia 2017

Zarząd ZOZ ZZPS w MOPS Łódź został zaproszony na spotkanie z Panem Markiem Kondraciukiem, Dyrektorem departamentu UMŁ nadzorującego MOPS, w czwartek 6 kwietnia 2017 r. Prosimy o pilny kontakt pracowników socjalnych z członkami Zarządu, czy w związku z planowanym spotkaniem z Dyrektorem Kondraciukiem jutrzejsza akcja na Radzie Miasta jest konieczna i czy pracownicy socjalni wezmą urlopy, aby wziać w niej udział? Zarząd ZOZ ZZPS w MOPS Łódź proponuje, żeby wstrzymać się z tą akcją, aby dać szansę Dyrektorowi Kondraciukowi załatwić problem usług, a w przypadku niezałatwienia sprawy - zorganizować kolejną akcję protestacyjną, na przykład na kolejnej sesji. Ponadto w dniu dzisiejszym uzyskaliśmy informację, że Dyrekcja MOPS ponownie zawnioskuje o zwiększenie środków na usługi.

3 kwietnia 2017

Zarząd ZOZ ZZPS MOPS w Łodzi zaprasza pracowników socjalnych, opiekunki i rodziny osób korzystających z usług opiekuńczych MOPS  na sesję Rady Miasta w Łodzi dnia 5 kwietnia 2017 r. od godziny 9:30

Pracownicy MOPS muszą wziąć urlopy.

30 marca 2017

Dziękujemy pracownikom socjalnym, opiekunkom osób starszych i rodzinom naszych podopiecznych za udział wdzisiejszej manifestacji. Zaprszamy na sesję Rady Miasta w dniu 5 kwietnia 2017 r. od godziny 9 rano. Pracownicy socjalni będą musieli wziąć urlopy na żądanie.

Mamy pytania do Pani Rzecznik MOPS w Łodzi: co ma wspólnego konkurs na realizatora usług z tym ile pięniędzy mamy na te usługi? Stawka za usługi "cudownie" nie zmniejszy się do poniżej 11 zł, o tyle by żeby ludzie nie odczuli różnicy, a cięcia nie były konieczne. Jak zrobić polecone cięcia o 49% przyznawanych usług od kwietnia, tak żeby klienci tego nie zauważyli i nie było negatywnych skutków? Jak opiekunka ma wykonać te same zadania, tak aby klient nie odczuł różnicy, mając o połowę mniej na to czasu? Czy podając takie informacje celowo nie wprowadza się w błąd dziennikarzy, podopiecznych MOPS i opinii publicznej?   

Tak o nas pisały media: Dziennik Łódzki i Gazeta Wyborcza, portal Nasze Miasto pl Łódź.

Tutaj publikujemy link domateriału telewizyjnego w TV TOYA i TVP Łódź oraz radiowego: Radio ESKA i Radio Łódź

28 marca 2017

Pracownicy socjalni MOPS w Łodzi chcieliby podziękować Dyrekcji za docenienie ich pracy w marcu. Usługi opiekuńcze musiały być zrobione przed terminem, ale wypłata wynagrodzeń nie została jeszcze zrealizowana. Termin minął wczoraj. Szkoda, że Dyrekcja potrafi wymagać tylko od innych szybkich terminów pracy. Choć z naszych informacji wynika, że "dla swoich" wypłaty już przekazano. Deja vu? Duch Wagneryzmu wiecznie żywy? Dyrekcja się zmienia, MOPS dalej taki sam...

23 marca 2017

Dziś pomimo nawału pracą związaną z usługami opiekuńczymi Zarząd ZOZ ZZPS wystosował dwa ważne pisma, jedno do Dyrekcji MOPS i wiadomości Pana Tomasza Treli, I Wiceprezydenta Łodzi w sprawie proponowanego dodatkowego obciążenia pracą pracowników socjalnych poprzez zarzązdzenie Dyrektora MOPS w sprawie poszukiwania opiekunów prawnych. Pismo publikujemy tutaj.

Drugim ważnym pismem jest zgłoszenie manifestacji w dniu 30 marca 2017 w godzinach 17 - 19 polegającej na blokowaniu przejścia dla pieszych na Aleja Kościuszki pomiędzy ulicami Struga i 6-go Sierpnia w Łodzi. Manifestacja ma na celu obronę naszych podopiecznych, korzystających z usług opiekuńczych, którym grozi pozostawienie bez opieki z uwagi na brak środków w MOPS. Zapraszamy pracowników socjalnych, pracowników agencji opiekuńczych oraz rodziny podopiecznych MOPS korzystających z usług opiekuńczych do udziału w manifestacji. 

 

17 marca 2017 

Dziękujemy pracownikom socjalnym w MOPS Łódź, którzy nie przygotowali sprawozdania Pana Kowalskiego, dzięki Wam nie musimy co miesiąc tracić czasu na bezsensowne przekładnie papierów.

Sprawozdanie w obecnie proponowanej formie jest wynikiem kompromisu uzyskanego w rozmowach z Panią Agnieszką Duszkiewicz - Nowacką.

Pracownikom, którym Pan Kowalski dziękował za sporządzone sprawozdanie, proponujemy robienie tych sprawozdań w nie zmienionej formie przez cały rok.

14 marca 2017

Dziś w MOPS w Łodzi doszło do długo oczekiwanego spotkania z Panią Dyrektor. Omówiono kwestię "głośnego" sprawozdania, Pani Duszkiewicz - Nowacka ustosunkuje się do naszych uwag w najbliższym czasie. Ponadto omówiono wiele innych zagadnień, w tym usług opiekuńczych, zastępstw chorobowych i organizacji pracy. Omówiono też problem telefonów i karnetów, niestety dział zamówień jest praktycznie zdziesiątkowany chorobami zatrudnionych tam osób. Część z tych spraw będziemy jeszcze adresowali do władz naszego miasta, gdyż załatwienie ich jest w gestii Pani Prezydent i Rady Miasta.

10 marca 2017

Zarząd ZOZ ZZPS w MOPS w Łodzi wzywa pracowników socjalnych tu zatrudnionych do bojkotu sprawozdania na rzecz WKN. Dane, o które występuje Pan Kowalski mogą być w  większości pozyskane przez niego w inny sposób, niż zrzucanie tego zadania na pracowników socjalnych. Szczególnie w sytuacji, gdzie mamy na cito przygotować akcję usług opiekuńczych. Protest ten jest ostrzeżeniem dla Dyrekcji i przypomnieniem, że porozumienie zawieszające strajk nie jest realizowane.

9 marca 2017

Do dnia dzisiejszego ZOZ ZZPS w MOPS w Łodzi nie otrzymał opowiedzi od Pani Agnieszki Duszkiewicz - Nowackiej, p.o. Dyrektor MOPS, w sprawie sprawozdań dla WKN. Ponieważ dzisiejsze spotkanie z dyrekcją zostało odwołane, prosimy koleżanki i kolegów ze wszystkich wpś, aby wstrzymali się z przygotowaniem tego sprawozdania do podpowiedzi drekcji na nasze pismo lub spotkania z zarządem Związku i ustaleniem zasadnosci oraz sposobu przygotowania takiego sprawozdania.

2 marca 2017

W związku z inicjatywą Kierownictwa Ośrodka polegajacą na zbędnym obciążaniu pracowników socjalnych sprawozdawczością na rzecz WKN, wystosowaliśmy pismo do Dyrekcji z wnioskiem
o zaprzestanie takich działań. Zastanawiamy się nad wystąpieniem do Pana Tomasza Treli,
I Wiceprezydenta Łodzi, z prośbą o wpłynięcie na Kierownictwo Ośrodka w celu poprawy współpracy z nami w duchu podpisanego porozumienia.

Wpłynęlo do nas pismo pracowników socjalnych z PPS Rybna I WPŚ, dla zapoznania się z jego treścią publikujemy dokument w formacie pdf tutaj.

28 lutego 2017

Publikujemy korespondencję ZOZ ZZPS w MOPS w Łodzi z Dyrekcją Ośrodka w sprawie nieprawidłowości przy rozliczaniu zastępstw pracowników socjalnych na przykładzie dwóch pracownic II WPŚ. Konkluzją tej korespondencji może być stwierdzenie, że nikt pracownicy socjalnej zastępującej chorą koleżankę nie polecił tego robić - była to z jej strony swoista samowola. Ponadto Pani Jaszczak oceniła, że zastępstwa te polegały wyłącznie na załatwianiu kwestii pilnych (!?), a suma łącznie wypłaconych premii ponad minimalne 10 % w 2016 r. przekroczyła oszczędności z absencji chorobowych zastepowanej koleżanki za dany rok. Pismo ZOZ ZZPS publikujemy tutaj. Odpowiedź MOPS tutaj.

30 stycznia 2017

Pouczający materiał w Radio Łódź: link tutaj.

12 grudnia 2016

Ponieważ w naszej opinii MOPS w Łodzi nieprawidłowo potrącił część ekwiwalentu za odzież od osób, które strajkwały w styczniu i lutym br. prosimy o wydrukowanie sobie i złożenie w Dyrekcji MOPS odwołań od wyliczenia ekwiwalentu. Pismo do pobrania tutaj. Jeżeli MOPS nie zmieni decyzji, złożymy wnioski do Sądu w imieniu wszystkich pokrzywdzonych pracowników socjalnych. Sprawy poprowadzi nasz prawnik.

2 grudnia 2016

Dziś w MOPS w Łodzi odbyło się spotkanie Zarządu ZOZ ZZPS z Dyrektorem naszego Departamentu w UŁ Panem Markiem Kondraciukiem i Dyrekcją Ośrodka. Pan Kondraciuk ponownie nas zapewnił, że realizacja porozumienia nie jest zagrożona, zaś zmiany w budżecie miasta zabezpieczające środki na podwyżkę w 2017 roku, mogą być przeprowadzone w późniejszym terminie. Pomimo niepokojących doniesień prasowych w  tej kwestii liczymy, że Władze naszego Miasta nas  nie zawiodą. 28 grudnia 2016 roku będzie głosowany budżet na przyszły rok, prosimy wszystkich pracowników socjalnych w Łodzi aby przygotowali się na ten dzień. O naszych planach dotyczących sesji budżetowej poinformujemy Was w późniejszym terminie.

24 listopada 2016

W Gdańsku odbyła się konferencja pt. „Bezpieczeństwo pracy pracownika socjalnego - Solidarni wobec problemów”. Konferencję zorganizowały nasze Koleżaki z trójmiejskiej sekcji pracowników pomocy społecznej NSZZ "Solidarność". Wśród prelegentów był nasz przedstawiciej, przewodniczący Związku Sylwester Tonderys, który przedstawił łodzkie doświdczenia Związku w kwestii poprawy bezpieczeństwa pracowników socjalnych. Gratulujemy i dziękujemy organizatorom bardzo udanej i pożytecznej konferencji!

21 listopada 2016 

Wszystkiego najlepszego w dniu naszego Święta! Zamiast życzeń od Urzędu miasta publikujemy pismo Pana Dyrektora Kondraciuka ws nagród z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

18 listopada 2016 

Zjazd delegatów wybrał władze ZZPS na kolejną kadencję, tutaj możecie poznać skład Zarządu Głównego.

Ponadto wybrano Główną Komisję Rewizyjną w następującym składzie:

Karol Orczykowski - przewodniczący

Karina Przyborowska - członek komisji

Anna Bojanowska - członek komisji

Gratulujemy!

17 listopada 2016 

Zjazd delegatów zaczyna się o godzinie 12:00. Potem zapraszamy na lużną imprezę w jednym z łódzkich klubów muzycznych, zbieramy się od 19:00 w Klubie Szafa na ul. Rewolcji 1905 r. Nr 10.

15 listopada 2016

Podczas dzisiejszego spotkania z Panem Wiceprezydentem Tomaszem Trelą omówiliśmy problemy z realizacją porozumienia kończącego spór zbiorowy w MOPS w Łodzi. Omówliliśmy nie realizowane punkty porozumienia, w tym dotyczące wyrównań dla pracowników zatrudnionych od stycznia na 1600 zł płacy zasadniczej. Omówiliśmy kwestię nagród na dzień pracownka socjalnego. Poznaliśmy też nowego Dyrektora Departamentu Spraw Społecznych Pana Marka Kondraciuka, z którym będziemy kontaktować się w sprawach realizacji porozumień wymagających interwencji ze strony Władz Miasta.

Delegaci ZOZ ZZPS w MOPS w Łodzi oraz członkowie Zarządu Głównego zostali oddelegowani w dniu 18 listopada 2016 r. w celu udziału w Zjeździe, z zachowaniem wynagrodzenia. Zgoda Dyrekcji pod linkiem tutaj.

14 listopada 2016

Zarząd Główny prosi o pilne przekazanie informacji o ilości osób, które wezmą udział w imprezie 18 listopada - Dzień Pracownika Socjalnego w Łodzi - na adres e-mail: zarzad@socjalni.pl lub sms 537 108 444 (ilość osób, punkt pracy socjalnej w Łodzi lub Ośrodek z innych miast) oraz ilość delegatów z innych miast (wraz z imieniem i nazwiskiem), którzy będą potrzebowali noclegu w Łodzi po Walnym Zjeżdzie Delegatów. Informację prosimy przekazywać najpóźniej do środy.
Strona internetowa lokalu tutaj.

10 listopada 2016

Dziś odbyło się spotkanie w Urzędzie Wojewódzkim z Panią Małgorzata Pyką, Dyrektor zajmującą się pomocą społeczną i Paniami, które kontrolowały MOPS w Łodzi, w trakcie oraz zaraz po strajku. Za konkluzję naszego spotkania można uznać wspólne stwierdzenie, że to organizacja pracy i nadmierna biurokracja są głównymi utrudnieniami naszej pracy w MOPS w Łodzi. Za taki stan rzeczy odpowiada Dyrekcja MOPS. Urząd wyjaśnił nam skąd wynika zmniejszenie dotacji na etat  terenowych pracowników socjalnych z 2600,- do 2450,- powodem był wzrost liczby etatów, o te finansowane wcześniej z projektów UE. NA pocieszenie zakrawa fakt, że są środki na nagrody w tym roku, jak co roku zresztą, lecz Urząd nie jest w stanie zagwarantować, że trafią one do nas, bo o tym zadecydują Władze Miasta i Dyrekcja MOPS.
15 listopada spotkanie z Panem Tomaszem Trelą, naszym resortowym Wiceprezydentem Łodzi.

8 listopada 2016

Dziś odtrzymaliśmy odpowiedź Urzędu Wojewódzkiego na nasze pytania ws. nagród i wynagrodzeń, pytanie z dnia 27.10.2016 r. - odpowiedź z dnia 2 listopada 2016 r.

3 listopada 2016

Spotkanie z Dyrekcją MOPS w Łodzi przyniosło tylko dwa konkretne efekty - Dyrekcja zadeklarowała, że do piątku rozwiązany będzie problem obciążenia pracą PPS Senatorska, ponadto Dyrektor MOPS zobowiązała do przesłania informacji do związku o tym na jakiej podstawie stosowane są obecne procedury przeprowadzania i zlecania wywiadów cz. II w MOPS w Łodzi i kto jest autorem takiego rozwiązania. Na konkretne omówienie problemu nie realizowania porozumienia podpisanego na strajku, Dyrekcja niestety nie znalazła czasu. Nie wypłacono jeszcze wyrównań dla najniżej zarabiajacych 25 pracowników soccjalnych, zaś od sierpnia dostali wyrównania "najniżej" zarabiający strasi administratorzy w Domach Dziennego Pobytu i niektórzy kierownicy w MOPS. Nie ma wypracowanego systemu premiowania i jasnego rozdziału nagród rocznych, brak też środków na jakiekolwiek nagrody na "Dzień Pracownika Socjalnego".

28 października 2016

Sprawa odebranego porodu przez nasze Koleżanki z PPS Rybna zatacza szersze kręgi... Dyrektor MOPS Pani Duszkiewicz będzie dziś z naszymi Bohaterkami u Prezydenta Treli. UMŁ oficialnie podziękuje Dziewczynom za ich postawę. Największą ngarodą jest to, że udało się uratować tego chłopca. Dziewczyny jesteście wspaniałe!

19 października 2016

Dziś Zarząd ZZPS w MCPR w Sosnowcu zorgnizował spotkanie z Dyrekcją Ośrodka przedstawicieli działających tm Związków. Na spotkaniu, w którym uczestniczył Przewodniczący Z.G. ZZPS, poruszono kwestie organizacji pracy i utrudnień z niej wynikających, niepotrzebnie obciążających pracowników socjalnych. Dyrekcja wysłuchała związkowców, którzy w Sosnowcu mówili jednym głosem. W najblizszym czasie spotkanie Dyrekcji z kierownikmi działów Ośrodka, na które wbrew wcześniejszym planom zaproszono przedstawicieli Związków. Przykład śląskiej NSZZ "Solidarność" pokazuje, że współpraca pozwala rozwiązywać problemy pracownicze... w Łodzi załatwiane po kryjomu podwyżki i wyrównania, przyznawane na podstawie "ściśle tajnych" poprzumień, pozwalają skłócać załogę, oczerniać nasz Ośrodek, realnie nic nie zmieniając na korzyść załogi. Na takiej sytuacji konfliktu w MOPS korzystają chyba tylko politycy, dla których MOPS to wygodny temat na sesjach Rady Miejskiej, pozwalający łatwo zabłysnąć w lokalnych mediach.

18 października 2016

MOPS w Łodzi po ponad 4 latch rządów Pani Wagner przypomina spaloną ziemię. Nie ma pieniędzy na premie, na obiecane podwyżki 250 dla "pracownkiów unijnych", na świadzenia dla podopiecznych też środków jak na lekarstwo. Dzisiejsze spotkanie Zarządu ZOZ ZZPS w MOPS z Dyrektor Duszkiewicz - Nowacką nie pozostawia nam złudzeń, porozumienie na podstwie, którego zawieszony jest strajk, jest na progu zerwania. W sierpniu nie podjęto negocjacji w sprawie podwyżek i zwiększenia ekwiwalentu na najbliższe lata. Nie ma postulowanego nowego systemu premiowania, nie ma też pieniędzy na nagrody. Czyżby czekała nas powtórka stycznia 2016 roku?

29 sierpnia 2016

Szok i radość praconików socjalnych w MOPS w Łodzi, ich oprawca w końcu został odwołany z pełnienia obowiązków Dyekora MOPS. Cztery lata naszych działań mających na celu zwrócenie uwagi władz Łodzi na nieprawidłowości w MOPS za rządów Pani Wagner, których kuliminacją był strajk właściwy w styczniu i lutym tego roku, w końcu przyniosły porządany efekt. "Prywatny folwark" jak pracownicy nazwywali Ośrodek, doczekał się stosownej reakcji UMŁ dopiero po zapowiedzianym na strajku audycie, którego fatalne dla Wagner wyniki nie były dla nas niespodzianką. O nieprawidłowościach w MOPS informowaliśmy już w 2012 roku! Audyt Ośrodka zapowiadał już pod koniec 2013 roku Pan Piątkowski, Wiceprezydent odpowiedzialny za pomoc społeczną w poprzedniej kadencji samorządu. "Ale to już było..." Dyplom

24 sierpnia 2016

Dziś w Miejsko Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Żychlinie odbyło się kolejne spotkanie Burmistrza Gminy z Zarządem MOZ ZZPS. W spotkaniu brało udział kierownictwo MGOPS, Skarbnik Gminy oraz Przewodniczący Z.G. ZZPS. Omawiano kwestię zaniżonych wynagrodzeń pracowników tamtejszego Ośrodka w stosunku do wynagrodzeń w innych gminach, zarówno okolicznych jak i pozostałych w województwie łódzkim. Za zgodą Władz Gminy kierownictwo Ośrodka wygospodarowało środki na 10% podwyżki w tym roku. Niestety przy tak zaniżonych wynagrodzeniach jest to kropla w morzu potrzeb... dokładnie 118 zł do płacy zasadniczej dobitnie świadczy o biedzie pracowników tego Ośrodka! Stanowisko Związku jak i Kierownictwa Ośrodka jest takie samo - bez znacznej jednorazowej podwyżki dla wszystkich pracowników nie ma możliwości rozwiaznia problemu niskich płac w MGOPS. Regulacje po 4% do 10% rocznie nie rozwiążą problemu, który władze Gminy zamiatały pod dywan przez ostatnich 20 lat. We wrześniu zaplanowano kolejne spotkanie z władzami Gminy.

15 czerwca 2016

W tym miesiącu pracownicy socjalni w MOPS w Łodzi otrzymali angaże z podwyżkami po 300 zł do płacy zasadniczej. Czekamy na środki z budżetu Miasta na wyrównania dla pracowników zatrudnuionych na płace zasadnicze 1600 zł brutto.

31 maja 2016

Dziś w MCPR w Zamościu zakończyły się podpisaniem porozumienia rokowania ZOZ ZZPS w MCPR w Zamościu, reprezentowanym przez Z-cą Przewodniczącej Zarządu - Panią Annę Pawelec z Pracodawcą, reprezentowanym przez Dyrektor Centrum - Panią Halinę Rycak. W rokowaniach wzięła udział również Wiceprezydent Zamościa - Pani Magdalena Dołgan oraz Przewodniczący ZZPS - Pan Sylwester Tonderys. W wyniku porozumienia pracownicy socjalni zatrudnieni w Centrum otrzymają po 220 zł podwyżki do płacy zasadniczej oraz 500 zł ekwiwalentu za używanie prywatnej odzieży do pracy w terenie.

Należy podkreślić, że tamtejsi pracownicy socjalni nie mieli żadnych zastrzeżeń co do organizacji pracy MCPR, wyposażenia w sprzęt komputerowy oraz własne biurka, organizacji pracy czy współpracy z Panią Dyrektor.

19 kwietnia 2016

Witamy w naszym gronie pracowników socjalnych Ośrodka Pomocy Społecznej w Opocznie, gdzie od dziś funkcjonuje Zakładowa Organizacja Związkowa ZZPS. Załoga na Przewodniczącą wybrała Panią Jolantę Wilk, gratulujemy!

16 kwietnia 2016

Komisja skrutacyjna przeliczyła liczbę oddanych głosów oraz podała wynik Wyborów Uzupełniających na Delegatów ZOZ ZZPS na Walne Zebranie Delegatów Związku Zawodowego Pracowników Socjalnych.

Lista Delegatów ZOZ ZZPS:

1. Alicja Nowakowska
2. Anna Bojanowska
3. Agnieszka Głąbska
4. Urszula Siejka
5. Bożena Dembińska
6. Małgorzata Borowiecka
7. Karina Przyborowska
8. Sylwester Tonderys
9. Anna Tassarek
10. Teresa Myślińska
11. Jadwiga Kozik
12. Anna Woźniak - rezygnacja z członkostwa w ZZPS
13. Karol Orczykowski
14. Ewlina Strzelczyk
15. Anna Pruś - rezygnacja z członkostwa w ZZPS
16. Renata Bednarek
17. Krystyna Poradecka
18. Elżbieta Piotrowska
19. Agata Karpińska
20. Agnieszka Krawczyk

14 kwietnia 2016

Komisja Skrutacyjna ZOZ ZZPS w MOPS w Łodzi nie była w stanie przeliczyć wszystkich głosów oddanych na Delegatów na walne Zebranie Delegatów ZZPS. Startowało 30 osób na 20 miejsc z tej organizacji.Wyniki wyborów poznamy najwcześniej w poniedziałek18 kwietnia 2016 r.

13 kwietnia 2016

Zebranie Zakładowej Organizacji Związkowej w MOPS w Łodzi wyłoniło skład nowego Zarządu tej jednostki:

Alicja Nowakowska - Przewodnicząca (II WPŚ);

Agnieszka Głąbska - Zastępca (WWRPZ);

Krystyna Poradecka - Sekretarz (IWPŚ);

Karina Przyborowska, Anna Woźniak (III WPŚ)

Karol Orczykowski (IWPŚ)

Sylwester Tonderys (IIWPŚ)

Gratulujemy wyboru!

12 kwietnia 2016

Od dziś nasz kolega Sylwek Tonderys pracuje w PPS Tramwajowa. Jutro spotkanie Zarządu ZOZ z Dyrekcją MOPS w Łodzi, a następnie zebranie związkowe, zapraszamy.

8 kwietnia 2016

Impreza post-strajkowa całkiem się udała, dziękujemy za wasz udział.

6 kwietnia 2016

W gronie naszych związkowców witamy Koleżanki i Kolegów z Zamościa, gdziepowstała nasza Zakładowa Organizacja Związkowa. Przewodniczącą w Zamości została wybrana Pani Joanna Stroczyńska, gratulujemy i życzymy owocnej działalności związkowej!

4 kwietnia 2016

Pilna informacja w kwestii imprezy 8 kwietnia 2016 - do 1 kwietnia zgłosiło się 120 osób chętnych z wiekszości PPSów, brakuje mi informacji z PPS Perla i PPS Sprinterów!

31 marca 2016

Na północ dnia dzisiejszego jest 75 zgłoszeń na imprezę, z PPS Piłsudskiego, Paderewskiego, Piecza Zastępcza, Rzgowska, Dąbrowskiego, Kilińskiego, Piotrkowska, Elsnera... reszta socjalnych planuje pojawić się na imprezie i siedzieć przy pustym stole? Deadline mija jutro, 1 kwietnia i to nie prima aprilisowy żart :)

30 marca 2016

Z uwagi na zgłoszone obawy pracowników, że połączenie zebrania z imprezą może skutkować brakiem czasu na przygotowanie się po pacy do udziału w imprezie... przenosimy zebranie na dzień 13 kwietnia (środa) do auli AHE H120 na godzinę 18. Parking od ulicy Pomorskiej 51, aula znajduje się na I piętrze przy patio. Do budynku można też wejśc od strony ul. Rewolucji 1905 r. nr 52

Termin i koszt imprezy bez zmian, 8 kwietnia 19 w Saffronie - 25 zł. od osoby. Listy osób przesyłamy do 1 kwietnia na mail: kontakt@socjalni.pl 

25 marca 2015

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

21 marca 2016

Pierwszy dzień wiosny! W ramach rozmów z pracodawcą omawialiśmy kwestię wypłaty ekwiwalentu za odzież. Niestety zgodnie z informacją ze strony pracodawcy nie było możliwości wcześniejszej wypłaty 2 rat w marcu przed świętami. Do końca marca wypłacone będzie 200 zł pierwszej transzy. Jest szansa na wypłatę dwóch kolejnych transz już do końca kwietnia, pozostała by jedna w grudniu. Od przyszłego roku myślimy nad systemem półrocznym - czerwiec i grudzień po 1/2 ekwiwalentu.

Przypominamy o imprezie 8 kwietnia - zgłoszenia z każdego z Punktów prosimy przesłać lub przekazać do przedstawicieli Związku w terminie do 1 kwietnia 2016 r. mail to kontakt@socjalni.pl

16 marca 2016

Dziś omawialiśmy z Dyrekcją MOPS różne kwestie pracownicze. Dowiedzieliśmy się, że premia kwartalna w marcu bedzie w tym roku wyższa niż w ubiegłych, zobaczymy na paskach/kontach. Omawialiśmy problem odbioru pasków, możliwości techniczne na przykład wysyłania ich na indywidualne adresy e-mail pracowników, zmiast w wersji papierowej, która jest pracochłonna i trochę archaiczna.

11 marca 2016

Dziś odbyło się spotkanie przedstawicieli Związków Zawodowych w sprawie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych na 2016 rok. Z naszej strony w zebraniu uczestniczyła Alicja Nowakowska, która zna szczegóły ustaleń w kwestiach Funduszu.

Spotkanie z Dyrekcją w sprawie premii nie odbyło się z uwagi na brak danych, księgowośc nie wyliczyła wszystkich niezbędnych informacji z uwagi na wyrównywanie ZUSów. Spotkanie przeniesione zostało na środę 16 marca 2016 r.

8 kwietnia odbędzie się zebranie członków ZOZ ZZPS w MOPS w Łodzi, które wyłoni Zarząd tej Organizacji. Zebranie odbędzie się o godzinie 18 w lokalu Saffron przy ul. Obywatelskiej 102/104 w Łodzi. Po zebraniu od godziny 19 odbedzie się impreza dla strajkującej załogi MOPS pod roboczym tytułem - Powrót socjalnych do pracy. Członków Związku zapraszamy na godzinę 18, pozostałych pracowników na godzinę 19. Zgłoszenia na imprezę prosimy przekazywać do dnia 31 marca 2016 do członków Zarządu ZOZ ZZPS.

3 marca 2016

Podczas dzisiejszej Komisji BHP ustalono propozycję wypłaty ekwiwalentu za odzież w 2016 roku, pierwsza wypłata ma być jeszcze w marcu, zgodnie z propozycją Komisji. Potrącenia za nieobecności mogą być potrącone z ostatniej raty w grudniu br. Czekamy na opinię Dyrekcji w sprawie propozycji komisji.

Od poniedziałku 7 marca będą do odbioru w sekretariatach Wydziałów pisma dla strajkujących dotyczące sposobu wyliczenia wynagrodzeń za styczeń. Pisma te będą dostępne w II WPŚ już od jutra w Kancelarii. W III WPŚ Pracownicy PPS Kilińskiego 102/102 A mogą odebrać swoje pisma u Anny Bojanowskiej.

29 luty 2016

Dziś odbyło się spotkanie z Dyrekcją MOPS w sprawie zasad podziału premii, niestety nie było jeszcze danych dotyczących oszczędności za czas strajku. Kolejne spotkanie odbędzie się 11 marca 2016 roku.

25 luty 2016

W związku z ogromnymi różnicami w naliczeniu pensji za czas strajku prosimy wszystkich członków związku o przesyłanie informacji o wysokości wynagrodzenia, ilości dni obecności na strajku no i oczywiście imię i nazwisko oraz Wydział MOPS. Sprawa jest pilna, bo poniedziałek 29 lutego będziemy w Dyrekcji omawiać system premiowania oraz wyrównania wynagrodzeń. Mail: zarzad@socjalni.pl
lub zoz.zzps.lodz@gmail.com

22 luty 2016

Publikujemy pismo MRPiPS ws. windykacji świadczeń.

19 luty 2016

Dziś w Dyrekcji MOPS odbyło się spotkanie Zarządu ZOZ ZZPS z Paniami Elżbietą Jaszczak i Agnieszką Duszkiewicz - Nowacką, wicedyrektorkami MOPS. Omawiano powrót pracowników do pracy ze strajku, braki zgłaszana przez załogę, oraz najważniejsze - kwestię zasad premiowania pracowników socjalnych i koordynatorów rodzin zastępczych. Niestety nie są jeszcze wyliczone oszczędności za strajk, z uwagi na wiele zwolnień lekarskich, które trwały już po naliczeniu wynagrodzeń za styczeń. 29 lutego kolejne spotkanie w tej sprawie, zaś od marca premie będą już naliczane inaczej. Miejmy nadzieję, że bardziej satysfakcjonująco.

18 luty 2016

Dziś spotkanie władz miasta z pracownikami, którzy nie dostaną podwyżek w tym roku.

Są nowe zdjęcia w galerii - http://dokumenty.socjalni.pl/displayimage.php?album=24&pos=26

Czekamy na premie ;)

12 luty 2016

Pierwszy dzień w pracy minął różnie, najbardziej dał się we znaki koleżankom i kolegom z Kilińskiego... najciemniej pod latarnią. Interwencja u Pani Duszkiewicz - Nowackiej była niezbędna, gdyż Pani Wosik nigdy się nie zmieni. Mamy Nadzieję, że inni Koordynatorzy i Kierownicy są jednak reformowalni. Koniec z zamordyzmem w MOPS. Jak ktoś nie potrafi się zmienić, może powinien zmienić pracę? Do archiwum, a nie do ludzi?

Na Elsnera też było gorąco, Pani Buchalska obwieściła wracającej załodze, że powinni podziękować pracującym za zrobienie wielu spraw w styczniu i na początku lutego... tutaj w ich imieniu podziękujemy, także za to, że między innymi przez ich pracowitość strajk trwał 3 tygodnie dłużej niż musiał. Podwyżki dostaną też nie strajkujący pracownicy socjalni i koordynatorzy rodzinnej pieczy, czy już podziękowali powracającym ze strajku, czy Pani Buchalska ich o to też poprosiła? Jeśli nie, czekamy kiedy to zrobi i nie omieszkamy jej tutaj podziękować za tą słuszną inicjatywę pojednawczą.

11 luty 2016

Jutro o godzinie 8 rano wszyscy terenowi pracownicy socjalni i koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej w MOPS w Łodzi znów będą obsługiwali swoich podopiecznych, mieszkańców miasta Łodzi. Podpisaliśmy porozumienie z MOPS w  Łodzi parafowane i gwarantowane przez Wiceprezydenta Łodzi, Pana Tomasza Trelę. Tekst porozumienia publikujemy tutaj.

Pan Prezydent zszedł do strajkującej załogi i podziękował za jutrzejszy powrót do pracy, tym miłym akcentem zakończyły się trudne rozmowy z MOPS w sprawie poprawy warunków pracy naszej grupy zawodowej.

Dziś tuż po ŁWD z godziny 18:30 Rozmowa dnia z naszym Przewodniczącym ZG ZZPS Sylwestrem Tonderysem w programie 3 TVP Łódź.

http://lodz.tvp.pl/17670977/lwd

http://lodz.tvp.pl/23986594/11022016-1830

http://tvtoya.pl/catchuptv/show/wydarzenia,2016-02-11

Jeśli macie zdjęcia z dzisiejszego dnia lub inne fajne zdjęcia ze strajku - kontakt@socjalni.pl - prześlijcie do nas, opublikujemy je na stronie i facebooku :)

10 luty 2016

Kolejny dzień mediacji rozpoczął się interwencją Pani Hanny Zdanowskiej, Prezydent Łodzi, która pozwoliła pracom nabrać tempa. Pan Tomasz Trela, Wiceprezydent Łodzi, kilkukrotnie angażował się w prace zespołu negocjacyjnego, konstruktywnie wspierając nasze prace. Jutro przedstawimy Wam efekt kilkunastu godzin mediacji z ostatnich dwóch dni. Jest wiele sukcesów, jest wiele rzeczy, których nie udało nam się przeforsować. Kompromis polega na tym, że obie strony odchodzą od stołu niezadowolone, ale gotowe do dalszej współpracy. Teraz wszystko zależy do Władz Miasta no i oczywiście Pani Wagner, która musi być formalnym sygnatariuszem porozumienia.

http://tvtoya.pl/catchuptv/show/wydarzenia,2016-02-10

http://lodz.tvp.pl/23968666/10022016-1830

9 luty 2016

Ciężki dzień negocjacji z Panią Duszkiewicz, Wicedyrektor MOPS, trudno jest spisać i pogodzić nasze oczekiwania, obietnice Władz Miasta i realia budżetowe Łodzi. Oprócz podwyżek ważne są warunki pracy, organizacja pracy po powrocie ze strajku i inne ważne rozwązania zwiększające prestiż zawodu.

Jutro sesja Rady Miasta Łodzi, będzie tam omiawany punkt dotyczący sytuacji w MOPS w Łodzi. Zarząd bęzie dalej negocjował z Panią Wicedyrektor. Będzie to ważny i trudny dla nas dzień, liczymy na owocne rozmowy, w przypadku impasu oczekujemy wsparcia ze strony Pani Prezydent i Pana Wiceprezydenta.

Publikujemy List Pani Wagner.

8 luty 2016

List otwarty Wicepremiera RP Pana prof. Piotra Glińskiego skierowany do Pani Hanny Zdanowskiej, Prezydent Łodzi, publikujemy tutaj. Wersja pdf.

Nadal dyskutujemy w swoim gronie, strajkujących, o propozycjach Władz Miasta i możliwościch porozumienia. Jutro bardzo ważny dzień, poza tym czeka nas dużo pracy, czy przy przygotowaniu finalnego dokumentu porozumienia, czy przy przygotowaniu się do dalszego strajku.

6 luty 2016

Dziś o 19:45 emisja programu TVN Uwaga na temat strajku w MOPS w Łodzi. Pani Redaktor Joanna Pęcherska pomimo choroby i przez to braku możliwości uzupełnienia materiału zrobiła świetny program. Brawo.

http://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,n/strajk-w-mops-ie-tematdlauwagi,192652.html

5 luty 2016

Dziś spokojny dzień na strajku w Łodzi, ładujemy akumulatory przez weekend do dalszej walki o nasze prawo do godnego traktowania i wynagradzania. Przykro nam, że nie możemy wrócić w poniedziałek do pracy, pomagać potrzebującym, zgodnie z naszymi kwalifikacjami i powołaniem. Termin powrotu do naszej ważnej i wartościowej pracy zależy głównie od Władz Miasta Łodzi. Wimy, że Ośrodek nie może funkcjonować kolejnego miesiąca w taki sposób. Szczególnie znaczące były te całe wózki dokumentacji wywożone z MOPS pod koniec tego tygodnia. Kontrola będzie miała sporo pracy. Czy warto było?

Poznaliśmy wstępny termin publikacji Listu otwartego Pana prof. Piotra Glińskiego, Wicepremiera RP, do Władz Miasta. Pan Premier o nas nie zapomniał, jak twierdzili publicznie niektórzy łódzcy radni.

Dzwonią do nas koleżanki z innych miast i z innych związków z poparciem, prosimy Was o wysyłanie listów poparcia do Władz Miasta, Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej etc. Niech stanie się głośno o naszej grupie zawodowej, która stanowi filar pomocy społecznej i definiuje istnienie MOPS, OPS, MOPR czy GOPS. Pamiętajmy o strajkującej Wierzbicy, tam pracowników/łamistrajków zatrudniono na umowy śmieciowe, nie są formalnie pracownikami socjalnymi i zarabiają po 300 - 600 złotych. Tam kontrolą zajmie się Prokuratura Rejonowa w Szydłowcu.

W poniedziałek wszyscy socjalni na strajk!

4 luty 2016

Na dzisiejszej Radzie Dialogu Społecznego doszło do wielkiego przełomu, w końcu wszyscy mówiliśmy jednym głosem. Nie udało się napuszczanie na nas innych związków zawodowych i wzajemnie, my nie atakowaliśmy naszych koleżanek z NSZZ "Solidarność" i drugiego ZZPS. To jest wielki sukces tego gremium. Zawdzięczamy to Panu Zbigniewowi Rau, naszemu Wojewodzie, trudne zadanie miał teżprzed sobą Pan Waldemar Krenc, Przewodniczący Rady i NSZZ "Solidarność" naszego Regionu. Pan Krenc podkreślał, że poszliśmy na bardzo duże ustępstwa i miasto również powinno zrobić krok w naszą stronę.

Dajemy sobie czas do poniedziałku, sobie i Szanownym Władzom Miasta. Może przez weekend wszyscy przemyślimy swoje postawy. WSZYSCY - zarówno Prezydent jak i Strajkująca Rodzina Socjalnych.

3 luty 2016

Dziś manifestacja w Urzędzie Miasta, rozmowy z Prezydent Panią Hanną Zdanowską i Wiceprezydentem Panem Tomaszem Trelą... propozycję Władz Miasta przeanalizujemy na spokojnie jutro rano. Jeszcze przed posiedzeniem Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

Nasz przewodniczący był gościem programu "Rozmowa dnia" w TVP3 Łódź gdzie rozmawiał z Panem Tomaszem Trelą.  http://lodz.tvp.pl/23873304/rozmowa-dnia-03022016

Dziękujemy Pracownikom Socjalnym z całego kraju za wpłaty na Fundusz Strajkowy, oraz za słowa poparcia przy tym płynące.

2 luty 2016

Spokojny dzień naszego strajku zakończył się niespodziewaną woltą Pana Wiceprezydenta Tomasza Treli, który nie odważył się przedstawić swojego ultimatum kończącego z nim rozmowy. Jego asystentka dostarczyłą nam tuż przed końcem pracy pismo, które publikujemy tutaj. Pytamy się gdzie podziała się szumnie zapowiadana kwota 1000 zł w trzy lata? Na razie mamy tu 200 pod koniec roku i kolejne 300 enigmatycznie określone "w 2017 roku". Bez konkretnej daty. No i na rok dodatkowe 455 zł ekwiwalentu. Raptem kilkaset tysięcy złotych łącznie, czyli mniej niż MOPS zaoszczędził na strajku.

Apelujemy do Pani Hanny Zdanowskiej, Prezydent Łodzi, o rozpoczęcie rozmów w sprawie zakończenia strajku.

Jutro nasza manifestacja o 9 rano pod UMŁ na Piotrkowskiej 104, oraz wizyta na XXIV Sesji Rady Miasta.

Dziś w rozmowie dnia w Polskim Radio Łódź gościem był Pan Marek Michalik, Przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości, który trafnie spłentował sytaucję w MOPS w Łodzi.

https://www.radiolodz.pl/posts/22163-marek-michalik

1 luty 2016

Nowy dzień, nowy tydzień i nowy miesiąc trajku - od razu frekwencja idzie w górę. Dziś było nas 30 osób więcej niż w piątek. Mieliśmy spotkanie z Panem Prezydentem Tomaszem Trelą, które przebiegało w miłej i pokojnej atmosferze. Zupełnie inaczej przebiegało spotkanie na Piotrkowskiej 149, o którym nie powiemy nic, żeby nie powiedzieć nic złego.

Wracając do meritum, zaproponowaliśmy Panu Prezydentowi naszą obcję minimum, której konkretne koszty i możliwości budżetu miasta poznamy jutro. Niestety nie rano, a raczej późnym popołudniem, po powrocie Pana Prezydenta Treli z wizyty w Stolicy. Pracownicy obecni na strajku znają szczegóły propozycji, my tutaj powiemy tylko, że chodzi nam o pełny ekwiwalent za odzież oraz kwoty podwyżek w 2016 i 2017 roku. Oczywiście postulaty niefinansowe zgodnie z deklaracją Prezydenta, zostanął zrealizowane. Nie wiemy tylko co z ostatnio zgłoszonym postulatem - Pani Wagner musi odejść.

Pracownicy zaprezentowali dziś swoje miejsce pracy zarówno Panu Treli, jak i ekipie TVP3, obchód trwał krótko, gdyż nie było się czym chwalić. Pan Prezydent udał się więc na 3 piętro MOPS, tam zapewne zdziwił się, że jego gabinet w UMŁ, na tle innych, może wyglądć skromnie.

http://lodz.tvp.pl/23846651/ponowne-rozmowy-wladz-z-pracownikami-mops

Przypominamy o jutrzejszym terminie składania wniosków o zapomogi strajkowe, dla najbardziej potrzebujących pracowników, którzy z uwagi na udział w strajku utracili źródło utrzymania. Wnioski mogą być przesłane również e-mailem.

Zapraszamy darczyńców do dalszych wpłat na nasz fundusz strajkowy.

Związek Zawodowy Pracowników Socjalnych
"Fundusz Strajkowy"
ESBANK Bank Spółdzielczy w Radomsku, Filia w Łodzi
80 8980 0009 2019 0084 6565 0001

Niedługo opublikujemy listę darczyńców, nie będziemy podawać ich nazwisk z uwagi, że mogą sobie tego nie życzyć, a miejscowości i Ośrodki, z których napływa pomoc.

31 stycznia 2016

Jutro o 8:40 nasz Przewodniczący Sylwester Tonderys będzie gościem "Rozmowy dnia" w Polskim Radio Łódź. Ponadto o 11:30 "rozmowy ostatniej szansy" z Panem Wiceprezydentem Łodzi Tomaszem Trelą, który tym razem odwiedzi strajkujących w siedzibie MOPS na Kilińskiego 102/102A. Poniedziałek to też drugi dzień kontroli MOPS w Łodzi, zleconej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

29 stycznia 2016

Dziś spotkaliśmy się z  Panem prof. Piotrem Glińskim, Wicepremierem RP, Panią Wiceminister Elżbietą Bojanowską oraz Panią Dyrektor Krystyną Wyrwicką MRPIPS. Pan prof. Gliński nie zainteresował się naszymi problemami bez powodu, czy tylko z uwagi na medialne zamieszanie - jest naukowcem, socjologiem. który ma kontakt z łódzką katedrą socjologii i zna problemy Łodzi. Pan Premier obiecał pomóc nam skontaktować się z Prezydent Łodzi, która do tej pory nas unika, na początek za pomocą listu otwartego. Po powrocie z podróży zagranicznej Pan Premier skontaktuje się też bezpośrednio z  Panią Prezydent,  której zależy na "Małym ekspo" i rewitalizacji Miasta. Zdaniem prof. Glińskiego program rewitalizacji w Łodzi nie jest realny bez pracy socjalnej, czyli poprawy tkanki ludzkiej. Łódź powinna być objęta specjalnymi programami wsparcia, bo jest miastem szczególnym - tutaj transformacja ustrojowa przeprowadzona była wyjątkowo boleśnie. W jego opinii pracownicy socjalni mają kluczową rolę do spełnienia w walce z negatywnymi skutkami dziedzicznej wyuczonej bezradności, która dotyka już trzecie pokolenie niektórych łódzkich rodzin.

https://www.premier.gov.pl/mobile/wydarzenia/aktualnosci/wicepremier-piotr-glinski-spotkal-sie-z-protestujacymi-pracownikami.html

http://www.uml.lodz.pl/radamiejska/aktualnosci/?news=29981

https://www.radiolodz.pl/posts/22088-protest-pracownikow-mops-u-pis-krytycznie-o-wladzach-prezydent-lodzi-uspokaja 

Czytając niektóre artykuły pojawia się pytanie, skoro pozostali pracownicy Ośrodka są w gotowości do strajku, to dlaczego tylko nasze stare transparenty o "pogotowiu strajkowym" wiszą na wszystkich punktach pracy socjalnej i Wydziałach MOPS? Czy możemy w końcu poznać protokół rozbieżności czy porozumienie wieńczonce spór zbiorowy w MOPS, prowadzony przez cały zeszły rok przez nasze Koleżanki z "Solidarności"? Czy jest to dokument tajny, z klauzulą "spalić przed przeczytaniem"?

Drodzy Radni PiS, Panie Pośle Waldemarze Buda, dziękujemy że wstawiliście się za nami i jako pierwsi z łódzkich radnych i parlamentarzystów poparliście nas. Znajdźcie jednak proporcję w swoich wypowiedziach, bo w MOPS to tylko my strajkujemy, a reszta załogi biernie się temu przygląda. Jeśli Wasze wypowiedzi zostały błędnie zinterpretowane, wnioskujcie o sprotowanie. Z naszej strony wygląda to tak, jakby manifestacja na 11 stycznia była kontrmanifestacją do naszego strajku. Puste słowa o gotowości strajkowej pozostałych organizacji i pracowników MOPS nas bardzo bolą, bo my wcale tej gotowości nie odczuwamy. Z ich strony spotkała nas całkowita obojętność. Nawet w jednym oknie czy na jednych drzwiach do biura w MOPS nie pojawiłą się zwykła kartka z napisem - poperam socjalnych. Wygląda to tak jakby czekali, aż my wywalczymy dla nich pieniądze i jest tak nie pierwszy raz. Cały 2013 rok "Solidarność" nic nie zrobiła, a w styczniu 2014 roku pojawiła się na sesji budżetowej tylko po pieniądze. Nawet oczekiwali równego podziału, a to my pracownicy socjalni od 2007 roku byliśmy już w 3 sporach zbiorowych, zorganizowaliśmy 2 strajki ostrzegawcze, 2 blokady ulic i 3 manifestacje. Teraz od 3 tygodni trwa nasz strajk właściwy. To my nie mamy pensji za styczeń, bo 300-400 zł to jałmużna, a nie pensja. Dlatego owoce tego strajku, lub cięgi za jego zorganizowanie, zbierzemy my - strajkujący pracownicy socjalni i koordynatorzy rodzin zastępczych. Pamiętajcie słowa Wicepremiera RP Pana prof. Piotra Glińskiego, że zawód pracownika socjalnego jest bardzo ważny i trudny. Wykonującym go należy się szacunek i godne warunki. Pracownicy socjalni nie mogą być lekceważeni, a główny ciężar odpowiedzialności spoczywa w tej sprawie na władzach lokalnych.

Nie ma czegoś takiego jak grupa zawodowa pracowników pomocy społecznej, pomoc społeczną tworzą i definiują pracownicy socjalni i praca socjalna. Bez niej jest to tylko kolejny urząd, z urzędnikami, kierowcami, księgowymi, ogrodnikami, kucharkami, kierownikami i dyrektorami. W sumie bez pracowników socjalnych nie istniałby MOPS w Łodzi. Teraz bez 2/3 pracowników socjalnych, którzy strajkują, pomoc społeczna faktycznie tutaj nie funkcjonuje.

Dziękujemy wszystkim Darczyńcom, którzy wpłacają pieniądze na nasz fundusz strajkowy. Wiemy, że sami niestety też jesteście w trudnej sytuacji materialnej, co jest smutną codziennością całej pomocy społecznej w Polsce, tym bardziej Wasza pomoc jest dla nas wielkim wsparciem, też moralnym i duchowym. Teraz większość z Was jest już po wypłatach, niektórzy otrzymali tylko zaliczki, ta informacja bardzo nas zabolała, że są ptacownicy socjalni w jeszcze trudniejszej sytaucji materialnej niż łódzcy, a mimo wszystko pomagają... Dziękujemy Wam z całego serca!

Liczymy na dalszą pomoc, każda złotówka jest dla nas ważna. Na wagę sukcesu lub porażki całej naszej grupy zawodowej.

Związek Zawodowy Pracowników Socjalnych
"Fundusz Strajkowy"
ESBANK Bank Spółdzielczy w Radomsku, Filia w Łodzi
80 8980 0009 2019 0084 6565 0001

28 stycznia 2016

Dziś na strajku w MOPS w Łodzi:

Prezydent Trela po każdej przerwie w rozmowach proponował gorsze warunki porozumienia... dobrze, że nie zdecydowaliśmy się wrócić dziś na rozmowy po raz trzeci. Pewnie musielibyśmy wrócić do pracy za miskę ryżu i dobre słowo nadzo... p.o. Dyrektor. Zaostrzenie postawy Pana Prezydenta było zresztą dziwnie zbierzne z wizytami p.o. Dyrekcji MOPS i jej świty w Urzędzie.

Pracownicy socjalni i koordynatorzy rodzin zastępczych obecni na strajku zadecydowali, że są gotowi bezterminowo strajkować. Obecnych było 158 strajkujących, decyzja zapadła stosunkiem 146 głosów "za" do 8 "przeciw". Cztery głosy oddano nieważne. Z tych ośmiu osób tylko 1 zadeklarowała powrót do pracy! Zatwierdzono też warunki brzegowe, na których wynegocjowanie pełną aprobatę ma Zarząd Związku, aby można było podpisać porozumienie i zawiesić strajk. Była to reakcja na ostatnią propozycję Pana Prezydenta.

Koleżanki, które kończą L4 - pamiętajcie, że strajk trwa i jest legalny. Pan Paweł Jankiewicz, prawnik Związku i specjalista Prawa Pracy, "prawa związkowego" potwierdził to dziś podczas wizyty u strajkujących. Ważą się losy naszych podwyżek i roli pracowników socjalnych i koordynatorów rodzin zatępczych w MOPS w Łodzi i całym kraju. Wracajcie do nas na Kilińskiego.

Jutro ważna wizyta w Warszawie. Szczegóły poznacie w piątek wieczorem. Być może z wizytą uda się do nas też ktoś z naszego ministerstwa. Na tą wizytę czekamy niecierpliwie w Łodzi.

Z frontu w Wierzbicy - Wójt na zagrodzie równy Wojewodzie? Pan Dulias nie musi przestrzegać norm ustawowych i na przykład może samodzielnie wydawać decyzje przyznające świadczenia z pomocy społecznej, gdyż "nie musiał" upoważniać Kierownika GOPS do wydawania tych decyzji? Jaka to wygoda, gdy możesz zabrać zasilek krnąbrnemu wyborcy, a znasz ich sytuację osobistą, materialną i zdrowotną. Komitet Obrony Demokracji boi się PiS, a PSL w gminie bardziej skuteczny niż CBA i CBŚ razem wzięte. Gdzie nadzór Wydziału Polityki Społecznej Mazowieckiego Wojewody? Na sesji Rady Gminy Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej broni Pana Wójta. Gdzie GIODO i zarzuty dla osób, które za nic mają ochronę danych osobowych mieszkańców gminy Wierzbica? Mamy ndzieję, że nie są to te wzorce do naśladowania dla Łodzi z innych samorządów, o których wspominał w łodzkiej TVP3 Pan Prezydent Trela.

Dziewczyny z Wierzbicy są już na L4, ale naszym zdaniem to władze tego samorządu powinien przebadać biegły psychiatra. Dziewczyny trzymajcie się!

27 stycznia 2016

Kolejny dzień strajku w MOPS w Łodzi był bardzo pracowity. Przygotowywaliśmy się do rozmów na jutro, był u nas nasz Prawnik, z którym konsultowaliśmy dalszą strategię działania. Dziś była też konferencja prasowa naszego Związku. Założyliśmy konto na Facebook'u https://www.facebook.com/socjalni

Jutro postaramy się dogadać z Panem Prezydentem, dla dobra mieszkańców Naszego Miasta i pracowników socjlanych i koordynatorów rodzin zastępczych, którzy strajkują już trzeci tydzień.

Trzymamy kciuki za Dziewczyny z Wierzbicy! Pani Wagner utożsamiana jest z jedną partią z koniczynką w nazwie, ale to nie znaczy, że postanowiłą pomóc Waszemu wójtowi, ludowcowi, Panu Duliasowi ogłaszając tezę o nielegalności strajku w Łodzi... po prostu tonący chwyta się brzytwy. W piątek prośby, a we wtorek grożby i jak nie kijem ich, to marchewką. Pomoc społeczna w Łodzi leży. Trzymamy Pana Prezydenta Trelę za słowo: http://lodz.tvp.pl/23771046/rozmowa-dnia-27012016 polecamy od 10 minuty, niech skopiuje dobre rozwiąznia z pomocy społecznej z innych miast. Możemy podpowiedzieć jakie. Proponujemy najpierw szacunek do zawodu pracownika socjalnego, szczególnie u pracodawcy. Mówimy - sprawdzam :)

26 stycznia 2016 

Informacja ws. strajku w MOPS w Łodzi:

W opinii prawnika Związku oraz Zarządu ZOZ ZZPS w MOPS w Łodzi strajk jes legalny. Legalność strajku nadal w tym Kraju ocenia Sąd, a nie pracodawcą czy Prawnik Urzędu Miasta Łodzi.

Jutro widzimy się na Kilińskiego, tam omówimy strategię dalszego działania. Możemy kontynuować dialog z Panem Prezydentem Tomaszem Trelą lub w przypadku braku współpracy, zaostrzyć akcję protestacyjną.

25 stycznia 2016

Wrażenia po spotkaniu z Panem Tomaszem Trelą, Wiceprezydentem Łodzi, mamy mieszane. Z jednej strony padły pierwsze propozycje kompromisu, choś jeszcze daleko im do tak zwanego "spotkania w pół drogi". Z drugiej strony jest miejsce na kompromis i rozłożenie kosztów w czasie. Perspektywa przyszłego roku i kolejnych lat jest zbyt odległa, nadal oczekujemy konkretnej popozycji finansowej już w tym roku.

Dziś poprośiliśmy Pana Zbigniewa Rau, Wojewodę Łódzkiego, o mediację w porze pomiędzy strajkującymi, a Prezydent Łodzi. Jednocześnie poprosiliśmy Panią Hannę Zdanowską o osobiste zajęcie się problemem strajku w MOPS. Ze strajkującymi spotkał się Pan Karol Młynarczyk, Wicewojewoda Łódzki, który obiecał, że postara się skontaktować z Panią Prezydent w sprawie podjęcia rozmów ze strajkującymi.
Ponadto poprosiliśmy Radnych o pomoc w zmianie założeń budżetu na 2016 rok. Wszystkich Radnych, niezależnie od opcji politycznej. Jutro złożymy pismo do Skarbnika Miasta, gdzyż dziś już nie zdążyliśmy tego z robić. Spotkanie z Panem Trelą potrwało dłużej niż zakładaliśmy, momentami było burzliwe, ale warto dalej rozmawiać.

Są nowe zdjęcia w galerii oraz więcej tutaj.

22 stycznia 2016

Kolejny dzień strajku rozpoczął się wizytą p.o. dyrektora MOPS w Łodzi - Pani Wagner, która apelowała o nie skłócanie grup zawodowych (sic!) i powrót do pracy. Z jej słów wyłonił się obraz paraliżu MOPS w Łodzi w skutek długotrwałego strajku. Pani Wagner liczyła, że strajk potrwa 3 dni, a nie 3 tygodnie... załoga odpowiedziała informacją o planowanym zaostrzeniu akcji strajkowej. Od początku lutego, aby nie marznąć na parterze, przenosimy się na spokojne 3 piętro. Po 3 lutego będziemy wiedzieli czy Władze Miasta znalazły pieniądze na nasze postulaty, jeśli nie to rozpoczniemy okupację pomieszczeń MOPS w budynku przy Kilińskiego. Pani Wagner nie pojawiła się ponownie po 14 u załogi, jak obiecywała, wiadomość o planowanym zaostrzeniu akcji usłyszała od przedstawicieli strajkujących, tuż po 16.

Przenosiny na 3 piętro pozwolą rzeszy nie obsłużonych podopiecznych MOPS na spokojne obsłużenie na parterze przez dyrekcję i innych wskazanych urzędników. Zabezpieczy to zarówno bezpieczeństwo strajkujących jak i pozostałych pracowników Ośrodka oraz zgłaszających się podopiecznych po informację, co stało się z ich świadczeniami za styczeń.

Pani Wagner poinformowała, że wszystkie wypłaty wynagrodzeń w styczniu zostaną zrealizowane w planowym terminie.

Pozdrawiamy strajkujących pracowników GOPS w Wierzbicy, trzymajcie się! Pozdrawiamy Was z Łodzi, która nie odpuszcza tak samo jak Wy.

Czeka nas pracowity tydzień - wizyty w wielu miejscach w Łodzi,a być może i w Warszawie. Ruch to zdrowie, a pracownicy socjalni przywykli do poruszania się w rejonach - potrzebują świeżego powietrza. Zobaczymy jak przywitają nas instytucje i urzędy, które odwiedzimy po 25 stycznia. Jedno jest pewne, nas nie bęzie na parterze w czasie gdy wraz z odwilżą i wzrostem temperatur ruszy fala nieobsłużonych podopiecznych do Dyrekcji i Władz Miasta.

21 stycznia 2016

Ten dzień upłynął nam w towarzystwie kamery TVN Uwaga, program ma pokazać dzień z życia strajkującej załogi, wizyty zrozpaczonyc podopiecznych MOPS, którzy jeszcze nie otrzymali pomocy w styczniu. Zobaczymy jak zostanie wyemitowany, laki będzie jego wydźwięk.

Częśc pracowników była dziś na urlopach na żądanie, kilka osób zachorowało, ale nikt nie wrócił do pracy - na strajku ponad 180 dobrych dusz. Osoby przebywające na L4 deklaruja przystąpienie do strajku, a nie powrót do pracy. Niestety postawa Władz Miasta każe nam się obawiać, że strajk jeszcze potrwa... ze stratą dla naszych podopiecznych i naszych portfeli.

Do strajku przygotowywaliśmy się kilka lat, mamy fundusze na strajkujących członków Związku, ale musimy też zadbać o niezrzeszonych i członków NSZZ "Solidarność", którzy z anmi strajkują. Dlatego ponawiamy apel, o wpłaty na "fundusz strajkowy", mogą to być składki od pracowników socjalnych z innych Ośrodków, lub darowizny od osób, które nie mogłyby zostać członkami Związku. Od darowizn niestety zapłacimy podatek :( Jęśli możecie być w ZZPS, ale nie chcecie składać deklaracji i tak prosimy o Wasze wpłaty, zapłacimy z bólem portfela ten podatek.

Związek Zawodowy Pracowników Socjalnych
"Fundusz Strajkowy"
ESBANK Bank Spółdzielczy Filia w Łodzi
80 8980 0009 2019 0084 6565 0001

20 stycznia 2016

Dziś odwiedziliśmy łódzkich Radnych w miejscu ich pracy, na XXIII Sesji Rady Miejskiej w Łodzi. Dopiero od nas dowiedzieli się o strajku w MOPS. Wielu było zaskoczonych i zadziwionych tą wizytą. Tak skutecznie Pani Wagner informowała władze miasta o strajku. Dyskusja była gorąca, opozycja starała się przedstawić nasze potrzeby na Radzie, niektórzy radni SLD starali się zrzucić winę za strajk na zaniedbania opozycji, kiedy ta rządziła miastem. Nasz przedstawiciel - Przewodniczący Zarządu Głównego ZZPS, Sylwester Tonderys zabrał głos na posiedzeniu Rady. Po raz pierwszy mieliśmy możliwość zaprezentowania naszej grupy zawodowej Radnym w ten sposób  bezpośrednio, a nie poprzez pytania i dyskusję prowadzoną przez Radnych opozycji.
http://lodz.tvp.pl/23670368/xxiii-sesja-rady-miejskiej

Pani Dyrektor stwierdziła jak zwykle, że wszystko jest w porządku, około 40% wniosków zostało rozpatrzonych w styczniu. Pytamy czy to jest norma, że 60% osób odesłano dotychczas z kwitkiem? Pytamy czy dopiero strajk lub nadwyżka pieniędzy do wydania z końcem roku, są w stanie spowodować, że pomoc wydawana jest na podstawie wywiadów, które są w aktach? Bez takich zdarzeń, każda pomoc wymaga nowego wywiadu, pomimo, że wywiad teoretycznie ważny jest pół roku! Te 40% w większości wypadków to sprawy przygotowane przez samych strajkujących przed strajkiem lub pomoc przyznana do wywiadu, który był już w aktach.

19 stycznia 2016

Strajk trwa już 9 dni i dopiero dziś doszło do pierwszego spotkania z władzami miasta. Pan Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi, spotkał się z delegacją strajkujacych. Prezydent nie miał propozycji finansowych na ten rok, zaproponował podwyzki w nieznanych kwotach w 2017 roku. Strajkujący chcą podwyżek w tym roku. Kompromisu brak. Jutro idziemy na Radę Miasta.

Otrzymaliśmy do wiadomości kopię listu, który Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" w MOPS w Legnicy wysłała do Pani Hanny Zdanowskiej, Prezydent Łodzi. Serdecznie dziękujemy Koleżankom z "Solidarności" za poparcie. List z 18 stycznia br. publikujemy tutaj.

18 stycznia 2016 

Dziś do strajku przystąpiły Koleżanki z punktu 10-lutego, dziewczyny jesteście wielkie! Trudno jest dołączyć w trakcie, ale Wy udowadniacie, że nie niemożliwe! Dołączyły do nas koleżanki z L4 i innych punktów w tym Paderewskiego. Dziewczyny jesteście Wielkie!

Pan Trela zaproponował spotkanie o 17 dziś, bo wcześniej miał zaplanowane inne ważne spotkania. Przez tydzień strajku, nie zauważono w UMŁ, że jest to sytuacja wyjątkowa...

Ponoć w poniedziałek znaleziono 10 nowych osób w teren, nie wiemy czy są to koordynatorzy, osoby zatrudnione w MOPS na innych stanowiskach czy nowi pracownicy "z ulicy". Może są to emeryci? Jeśli tak, powinni dołaczyć do strajku, żeby poprawić warunki tych, którzy tutaj pracują, a nie dorabiają, no i nie mają emerytur, żeby się z nich utrzymać. Od poniedziałku strajkuje 210 osób.

15 stycznia 2016

Dziś dowiedzieliśmy się, że pracownicy socjalni nie są pracownikami Pani Wagner, są związku. Wszystko co złe, to my. Ponadto o 17:30 będziemy w programie To jest temat w TVP Info. Niestety nasze lokalne media nadal udają, że nic się nie dzieje... czy naprawdę nie zależy im na rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta? Strajk trwa pięć dni i nic.

Dziękujemy Telewizji Publicznej za zainteresowanie problemami pracowników socjalnych w Łodzi i w sumie w całym kraju. Wierzbica się wykrwawia.

Link do materiału TVP info tutaj.

 

14 stycznia 2016

Dziś na strajku stawiło się więcej osób niż wczoraj, dotarły do nas osoby, które byłyna L4 i korzystały z urlopów okolicznościowych. Składamy kondolencje naszej koleżance Kasi z II WPŚ, która straciła w ostatnich dniach członka bliskiej rodziny.

Pan Trela zapowiedział w mediach, że przyjdzie rozmawiać ze strajkującym... niestety nie o warunkach płacowych. Pytamy zatem o czym chce rozmawiać Pan Trela z pracownikami socjalnymi?

Pani Wagner również zaproponowała spełnienie postulatów niefinansowych pod warunkiem zawieszenie strajku przynajmniej na kilka miesięcy. Kontrpropozycji spełnienia postulatu podwyżek, wzamian naszego ustępstwa w pozostałych kwestiach - nie przyjęła. Nie dogadaliśmy się, pomiomo udziału Kierowników wszystkich Wydziałów, których pracownicy strajkują.
Z propozycji spełnienia jednego z postulatów finansowych - premii, bez kosztów dla budżetu miasta, czyli przyjęcia propozycji wszystkich trzech związków zmiany regulaminu tak, aby konsultować wysokość średnich premii raz na kwartał... nie przyjęła. Czyżby jednak miała coś do ukrycia w kwestii machinacji z wysokością premii i dysponowaniem środkami z oszczędności za zastępstwa?

Prosimy osoby nie strajkujące, o nie udzielanie informacji osobom dzwoniącym z innych Ośrodków z pytaniami o strajk. Strajkujący najlepiej wiedzą co się dzieje na Kilińskiego, ile osób strajkuje, jakie są nastroje etc.

Telefony do strajkujących:

Ala Nowakowska - 606-25-30-71
Sylwek Tonderys - 537-108-444

13 stycznia 2016

Trzeci dzień strajku, strajkujących nadal nie ubywa... pracowników na L4 przybywa. Wolelibyśmy, aby przybywało strajkujących! Na zdrowie pracownicy socjalni i koordynatorzy rodzin.
Nadal strajkują pracownicy GOPS w Wierzbicy, powiat radomski - trzymamy za Was kciuki i wysyłamy pozytywną energię wsparcia - nie dajcie się!

Przygotowaliśmy apel - petycję do Pani Hanny Zdanowskiej, Prezydent Łodzi, którą podpisało prawie dwustu strajkujących pracowników. Petycja trafiła dziś bezpośrednio do sekretariatu Pani Prezydent. Apel publikujemy tutaj, podpisy z drugiej strony tutaj. Przepraszamy za jakość tej kopii... taki sprzęt mają do dyspozycji pracownicy socjalni. Brakuje tutaj podpisów chorych i łamistrajków, ale nie pojechaliśmy do nich na punkty pracy socjalnej, czekamy, aż ruszy ich sumienie i przyjdą do nas na Kilińskiego.

Dowiedzieliśmy się dzisiaj, że Pani Dyrektor otrzymane z okazji dnia pracownika socjalnego ok. 300 tysięcy złotych na nagrody ze środków Wojewody, wydatkowała na bieżące funkcjonowanie MOPS, a następnie oddała niezrealizowane środki w wysokości ok. 300 tysięcy złotych z funduszu płac do budżetu miasta.  Dotacja Wojewody wyliczana jest "na etat pracownika socjalnego"!
W ten sposób Pani Dyrektor zarabia na swoje doroczne premie/nagrody od władz miasta.
Mamy pytanie, co się stanie, jak w tym roku wystapimy do Pana Wojewody, żeby nie przekazywał dodatkowych środków na MOPS, skoro i tak nie trafiają one do pracowników socjalnych? Z czego Pani Dyrektor zapłaci ZUSy i inne zobowiązania i czy będzie miała co oddać na koniec roku, aby zarobić na premię od władz miasta "za gospodarność"?
Może w ten sposób po raz pierwszy to my "polecimy po premii" Pani Dyrektor, a nie ona nam?

12 stycznia 2016

Drugi dzień strajku, dziś również w pracy nie było ponad 200 pracowników socjalnych i koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej. Przedstawiciele Zarządu Zwiazku/Komitetu Strajkowego spotkali się z Panem Karolem Młynarczykiem, Wicewojewodą Łódzkim i Panią Agnieszką Łukomską - Dulaj, Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej. Spotkanie związane było z zaniepokojeniem Urzędu Wojewody wpływem strajku łódzkich pracowników socjalnych i koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej na funkcjonowanie pomocy społecznej w naszym mieście. Pan Wojewoda nie ma bezpośredniego wpływu na pracę MOPS w Łodzi, ale ma możliwość sprawdzenia sposobu wykorzystania dotacji z budżetu oraz przestrzegania przez MOPS przepisów ustaw na podstawie, których ośrodkek funkcjonuje. Przedstawiliśmy Panu Wojewodzie sutuację strajkujących pracowników oraz wpływ protestu na pomoc, na którą mogą liczyć mieszkańcy miasta. Liczymy na rozwiązanie problemu niewaloryzowanego od 12 lat dodatku terenowego, który wypłacany jest z dotacji budżetowej.

Wysłaliśmy pisma do Kancelarii Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy oraz do Pani Elżbiety Rafalskiej, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, których treść znajduje się pod tymi linkami: Prezydent RP; Minister RPiPS.

11 stycznia 2016

Pierwszy dzień strajku, w pracy dziś nie było ponad 200 pracowników socjalnych i koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej. Wszyscy strajkujący byli razem na parterze siedziby MOPS przy ul. Kilińskiego 102/102A, częśc pracowników była na zwolnieniach lekarskich, w tym na długotrwałych. Czekamy na pracowników, którzy dziś byli w pracy, liczymy, że jutro będziecie na Kilińskiego z nami.

Doszło do nieprzyjemnego nieporozumienia podczas pikiety pod Ośrodkiem, pracownicy zdecydowali się wyjść do manifestujących, ale ostatecznie pozostali w Ośroku. W emocjach związanych ze strajkiem i pikietą nie doszło do porozumienia między organizatorami - czy pracownicy strajkujący mogą wyjść do manifestantów, czy manifestanci mogą wejść do strajkujących...

W galeii są zdjęcia ze strajku, na razie kilka wrzuconych na biegu z telefonu. Zdjęcia

7 stycznia 2016

Dziś odbyło się kolejne spotkanie z pracodawcą w kwestii organizacji pracy Ośrodka w czasie strajku oraz sposobu przeprowadzenia strajku w siedzibie Ośrodka przy ul. Kilińskiego 102/102A. Omawialiśmy też kwestię przekazania kluczy do punktów oraz zgłoszeń od podopiecznych - pracodawca poinformuje pracowników czy koordynatorzy będą pracowali dłużej w piątek - do godziny 17.
Dziś składamy też pismo do Pana Wojewody z informacją o sytuacji w MOPS w Łodzi. Analogiczną informację wyślemy też do Ministerstwa i Kancelarii Premiera i Prezydenta RP. Złożone w ŁUW pismo publikujemy tutaj.

Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" zwróciłą się do nas z prośbą o publikację apelu o udział w manifestacji przed siedzibą MOPS. Koleżanki z "Solidarności" nie mają możliwości takiej komunikacji z załogą jak my. Zarząd ZOZ ZZPS poprosił o opublikowanie poniższego apelu, który dziś został przesłany mailem do Związku:

Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" w MOPS Łódź  organizuje pikietę pod budynkiem MOPS ul. Kilińskiego 102/102a z żądaniem podwyżek płac dla pracowników MOPS. Pikieta rozpoczyna się o godzinie 12, zapraszamy niezdecydowanych i przestraszonych do udziału. Konieczne jest wzięcie urlopu na ten dzień. Pracownicy socjalni strajkują reszta pikietuje. Pokażmy, że jesteśmy razem, dość narzekania po kątach.
Lidia Saktura

5 stycznia 2016

Nowy rok witamy przygotowaniami do strajku, zapraszamy na forum i do kontaktu telefonicznego, aby omówić plany strajkowe. Post na forum publikujemy tutaj.
Dodatkowo publikujemy odpowiedź Wojewody Łódzkiego z dnia 28 grudnia 2015 w sprawie środków przekazanych MOPS na nagrody. Pismo do zapoznania się jest tutaj. Nasze wrażenie jest takie - Pan Trela delikatnie mówiąc minął się z prawdą, twierdząc, że wygospodarował środki na niesławne nagrody po 3000 zł. dla wybrańców Dyrekcji. Środki te pochodziły z dotacji Wojewody. Ponadto sam sposób wyliczenia środków po 874 zł. na każdy etat pracownika socjalnego rodzi pytanie dlaczego tam mało pracowników socjalnych dostało nagrody? Dlaczego sam Pan Wojewoda może i potrafi docenić naszą grupę zawodową, podkreślić jej rolę, a słowa takie nie są w stanie przejść przez usta Pana Treli, a tym bardziej Pani Wagner. Tutaj jest pełna lista nagrodzonych, zobaczcie ilu tu pracowników socjalnych...
Oficjalną wersję Pani Wagner, na co wykorzystała dotację Wojewody publikujemy tutaj.

28 - 29 grudnia 2015

W poniedziałek do MOPS w Łodzi wpłynęło niniejsze pismo informujące o strajku terenowych pracowników socjalnych i koordnatorów rodzinnej pieczy zastępczej w MOPS w Łodzi od dnia 11 stycznia 2016 roku. Dziś odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli Związku z p.o. Dyrektor MOPS w Łodzi Panią Małgorzatą Wagner w sprawie ustalenia posobu organizacji strajku i pracy Ośrodka w trakcie akcji strajkowej. Strajk odbędzie się wsiedzibie Ośrodka przy ul. Kilińskiego 102 w Łodzi, codziennie w godzinach pracy MOPS. Pracownicy socjalni i koordynatorzy biorący udział w strajku będą stawiali się w MOPS przy ul. Kilińskiego, gdzie będą też podpisywali listę obecności.

17 grudnia 2015

Dziś podpisano Protokół rozbieżności więczońcy mediacje w sporze zbiorowym z pracodawcą w MOPS w Łodzi. Publikujemy tutaj cały dokument.
Zła wiadomość spadła na pracowników zatrudnionych dotychczas w ramach Projetu NOPS, a mających umowy o pracę na czas określony do końca 2015 roku, jak usłyszeli w kadrach - dyrekcja nie podpisze z nimi nowych umów i powinni oni wybrać ewentualne zaległe urlopy w grdniu. Wiadomość ta wstrząsnełą też pozostałych pracowników socjalnych, koleżanki i kolegdzy z pracy - solidaryzujemy się z Wami i postaramy się Wam pomóc także poprzez nasz strajk.

9 grudnia 2015

Ciąg dalszy "zabawy" w konkurs wymyślony przez p.o. Dyrektor MOPS w Łodzi, tym razem z dnia na dzień M. Wagner zmieniła regulamin wspomnianego konkursu w taki sposób, że w kapitule znalazło się miejsce tylko dla jednego przedstawiciela wszystkich związków. W reakcji na tą zmianę organizacje działające w MOPS w Łodzi zbojkotowały udział w tej kapitule. Władze reprezentowane przez Pana Granatowskiego nadal forsują ten kontrowersyjny pomysł na nagrody, nawet planują "fetę" w Urzędzie Miasta na dzień 14 grudnia. Pismo MOPS z 7 grudnia 2015 ws. kapituły publikujemy tutaj.

4 grudnia 2015

Związki Zawodowe działające w MOPS w Łodzi wystąpiły ze wspólnym stanowiskiem ws. nagród z okazji "Dnia pracownika socjalnego". Stanowisko publikujemy tutaj. Jednocześnie złożono 840 wniosków o przyznanie nagrody w konkursie organizowanym wbrew woli załogi przez p.o. Dyrektor M. Wagner i Pana Trelę, wiceprezydenta Łodzi.

3 grudnia 2015

Koniec mediacji w sporze zbiorowym pomiędzy ZOZ ZZPS w MOPS w Łodzi a pracodawcą. Gotowy protokół rozbieżności zostanie podpisany 17 grudnia 2015 roku w obecności mediatora. Nie mamy dobrych wiadomości dla pracowników socjalnych i koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, których interesów pracowniczych dotyczy ten spór - nie ma szans na polubowne rozstrzygnięcie tj. jakiejkolwiek deklaracji dającej gwarancję podwyżek w tym lub w przyszłym roku. Realną i chyba ostatnią szansą jest strajk z początkiem 2016 roku. Na marginesie pozostaje nam tylko zauważyć całkowitą bierność naszego resortowego wiceprezydenta w tym sporze, jakże inną postawę prezentował Pan Krzysztof Piątkowski, który nie bał się wziąć udziału w mediacjach i niejako przyczynić się do ich pozytywnego zakończenia, zresztą wbrew woli p.o. Dyrektor. Nie jeden raz okazał on swoją wyższość nad swoim następcą, m.in. ukrócając "pomysłowość" p.o. Dyrektor - nie dopuścił do likwidacji świetlic, nie zgodził się na sztuczną specjalizację zawodu pracownika socjalnego, przeciwko której protestowały związki zawodowe etc. No i najważniejsze - za jego czasów co roku były nagrody na Dzień pracownika socjalnego!

2 grudnia 2015

Dzisiejsze posiedzenie Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej łódzkiej Rady Miejskiej okazało się ciekawym źródłem informacji dotyczących m.in. źródeł poparcia ZSZZ "Solidarność" dla reorganizacji MOPS w Łodzi. Z wypowiedzi Przewodniczącej Sekcji Regionu p. Marii Tokarskiej wynika, że w zamian za poparcie reorganizacji MOPS p.o. Dyrektor Małgorzata Wagner obiecywała po 1000 zł. podwyżki dla pracowników łódzkich DPS.

Drugim interesującym faktem jest to, że p.o. Dyrektor MOPS w Łodzi otrzymała do dyspozycji ze środków Wojewody po ok. 800 zł. na etat. Pieniądze te można by wykorzystać na nagrody dla pracowników, czego nie chce zrobić p.o. Dyrektor. Naszym zdaniem wyłącznie dlatego, że wymagałoby to uzgodnień ze związkami. Uniemożliwia to machinacje tymi nagrodami i obdzielenie "swoich" wielotysięcznymi nagrodami (tak, takie wysokie nagrody dostawali zaprzyjaźnieni z p.o. pracownicy MOPS w poprzednich latach), gdyż związki są za równym podziałem tych środków pośród wszystkich pracowników. Pewnie dlatego p.o. Dyrektor woli zapłacić z tych pieniędzy zaległe rachunki czy świadczenia, analogicznie jak to zrobiła w zeszłym roku. Trudno nam uwierzyć, że i w tym roku Pan Trela i Pan Granatowski "nic o tym nie wiedzą, bo dopiero zaczęli swoje urzędowanie w UMŁ".

30 listopada 2015

W MOPS w Łodzi odbyło się okresowe spotkanie pracodawcy ze związkowcami. Omawiano kwestię planowanych nagród dla 5 % wybrańców - "najlepszych pracowników MOPS", w planowanej kwocie po 3000 brutto. Przykro  grudnia nam, że znów nagrody mają otrzymać wybrańcy... w innych miastach, gminach czy nawet w łódzkim RCPS nagrody są dla wszystkich. Niestety nie wiemy nadal co ze środkami od Wojewody, może coś skapnie dla pozostałych 95 % wykonujących swoją pracę, szczególnie dla wszystkich pracowników socjalnych, których święto wypada 21 listopada, jak co roku od 2015 roku. Niestety jak co roku, wraz z początkiem swojego urzędowania, Pan Trela nie był na nasze święto przygotowany i pomimo naszych próśb, jak co roku nie znalazł środków na nagrody. Na osłodę nagrody dla 5 % "zasłużonych", które odbieramy jako autorską inicjatywę Pani Wagner.

21 listopada 2015

Dzień pracownika socjalnego, nasze święto. Między innymi w Łodzi odbyły się małe imprezy z tej okazji - spontanicznie zainicjowane przez różnych pracowników i jedna mała impreza naszego Związku, dziękujemy za udział 41 osobom, które się zdecydowały bawić z nami.

20 listopada 2015

Dziś "Czarny piątek w pomocy społecznej", tak pracownicy postanowili zamanifestować swoje rozgoryczenie sytuacja panującą w pomocy społecznej przy okazji naszego święta - "Dnia pracownika socjalnego", które wypada 21 listopada czyli już jutro. Przy tej okazji życzymy Wam dużo satysfakcji z pracy, w tym oczywiście z wynagrodzeń i nagród za dobrą i odpowiedzialną pracę, którą wykonujemy!

19 listopada 2015

W MOPS w Łodzi odbyły się mediacje do sporu zbiorowego z pracodawcą. Kolejna, miejmy nadzieję ostatnia, tura negocjacji odbędzie 2 grudnia br.

22 października 2015

Dziś w Miejsko - Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej powstał Zarząd Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Związku Zawodowego Pracowników Socjalnych. Przewodniczącą MOZ ZZPS została wybrana Pani Wioletta Kapuska, pracownik MGOPS w Żychlinie. Gratulujemy!

16 października 2015

Dziś w Miejskim Ośrodku pomocy Społecznej w Sosnowcu zawiązała się Zakładowa Organizacja Związkowa ZZPS. Przewodniczącą ZOZ została wybrana Pani Zuzanna Paluchowska, gratulujemy jej i jej koleżankom z Zarządu wyboru, zaufania ze strony załogi MOPS zrzeszonej w ZZPS. Życzymy powodzenia w działalności związkowej i zawodowej!

9 października 2015

Dziś w Sądzie Pracy w Łodzi wydany został wyrok w sprawie naszego Kolegi Sylwestra Tonderysa przeciwko MOPS w Łodzi. Sąd w całości przyznał rację naszemu Koledze i zawyrokował zgodnie z jego pozwem przeciwko MOPS. Czekamy na uprawomocnienie się wyroku, ale już teraz gratulujemy sukcesu w Sądzie. Nota bene sukcesu, który był oczywisty dla wszystkich stron tego konfliktu... w naszej opinii szkoda tylko, że zacietrzewienie p.o. Dyrektor przekroczyło tu granice zdrowego rozsądku. Szkoda też, że nowe władze miasta, a dokładniej naszego pionu w UMŁ nadal nic nie zrobiły z kuriozalną sytuacją Pani Wagner, która pełni swoje obowiązki od ponad czterech lat. W naszej opinii mało skutecznie pełni te swoje obowiązki. Poza tym kuriozum jest sam fakt pozostawiania sytuacji tymczasowej, pełnienia obowiązków, na tak długi czas. Najwyższy czas na konkurs na to stanowisko w MOPS w Łodzi!

30 września 2015

Dziękujemy pracownikom socjalnym i koordynatorom rodzinnej pieczy zastępczej z MOPS w Łodzi za udział w dzisiejszy zebraniu Związku. Na zebraniu rozdaliśmy przygotowane karty do głosowania w Referendum Strajkowym. Niestety zauważyć się dało, że w takich spotkaniach biorą udział głównie najbardzej aktywne osoby z punktów pracy socjalnej, zwykle te same osoby, na które zawsze można liczyć. Szczególnie im za to dziękujemy! Dziękujemy też tym osobom, które pojawiły się pierwszy raz, lub pojawiają się rzadziej, ale chcą coś zmienić. Liczymy, że uda nam się zmotywować pozostałych socjalnych, w których dobrze pojętym interesie jest podjęcia działania i zaangażowanie się w nasze wspólne próby zmiany oblicza MOPS.
Podczas dzisiejszego zebrania Związku w Łodzi obecni byli przedstawiciele Ogólnopolskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej Pan Paweł Maczyński i Pan Piotr Lipa, którzy podzielili się z nami planami Federacji dotyczącymi zmian ustawowych, ich doświadczeniami na polu pracy związkowej i uwagami na tematy poruszane na zebraniu, a dotyczące akcji protestacyjnych i strajkowych w Łodzi i Warszawie.

21 września 2015

Dziś kolejny dzień mediacji w MOPS w Łodzi. W związku z pytaniami członków związku o postępy mediacji, plany związku dotyczące akcji protestacyjnej i strajkowej, na dzień  30 września 2015 roku (środa) od godziny 17:15 planujemy zebranie z pracownikami socjalnymi i koordynatorami rodzinnej pieczy zastępczej.

18 września 2015

Zarząd Główny ZZPS wystąpił dziś z pismem do Pana Mateusza Szczurka, Ministra Finansów, w sprawie sfinansowania dodatków terenowych z rezerwy budżetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W tym roku MPiPS wystąpiło z wnioskiem o takie wykorzystanie rezerwy budżetowej, co nie spotkało się z pozytywnym przyjęciem Ministerstwa Finansów. Brak tej dotacji może zmusić nas do zorganizowania manifestacji w Warszawie.

Dziś odbyło się okresowe spotkanie Zarządu ZOZ ZZPS z p.o. Dyrektor MOPS w Łodzi, gdzie omawiano kwestie m.in. nagród z okazji "Dnia Pracownika Socjalnego", windykacji za usługi opiekuńcze, którą zajmują się pracownicy socjalni, wywiadów zlecanych przez Centrum Świadczeń Socjalnych, doposażenia PPS w komputery. Omawiano też propozycję wprowadzenia podziału pracy socjalnej na wnioskowe przyznawanie pomocy finansowej i pracę socjalną sensu stricto. Ponadto p.o. Dyrektora MOPS stwierdziła, że zamierza wprowadzić okresowe oceny pracy terenowych pracowników socjalnych, analogiczne do stanowisk urzędniczych w MOPS.

- Dyrekcja MOPS nie wystąpiła o dodatkowe środki na nagrody.

14 września 2015

Dziś w Najwyższej Izbie Kontroli w Warszawie odbyło się spotkanie - debata dotycząca programu Emp@tia. Dyskutowano przydatność narzędzi dostępnych pracownikom socjalnym i pracownikom pozostałych instytucji wsparcia socjalnego, obecnym stopniu ich wykorzystania i możliwościom rozwoju tych narzędzi i ich wykorzystania. Poruszane były kwestie zgłoszone m.in. przez pracowników socjalnych MOPS w Łodzi dotyczące pracy w tym systemie - brak możliwości wykorzystania terminali Emp@tia do jakichkolwiek innych celów niż proste wprowadzanie wywiadów - prawie trzy kilogramowy netbook jest obecnie swoistym formularzem wywiadu i niczym więcej. Być może kontrola NIK zmotywuje Ministerstwo do poprawy funkcjonalności portalu Emp@tia i samych terminali, z których korzysta obecnie m.in. 14 pracowników socjalnych MOPS w Łodzi.

3 września 2015

Dziś odbył się pierwszy dzień mediacji w sporze zbiorowym z pracodawcą w MOPS w Łodzi. Przebieg mediacji objęty jest tajemnicą, więc nic więcej nie napiszemy.

23 i 24 lipca 2015

Na kolejnych Punktach Pracy Socjalnej zawisły nasze transparenty. Omawialiśmy z pracownikami socjalnymi pomysł zorganizowania manifestacji w Warszawie.

22 lipca 2015

Przedstawiciele Zwiazku odwiedzali Punkty Pracy Socjalnej na terenie Łodzi. Zawieszono transparenty informujące o ogłoszonym pogotowiu strajkowym. Zdjęcia z punktów można obejrzeć tutaj.

15 lipca 2015

Ministerstwo wyznaczyło już mediatora do sporu zbiorowego w MOPS w Łodzi. Zarząd Zakładowej Organizacji Związkowej zadecydował o ogłoszeniu pogotowia strajkowego.

6 lipca 2015

Związki przygotowują wspólną odpowiedź na propozycje Pana Treli, wiceprezydenta Łodzi.

1 lipca 2015

Spotkanie z Panem Trelą nie należało do satysfakcjonujących, ani konstruktywnych. Pan Prezydent skrytykował stanowisko Związków Zawodowych, zaś jego propozycje zmian, szumnie nazywane systemowymi, w naszej opinii mają na celu spłaszczene wynagrodzeń w MOPS i podległych mu placówkach. Szanujemy pracę wszytkich pracowników MOPS i DPS itd. lecz ne godzimy sę na to, żeby pracownik socjalny zarabiał tyle samo co sprzątaczka. Do tego sprowadza się propozycja Pana Treli. Związki zawodowe przygotowały wspólne stanowsko, które zabezpiecza interes większości pracowników Ośrodka i jest realnym, systemowym programen naprawy warunków płacowych w MOPS. Nie chcemy tworzyć kominów płacowych, ale nie godzimy się też z proponowaną urawniłowką płac rodem z poprzedniego ustroju - wszystkim po równo, bo to jest szkodliwy populizm. Liczymy na uszanowanie opinii partnera społecznego przez władze miasta.

30 czerwca 2015

Pracowity dzień dla Dyrekcji MOPS i Zwązków Zawodowych tu działających. Rano odbyło się spotkanie w siedzibie Ośrodka z Panem Sławomirem Granatowskm, Dyrektorem departamentu UMŁ pod który podlega MOPS. Rozmowy dotyczyły systemowych rozwiązań kwestii podwyżek w MOPS i jednostkach podległych. Po spotkaniu z Panem Granatowskim, które przebiegało w dość napiętej atmosferze, Zwązkowcy pozostali w MOPS  przygotowali kontr propozycję ws. podwyżek. Następnie odbyło się spotkanie z p.o. Dyrektor Paną Wagner, z którą omówiliśmy nasze propozycje. Spotkaliśmy się z pozytywną reakcję Dyrekcji. Liczymy na Pana Trelę, naszego resortowego Wceprezydenta, z którym spotkanie odbędzie się jutro.

26 czerwca 2015

Dziś w MOPS we Łodzi odbyło się finalne spotkane ws. naszych postulatów, przygotowywany jest protokół rozbierzności. Jestśmy w soporze zbiorowym w MOPS w Łodzi. 

12 czerwca 2015

W dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie ws. postulatów naszej organizacji związkowej z pracodawcą w MOPS w Łodzi. Pracodawca deklaruje brak możliwości realzacji większości postulatów z uwagi na brak środków w budżecie Ośrodka.

3 czerwca 2015

Związki zawodowe przedstawiły wspólną propozycję podwyżek w MOPS w Łodzi i podległych jednostkach na lata 2015 - 2018 na Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miasta Łodzi. Pani Wagner przedstawiła własną propozycję podwyżek, nie satysfakcjonującą strony związkowej. Propozycję związków poparło ponad 20 organizacji związkowych działających w MOPS i podległych mu jednostkach jak DPS, Domy Dziecka itp. Niestety Przewodniczący Komisji Pan Wieczorek zmienił swoje poglądy o 180 stopni - teraz to nie związki mają się dogadać między sobą, aby liczyć na pomoc radnych w konflikcie z pracodawcą, a za to związki mają się dogadać z Panią Wagner (!?) i wspólne z nią stanowisko przedstawić Komisji. Dziwna to wolta ze strony Pana Wieczorka i prawnie nielogiczna, bo Pani Wagner nie jest pracodawcą w jednostkach podległych, tak więc nie jest jedyną stroną pracodawcy w tym sporze. DPS i Domy Dziecka czy Zespół ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności mają swoich dyrektorów. O ile związki zawodowe mogą reprezentować wszystkich pracowników, nawet nie zrzeszonych o tyle rola Pani Wagner jako rzecznika pracodawców z jednostek podległych jest bardzo dyskusyjna. Pani Wagner najlepiej się sprawdza w roli rzecznika Skarbnika Miasta i jest ostatnią osobą, o której pomyślelibyśmy, że zależy jej na zwiększeniu budżetu MOPS. Przecież wykazuje się przed Prezydentem zwrotami z tego budżetu. Czekamy na rozwój wydarzeń... i szykujemy się do ogólnołódzkiej, wspólnej, akcji protestacyjnej.

27 maja 2015

Na dzisiejszym posiedzeniu Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej dyskutowane były propozycje regulacji wynagrodzeń w MOPS w Łodzi i podległych mu jednostkach, przedstawione przez MOPS oraz Zarząd Regionu ZSZZ "Solidarność". Wszystkie związki zawodowe uczestniczące w Komisji przeciwne były propozycji MOPS, tak zwany "plan Granatowskiego" zakładał brak podwyżek w 2015 roku i podwyżki w latach następnych rozłożone na dwie kadencje samorządu. Pan Adam Wieczorek Przewodniczący Komisji odnotowywał wszystkie uwagi związków i zaproponował, aby wypracować wspólną propozycję strony związkowej, której koszt dla budźetu MOPS przygotować ma MOPS. Po posiedzeniu Komisji odbyło się zebranie przedstawicieli obecnych tam związków zawodowych, na którym wstępnie opracowano wspólne stanowisko. Jeśli projekt takiego stanowiska otrzyma poparcie wszystkich związków, zostanie przekazany Panu Przewodniczącemu w dniu jutrzejszym.

22 maja 2015

W dniu dzisiejszym w MOPS w Łodzi odbyło się pierwsze spotkanie Zarządu ZOZ ZZPS w MOPS w Łodzi z pracodawcą w ramach procedury rozwiązywania sporów zbiorowych. W spotkaniu uczestniczył też Radca Prawny Związku Pan Paweł Jankiewicz. Zarząd postanowił podjąć rozmowy zpracodawcą, jako gest dobrej woli, pomiomo że ten nie podją we wskazanym terminie działań wynikających z ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Warunkiem podjęcia rozmów było określenie szybkiego terminu ich zakończenia tj. 12 czerwca 2015 roku, a następnie w przypadku braku porozumienia - wystąpienia pracodawcy o wyznaczenie mediatora. Pracodawca nie zgodził się z żadnym z naszych postulatów powołując się przy tym na różne przyczyny - od dyscypliny finansów i braku wpływu na zmiany budżetu, gdzie autorstwo planu podwyżek dla pracowników socjalnych 150 zł. w ciągu 5 lat Pani Wagner przypisuje Panu Granatowsiemu, po porozumienie z NSZZ "Solidarność", które zakłada wzrost dodatku za używanie odzieży o 10% od 2016 roku. W sprawie zadaniowego czasu pracy dla pracowników socjalnych, którzy chcieliby z takiego rozwiązania skorzystać, Pani Wagner stwierdziła, że Kierownicy Wydziałów negatywnie ocenili to rozwiązanie, w ich opinii ponoć jest ono zbędne. Ponadto Pani Wagner stwierdziła, że wyposażenie pracowników socjalnych w komputery, kserokopiarki czy urządzenia wielofunkcyjne nie jest konieczne, gdyż treść niektórych decyzji administracyjnych i zaświadczeń mogą oni przepisywać ręcznie do wywiadów. Jako wisienkę na torcie podamy odpowiedź Pani Wagner na pytanie w sprawie środków na przystosowanie nowej siedziby Dyrekcji przy ul. Kilińskiego - otóż prace te mają być sfinansowane z oszczędności za wynajem lokalu przy ul. Wróblewskiego, MOPS nie otrzymał żadnych dodatkowych środków na ten cel z budżetu miasta. Tak więc nowe salony dla Pani Wagner sfinansują wszyscy pracownicy - brakiem kserokopiarek, papieru itp. oraz w szczególności pracownicy PPS Wróblewskiego, których ulokowano w pakamerach bez okien. Pani Wagner nie zgodziła się na przeprowadzenie wspólnie z nami ankiety dotyczącej warunków pracy pracowników socjalnych przeniesionych na ul. Kilińskiego, czyżby lansowana przez nią znacząca poprawa warunków pracy nie miała miejsca...

14 maja 2015

Dziś odbyło się spotkanie zarządu ZOZ ZZPS w MOPS w Łodzi z członkami Związku z I i III WPŚ z udziałem przedstawicieli Zarządu Głównego Związku. Omawiane były postulaty związku do sporu zbiorowego, możliwość organizacji manifestacji lub strajku. Przypominamy, że z uwagi na utknięcie w martwym punkcie negocjacji z pracodawcą dotyczących postulatów z 2014 roku wystąpiliśmy z nowymi postulatami do sporu zbiorowego.

5 maja 2015

Otrzymaliśmy Pismo Pani Małgorzaty Wagner ws. sporu zbiorowego. W naszej opinii jest to jej swobodna iterpretacja ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, niestety dla niej - nie trafiona. Z pismem można zapoznać się tutaj.

27 kwietnia 2015

Dziś odbyło się pilne spotkanie w MOPS w Łodzi w sprawie dzialalności sportowo - rekreacyjnej z Zakladowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Liczymy na szybkie wdrożenie "kart benefit", na które czekamy już czwarty miesiąc.

23 kwietnia 2015

Jesteśmy w sporze zbiorowym z pracodawcą w MOPS w Łodzi, dziś miną termin realizacji postulatów z dnia 9 kwietnia 2015, na które pracodawca nie odpowiedział nie podejmując z nami rozmów. Być może p.o. Dyrektor nie miała czasu zająć się postulatami naszej grupy zawodowej gdyż zapoznawała się z nowinkami technicznym najnowszego i-phone'a, który to przypadł wybrańcom losu w nowej umowie MOPS na usługi telekomunikacyjne. Pracownicy socjalni otyrzymali zwykłe tanie telefony, zaś wybrańcy dyrekcji będą korzystać z najnowszych produktów dość snobistycznej firmy Apple. Czyż nie jest to kolejny przykład rodem z Folwarku zwierzęcego Orwella - wszyscy są równi, ale niektórzy są równiejsi?

22 kwietnia 2015

Otrzymaliśmy pismo sygnowane przez Pana Sławomira Granatowskiego, którego treść i inne szczegóły zdradzają autorstwo MOPS. Pismem tym Pan Granatowski broni polityki finansowej Pani Wagner. Prosimy zapoznać się z jego treścią tutaj.

16 kwietnia 2015

MOPS w Łodzi przesłał odpowiedź na nasze pismo ws. nierównego traktowania pracownikow socjalnych przeniesionych do nowej siedziby Ośrodka przy ul. Kilińskiego. Pracownicy zajęli tam pomieszczenia w rodzaju "pakamery" po technicznej obsłudze budynku, bez okien i sprawnej wentylacji. Odpowiedź ta wpisuje się w politykę dyskryminacji naszej grupy zawodowej, tworzenia "złotej klatki" dla Dyrekcji i wybranych przez nią pracownikow, którzy otrzymają znacznie lepsze warunki pracy niż pracownicy socjalni. Dyrekcja wygenerowała sztucznie oszczędności  rezygnując z najmu lokalu przy ul. Wróblewskiego, gdzie pracownicy mieli zapewnione dobre warunki pracy, wcześniej przez kilka lat nie robiąc praktycznie nic dla pozyskania innego lokalu z zasobów miasta. Mało tego przez dwa lata utrzymywano pustostan przy ul. Pogonowskiego, co kosztowało drugie tyle co wynajem biur przy ul. Wroblewskiego, budynek który teraz też oddano miastu tworzy kolejne "oszczędności zaradnej p.o. Dyrektor". Z tych oszczędności Dyrekcja stworzy swoje salony na Kilińskiego, z osobną windą wyłącznie do własnej dyspozycji. Pismo MOPS z 16 kwietnia publikujemy tutaj.

10 kwietnia 2015

Drogą e-mailową zostaly przeslane do Przewodniczącego Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej wspólne pytania Związku Zawodowego Pracownikow Samorządowych, Komisji Zakladowej NSZZ "Solidarność" oraz Związku Zawodowego Pracowników Socjalnych działających w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Łodzi, a dotyczące niejasnej polityki płacowej Ośrodka. Możecie zapoznać się z tym pismem tutaj.

9 kwietnia 2015

Wystąpiliśmy z nowymi postulatami do pracodawcy, p.o. Dyrektor MOPS w Łodzi. Postulaty zostały uaktualnione, publikujemy je tutaj.

8 kwietnia 2015

Dziś odbyło się spotkanie przedstawicieli wszystkich trzech związków zawodowych dzialających w MOPS w Łodzi dotyczące propozycji podwyzek na lata 2016 -2021. Związki zawodowe nie zgadzają się z polityka placową kierownictwa MOPS, dlatego przygotowano wspólne pismo do Przewodniczącego Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej z prośbą o uzyskanie z MOPS dodatkowych informacji. Po otrzymaniu rzetelnych danych dotyczących polityki placowej MOPS w Łodzi planujemy wystąpić z wspolnym stanowiskiem w sprawie podwyżek.

1 kwietnia 2015

W MOPS w Łodzi podpisano nowy Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

30 marca 2015

Publikujemy propozycję MOPS ws. planu podwyżek - Pismo z dnia 30 marca 2015 roku. Propozycja ta jest kolejnym dowodem na to, że p.o. Dyrektor MOPS nie planował i nie planuje realizować porozumienia kończącego spór zbiorowy z naszą grupą zawodową. Nie pozostawimy tej sprawy bez interwencji u władz miasta. W najbliższych dniach opublikujemy nowe postulaty naszego Związku do sporu zbiorowego z pracodawcą.

25 marca 2015

Przedstawiciele związków zawodowych uczestniczyli w dzisiejszym posiedzeniu Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej. Gorąca dyskusja rozgorzała po zapowiedzi Pana Granatowskiego, który prezentował pomysły MOPS w zastępstwie Pani Wagner, że w 2015 roku nie będzie podwyżek w MOPS. Ponadto zakłada się 150 zł. podwyżki w latach 2017 - 2021 dla terenowych pracowników socjalnych i koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, tj. po 25 zł. do 30 zł. rocznie. Przedstawiciele naszego związku mieli wrażenie, że Pan Dyrektor Granatowski wystąpił w roli rzecznika nieobecnej Pani Wagner, a cały pomysł takiego skłócenia załogi to jej autorski program, którego wolała sama nie ogłaszać. Taka wygodna nieobecność pozwoli jej przecież nadal twierdzić, że ona chce tylko dobrze. Występowała nawet o 50 zł, podwyżek dla wszystkich, tylko żli radni jej nie dali. 

Po Komisji związkowcy z naszego Związku i z NSZZ "Solidarność" udali się do pracowników socjalnych przeniesionych na ulicę Kilińskiego. Brak sprawnej wentylacji, duszący zapach świeżej farby, klaustrofobiczne ciemne korytarze i pokoje bez dostępu do światła dziennego to spory szok dla pracowników, którzy wcześniej pracowali przy ul. Wróblewskiego. Nas tylko zastanawia skąd w dyrekcji MOPS tyle niechęci do pracowników socjalnych okazywanej zarówno planowaną podwyżką 150 zł. w pięć lat, ale też umieszczeniem ich w przypominających lochy pomieszczeniach po PUP? Jednocześnie bez jakiejkolwiek żenady dla "swoich" pracowników zajęła trzy piętra tego budynku oraz kawałek parteru w oficynie. Tym pracownikom warunki pracy poprawią się bardzo zauważalnie. Nawet toalety mają tam okna i choćby przez to są przyjemniejsze niż pokoje pracowników socjalnych na parterze.

Przypomina nam się nieprzejednana krytyka Pani Wagner, w której celował Pan Piotr Bors, będąc radnym opozycji - w ramach reorganizacji MOPS Wagner tworzy złotą klatkę na Piotrkowskiej. Dziś Pan Granatowski nie krytykuje Wagner za takie rozdysponowanie budynku po PUP... można powiedzieć, że optyka zmieniła się tu z opozycyjnej na koalicyjną, teraz złota klatka na Kilińskiego już nie razi, a że pochłonie wszystkie środki na utrzymania ośrodka? kogo to obchodzi, Pana Borsa nie ma już z nami i nie zada Wagner trudnych pytań, do których zadawania Pan Granatowski jakoś się nie pali.

23 marca 2015

Pracownicy socjalni MOPS w Łodzi z punktu przy ul. Wróblewskiego przeprowadzili się do nowej siedziby komórek gospodarczych dawnego PUP przy ul. Milionowej. Pełniąca obowiązki Dyrektor MOPS w Łodzi ponownie pokazała swój stosunek do grupy zawodowej pracowników socjalnych - w jej opinii najmniej ważnej grupy zawodowej w łodzkim MOPS. Niestety podczas spotkania z dyrekcją jeszcze w starej siedzibie pracownicy bali się wyrażać swoją opinię na temat przeprowadzki. Niedoczekaliśmy się nawet opisu tego spotkania na forum, co można było zrobić zupełnie anonimowo. Nikt też nie powiadomił nas o tym spotkaniu, tak więc nie mogliśmy pomóc pracownikom zadając niewygodne pytania i kontestując samozadowoloną dyrekcję podczas wywodów o zbyteczności biurek i podczas zaprezentowanego przez nią barku kultury - polegającej na myszkowaniu po szufladach pracowników i komentowaniu co tam znalazła. Takie aroganckie i butne oblicze p.o. dyrektor, jej prawdziwe oblicze, mają nieszczególną przyjemność poznać pracownicy MOPS. W mediach i przed swoimi zwierzchnikami dyrekcja zachowuje się jak tresowany piesek, łasi się i w zębach przynosi "oszczędności", tak pożądane przez władze. Może czas pójść z taczką do MOPS? Ale żeby związki mogły działać potrzebujemy Waszej pomocy, więc jeśli coś się dzieje i wiecie o tym, dajcie nam znać - przyjedziemy. Jeśli organizujemy protest czy manifestacje, przychodźcie na nie - przynajmniej zagłosujcie nogami przeciwko głupim pomysłom dyrekcji. Dajmy do zrozumienia Panu Treli i Pani Zdanowskiej, że Pani Wagner musi odejść. Teraz.

Pismo ws. budynku przy ul. Kilińskiego przekazane do wiadomości Pana Treli.

18 marca 2015

Zaskakujące informacje z Bałut, okazuje się, że w MOPS można znaleźć duże oszczędności. Wystarczy zlikwidować dział windykacji w MOPS, który prawie wszystkie swoje zadania już scedował na pracowników socjalnych. To oni mają poszukiwać spadkobierców dłużników MOPS i wykonywać wiele innych zadań, które w normalnie zarządzanych instytucjach wykonuje dział windykacji, jeśli taki tam istnieje. Na razie to pracownicy z I Wydziału dostali zadania działu windykacji do realizacji, prawdopodobnie pozostałe wydziały również wkrótce zajmą się windykacją. Ponadto w I WPŚ organizuje się liczenie kartotek, które ma wykazać zmniejszenie ilości podopiecznych. Czy ilość podopiecznych uległa zmniejszeniu? Nie uległa. Co się robi w MOPS, ustala takie zasady liczenia, aby wykazać zmniejszenie ilości podopiecznych zwyczajnie poprzez manipulację sposobem liczenia kartotek.

12 marca 2015

Na okresowym spotkaniu z p.o. Dyrektor MOPS w Łodzi, Pani Wagner potwierdziła, że w 2015 roku nie planuje podwyżek w MOPS. Ponadto Dyrekcja stwierdziła, że budżet płac został w 2015 roku zaplanowany z zabezpieczniem 1 miliona złotych w związku z podwyżkami w 2014 roku. Przypominamy, że tylko podwyżki dla terenowych pracowników socjalnych i koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej skutkowały zwiększeniem funduszu płac w 2014 roku o 1.9 miliona złotych. Tak zaplanowany budżet będzie naszym zdaniem skutkował dalszym zmniejszaniem premii i pogarszaniem sytuacji zarobkowej pracowników MOPS w Łodzi.  Publikujemy nową korespondencję Związku z Dyrekcją MOPS i władzami miasta. Pismo do Pana Treli oraz do Skarbnika Miasta w związku ze zmniejszonym funduszem wynagrodzeń.  Pismo MOPS ws. zmniejszonego funduszu płac. Dyrekcja nadal planuje zatrudniać nowych koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej na umowy zlecenia. Trwają też prace nad Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych, w chwili obecnej dopracowywane są zapisy funduszu po zaopiniowaniu projektu przez radcę prawnego MOPS. W związku z przeprowadzką MOPS do nowej siedziby trwają prace adaptacyjne w nowo pozyskanym budynku. W naszej opinii koszt adaptacji nowego "Pałacu dla p.o. Dyrektor" skutecznie wydrenował środki na utrzymanie Wydziałów Pracy Środowiskowej, co możemy zaobserować w tym roku. Po pierwszym kwartale wspomniany w Liście otwartym Pani Wagner długopis i druk wywiadu może okazać się pieśnią przeszłościi zbędnym luksusem jak biurko i komputer, gdyż nawet na długopisy zabraknie pieniędzy. Nasze pytania o sensowność utrzymywania pustostanu na ulicy pogonowskiego przez dwa lata i prawdopodobnego prowadzenia tam prac adaptacyjnych przy wykorzystaniu zasobów MOPS pozostaja bez odpowiedzi. Taka to jest gospodarność naszej medialnie "skutecznej" Pani Wagner. Pismo ws. budynku przy ul. Kilińskiego przekazane do wiadomości Pana Treli.

27 luty 2015

Dziś ZOZ ZZPS w MOPS w Łodzi otrzymał odpowiedź ws. realizacji budżetu MOPS w Łodzi w tym funduszu płac za 2014 rok oraz plan funduszu płac na 2015 rok. Odpowiedź przygotował MOPS w Łodzi, pytanie złożyliśmy do Skarbmika Miasta (do wglądu tutaj). Z odpowiedzi na nasze pytanie jasno wynika, że z funduzu płac "wyparowało" około 4 miliony złotych. Ponadto p.o. Dyrektor nie zabezpieczył dostatecznych środków na zatrudnienie pracowników socjalnych, których płace obecnie pokrywa się z projektu unijnego oraz na zwiększenie zatrudnienia w Wydziale Wspierania Rodzinnej Pieczy Zastępczej, gdzie w  tym roku planuje się zatrudnić dodatkowe 22 osoby. Efekt zeszłorocznych podwyżek zostanie zniweczony poprzez zaplanowanie tak zaniżonwego budżetu Ośrodka. Teraz już wiemy dlaczego p.o. Dyrektor jest tak bliski sercu władz naszego miasta. Odpowiedż MOPS publikujemy tutaj

25 luty 2015

Wczoraj odbyło się zebranie członków związku ZOZ ZZPS MOPS w Łodzi, gdzie omawiane były plany organizacji dotyczące sporu zbiorowego z pracodawcą. Planowany wybór Delegatów związku nie doszedł do skutku, wybory przeprowadzimy w późniejszym terminie na mniejszych zebraniach. Wybór Delegatów musi zostać przeprowadzony we wszystkich Zakładowych Organizacjach Związkowych ZZPS.

22 luty 2015

Nadal można dokonywać wpłat na konto akcji wsparcia dla dzieci naszych tragicznie zmarłych Koleżanek z Makowa. Jak dowiedzieliśmy się od organizatora zbiórki na dzień 19 lutego łączna wysokość wpłat przekroczyła 120.000 zł. Środki te zostaną przekazane w pełnej wpłaconej przez darczyńców kwocie w czterech równych częściach dla osieroconych dzieci. Niestety od otrzymanej kwoty dzieci w przyszłym roku będą musiały zaplacić 19% podatku, tak więc każda Wasza wpłata się liczy, a konto będzie aktywne do końca lutego!

19 luty 2015

Pan Piotr Płocharczyk i Sylwester Tonderys uczestniczyli w dniu dzisiejszym w kolejnym spotkaniu ws. poprawy bezpieczeństwa pracowników socjalnych w Warszawie w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Obecnie opracowywane są zagadnienia dotyczące szkoleń mających na celu poprawę bezpieczeństwa naszej grupy zawodowej. Nasz Związek stoi na stanowisku, że szkolenia takie winny być obligatoryjne, co podkreśli wagę problemu poprawy bezpieczeństwa pracowników i utrudni unikanie organizacji szkoleń przez te ośrodki, gdzie stwierdzano by "brak zainteresowania tematyką szkoleń przez pracowników". Niedługo zostanie opracowany pełny dokument z tych konsultacji, który postaramy się opublikować na naszej stronie internetowej.

18 luty 2015

Przewodniczący naszego Związku, Pan Sylwester Tonderys, brał udział w dzisiejszym posiedzeniu Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miasta Łodzi. Podczas tego spotkania padły przykre dla nas słowa, jakoby pracownicy socjalni MOPS w Łodzi byli szczególnie lepiej traktowaną grupą zawodową. Zarzutem są podwyżki, które otrzymaliśmy od 2011 roku. Przedstawiciele innych związków zawodowych dyskretnie przemilczeli podział środków z "reorganizacji" MOPS w Łodzi, gdzie pracownicy socjalni otrzymali rzekomo po 100 zł. do płacy zasadniczej, a pzostałe grupy zawodowe po 150 zł. co notabene ustalono bez udziału naszego Związku. Dyrekcja nie zatrudniła też, naszym zdaniem, 6 terenowych pracowników socjalnych, na których zatrudnienie "złożyliśmy" się niejako po 50 zł. w skutek porozumienia z dyrekcją, które zawarły pozostałe związki w MOPS. Nie znamy nawet jednego pracownika socjalnego, który otrzymał wtedy rzeczone 100 zł. ale znamy wielu, którzy otrzymali po 20 zł. i mniej.

Skutkiem podjętej akcji "wyrównywania" nienależnych podwyżek pracowników socjanych w stosunku do zarobków pozostałych grup zawodowych ma być wieloletni program zapowiedziany przez Pana Granatowskiego, a szacowany na 40 milionów złotych, jego głównym beneficjentem będą pracownicy łódzkich Domów Pomocy Społecznej, jako grupa najniżej opłacanych pracowników pomocy społecznej.

Gratulujemy Pani Tokarskiej sukcesu, o który nie musiała zabiegać. Pracownicy socjalni dwa razy strajkowali i wielokrotnie organizowali manifestacje, czego Pani Tokarska i NSZZ "Solidarność" nie robiła, aby otrzymać swoje "niesłuszne i niesprawiedliwe" podwyżki, trzykrotnie byli też w sporze zbiorowym z pracodawcą. Innym zamiast takiej rzetelnej związkowej roboty wystarczyło naopowiadać bajek Radnym, a oni nie odróżniając protestujących pracowników socjalnych od opiekunek, daliby tym, którzy pierwsi ustawią się przy politycznym stoliku rozdawać nie wywalczone przez siebie środki... tym razem się nie udało, dlatego słyszymy teraz krzyk o rzekomej dyskryminacji w MOPS.

12 luty 2015

Dziś do naszego Związku wpłynęło pismo Prokuratury Generalnej z dnia 2 grudnia 2014, będące odpowiedzią na wniosek Przewodniczącego Polskiej Federacji Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej Pana Jerzego Gilewicza, w sprawie często spotykanej bierności prokuratorów w sprawach dotyczących ataków na pracowników socjalnych. Pismo to otrzymaliśmy od Przewodniczącego Federacji. Prokuratura Generalna poprosiła o informację o wszystkich takich sprawach, które zostały umorzone przez prokuratury. Prosimy o informację o takich sprawach, termin zgłoszenia, Prokuratura, która zajmowała się zgłoszeniem, sygnatura akt. Przekażemy te informacje do Pana Przewodniczącego Jerzego Gilewicza.

11 luty 2015

Dziś w MOPS w Łodzi odbyło się spotkanie Zarządu Związku z Panem Sławomirem Granatowskim, Dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych UMŁ oraz Panią Małgorzatą Wagner, p.o. Dyrektor MOPS. Spotkanie dotyczyło zgłaszanych przez pracowników utrudnień i złych praktyk w pracy MOPS w Łodzi. Podczas spotkania omawiana była m.in. sprawa zarządzenia p.o. Dyrektor MOPS ws. prowadzenia zeszytów wyjść terenowych pracowników socjalnych. Omawiano kwestię przeniesienia PPS Wróblewskiego na ul. Kilińskiego, z czym zarówno nasz Związek jak i pracownicy tego punktu się nie zgadzają. Jednocześnie dementujemy pogłoski jakoby punkt pracy socjalnej przy ul. Piotrkowskiej 61 na wniosek naszego Związku miał być przeniesiony również na ulicę Kilińskiego.

W związku z tym spotkaniem planujemy zebranie pracowników socjalnych MOPS w Łodzi w dniu 25 lutego 2015 roku od godziny 17:30 w Auli H020 AHE przy ul. Pomorskiej 51 w Łodzi, na którym poruszymy wiele ważnych kwestii dotyczących podejmowanych przez nas działań i inicjatyw.

6 luty 2015

W dniu dzisiejszym zakończyły indywidualne prace zespoły powołane w trakcie debaty ws. poprawy bezpieczeństwa pracowników socjalnych, zorganizowanej w Warszawie 16 stycznia 2015 roku przez MPiPS. Nasz Związek bierze udział w pracach tych zespołów, zgłosiliśmy nasze propozycje zmian, które obecnie są konsultowane między zespołami. Dziękujemy też za propozycje rozwiązań przesłane przez członków Zakładowych Organizacji Związkowych. 19 lutego 2015 roku odbędzie się kolejne spotkanie w Ministerstwie, na którym będziemy Was reprezentować.

3 luty 2015

Wizyta Zarządu Związku u Pana Tomasza Treli, Wiceprezydenta Łodzi, któremu zgłosiliśmy nasze zastrzeżenia dotyczące funkcjonowania MOPS w Łodzi, braku nagród z okazji "Dnia Pracownika Socjalnego", za które odpowiada p.o. Dyrektor Małgorzata Wagner. Podczas spotkania ustalono, że w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie Zarządu Związku z p.o. Dyrektor MOPS w Łodzi, w obecności Pana Sławomira Granatowskiego. Spotkanie ma na celu jak najszybsze rozwiązanie najważniejszych problemów dotykających pracowników socjalnych. Przypominamy, że nasz Związek w MOPS w Łodzi jest w sporze zbiorowym z pracodawcą.

23 stycznia 2015

Pracownicy socjalni zatrudnieni w III WPŚ MOPS w  Łodzi zwrócili się z prośbą o interwencję ws. przeniesienia ich miejsc pracy do nowo pozyskanej siedziby Dyrekcji MOPS  przy ul. Kilińskiego w Łodzi (do niedawna siedziba PUP). Nasz związek nie rozumie jakie przesłanki przyświecały osobom, które podjęły tak idiotyczną decyzję o przenosinach? W sytuacji gdy budowane jest Nowe Centrum Łodzi do ich miejsca pracy praktycznie nie ma sensownego dojazdu. Ponadto podopieczni MOPS, mieszkańcy łódzkich dzielnic Górna i Polesie będą obsługiwani w punkcie na pograniczu Śródmieścia i Widzewa. Pełniąca obowiązki w swoistym stylu stara się wykazać oszczędnościami przed władzami, ma to być jej sukces "za wszelką cenę", dzięki któremu może zapomnimy o budynku na Pogonowskiego, który kosztował MOPS około pół miliona złotych, nie służył niczemu przez dwa lata, a teraz ma być zwrócony miastu. Kolejna bezsensowna decyzja osoby nie mającej pomysłu na pełnienie swoich obowiązków.

22 stycznia 2015

Dobra wiadomość dla pracowników socjalnych w Łodzi, pojawiła się możliwość dorobienia sobie w MOPS na umowę zlecenie. Wystarczy posiadać odpowiedznie wykształcenie lub kwalifikacje do wykonywania pracy koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej. Podczas dzisiejszego zebrania z załogą Wydziału Wspierania Rodzinnej Pieczy Zastępczej, okazało się, że kilka osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych na stanowiskach koordynatorów pracuje też w innych zakładach pracy na etatach. Skoro to nie przeszkadza w wykonywaniu tej pracy, to nie można jednocześnie dyskryminować pracowników MOPS, którzy chcieliby dorobić sobie dzięki umowie zlecenia na stanowisku koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej!

16 stycznia 2015

Dziś w Warszawie w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznejodbyła się debata ws. poprawienia bezpieczeństwa pracowników socjalnych w związku z tragicznymi wydarzeniami w Makowie. Na debacie Łódź reprezentowana była przez Panią Małgorzatę Wagner, reprezentującą Stowarzyszenie Samorządowych Ośrodków Pomocy Społecznej "Forum", oraz Pana Piotra Płocharczyka i Pana Sylwestra Tonderysa z zarządu naszego Związku.

Wśród proponowanych rozwiązań cieszących się ogólnym uznaniem w toku debaty były między innymi:

- zmiana sposobu organizacji pracy w punktach pracy socjalnej, omawiana na przykładzie OPS Warszawa - Wola (ośrodek jest przebudowany na sposób znany nam z Bałut czy Rybnej - z osobnym pokojem obsługi interesanta odseparowanym od miejsca pracy pracowników).

- wyposażenie punktów pracy socjalnej w przyciski alarmowe dla pracowników.

- możliwości wychodzenia w teren po dwóch pracowników socjalnych.

Z dużym zainteresowaniem obserwowaliśmy pozytywną postawą kierowników jednostek, otwartością na zmiany ułatwiające nam pracę i zwiększające nasze bezpieczeństwo. Zwłaszcza mile zaskakująca była postawa p.o. Dyrektor MOPS w Łodzi - trzymamy za słowo, liczymy na szybką realizację tych rozwiązań, o które nieraz już przecież postulowaliśmy. Mamy nadzieję, że rozsądna postawa, jaką wielokrotnie prezentowała pani Wagner podczas debaty, była wynikiem poglądów nie tylko przedstawiciela Stowarzyszenia "Forum", ale przede wszystkim dyrektora MOPS w Łodzi.  

A tego kierownika, który powiedział ostatnio - skoro chodzicie we dwójkę w teren, to nie macie pewnie nic do roboty, chcielibyśmy przy okazji serdecznie pozdrowić i zyczyć miłego dnia. 

15 stycznia 2015

Dziś w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Lubaniu została zawiązana Zakładowa Organizacja Związkowa ZZPS. Przewodniczącą Zarządu nowo powołanej Organizacji została Pani Edyta Kłobut, gratulujemy Pani wyboru i zaufania jakim obdarzyła Panią załoga! Życzymy Wam owocnej i satysfakcjonującej pracy i działalności związkowej.

W MOPS w Łodzi odbyło się pierwsze okresowe spotkanie p.o. Dyrektor ze związkami zawodowymi. Pani Wagner stwierdziła tam, że nie konsultowała ze związkami zawodowymi zasad podziału dodatkowych premii wypłaconych części pracowników MOPS 30 grudnia 2014 roku, gdyż w jej opinii nie było na to już czasu. Ponadto stwierdziła, że następnym razem zwróci środki do budżetu, aby nie musieć konsultować zasad ich podziału ze związkami.

Podczas spotkania omówiono też kwestię bezpieczeństwa pracowników socjalnych - między innymi konieczność usunięcia krat w punktach gdzie okna zabezpieczone są w sposób uniemożliwiający ewakuację. Wagner zadeklarowała chęć współpracy w sprawie poprawy bezpieczeństwa. Ponadto poruszono też kwestię przeniesienia punktów pracy socjalnej II WPŚ z budynku "Urbaniki" przy ul. Wróblewskiego do nowej siedziby MOPS przy ul. Kilińskiego do marca tego roku.

13 stycznia 2015

Dziś w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Jaworze została zawiązana Zakładowa Organizacja Związkowa ZZPS. Na przewodniczącą Organizacji załoga wybrała Panią Helenę Stefaniak, gratulujemy. Życzymy udanej i satysfakcjonującej działalności związkowej w MOPS w Jaworze.

12 stycznia 2015

Już 15 stycznia pierwsze w nowym roku spotkanie Związku z Dyrekcją MOPS, po grudniowej "aferze" z premiami, nagrodami na "Dzień Pracownika Socjalnego" oraz pomocy na koniec roku z fumduszu socjalnego mamy wiele pytań do Pani Wagner. Owocność tego 45 minutowego spotkania opiszemy na blogu Związku.

16 stycznia w Warszawie w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej odbędzie się debata ws. poprawy bezpieczeństwa pracowników socjalnych. Nasi przedstawiciele wezmą w niej udział. Prosimy o uwagi na Forum związku dotyczące Waszych propozycji zmian prawnych, które poprawią nasze bezpieczeńtwo i prestiż zawodu. Na pewno poruszymy tam kwestię ustawy o zawodzie pracownika socjalnego, a raczej braku takiej ustawy oraz skandaliczne naszym zaniem utrzymywanie dodatku za pracę w terenie w niezmienionej wysokości... od 10 lat.

20 grudnia 2014 roku

Dziś w Makowie odbył się pogrzeb naszej tragicznie zmarłej Koleżanki Renaty Białkowskiej, dziękujemy grupie pracowników socjalnych z Łodzi, która w imieniu nas wszystkich wzięła udział w tej smutnej uroczystości. We wtorek o godzinie 14 odbędzie się pogrzeb drugiej ofiary ataku w Makowie, Pani Małgorzaty Kowalczyk.

18 grudnia 2014 roku

Jutro w Ośrodku Pomocy Społecznej w Starachowicach odbędzie się zbiórka pieniędzy dla rodzin ofiar napaści w Makowie. Myślimy, że jest to inicjatywa warta naśladowania we wszystkich Ośrodkach pomocy Społecznej.

17 grudnia 2014 roku

Zarząd Związku w MOPS w Łodzi wystąpił z dwoma pismami do Wojewody i do Pana Tomasza Treli, Pierwszego Wiceprezydenta Łodzi ws. nagród na Dzień Pracownika Socjalnego w MOPS w Łodzi, a raczej ich braku. Ponadto dziś przedstawiciel naszego Związku Pan Sylwester Tonderys, wraz z przedstawicielami pozostałych Związków w MOPS, spotkał się z p.o. Dyrektor MOPS w Łodzi, Panią Małgorzatą Wagner. W związku z prośbami pracowników WPŚ o wypłatę premii w miesiącu grudniu zgodnie z planem przygotowanym przez Kierowników WPŚ, związki zawodowe nie podpisały protokołu z wczorajszych rozmów. Przygotowano nowy protokół i ustalenia, z których wynika, że premie zostaną wypłacone zgodnie z planem Kierowników WPŚ. Niestety wyrównanie do tego planu nastąpi dopiero 30 grudnia. Wypłaty w piątek zostaną zrealizowane z mniejszą premią w wysokości ok. 10-12%. Porozumienie takie sygnowali już przedstawiciele NSZZ "Solidarność" i Związku Zawodowego Pracowników Samorządowych. Nasz przedstawiciel zapozna się z treścią porozumienia jutro i wtedy zostanie ono popisane przez nasz związek. Pismo do Wojewody publikujemy tutaj. Pismo do Pana Treli publikujemy tutaj.

Podczas roboczego spotkania z Panem Sławomirem Granatowskim, Dyrektorem Departamentu UMŁ pod którego nadzorem znajduje się MOPS, ponownie zgłosiliśmy oburzenie naszej grupy zawodowej na rozdysponowanie przez p.o. Dyrektor MOPS środków od Wojewody bez uwzględnienia nawet minimalnych kwot na nagrody. Pan Dyrektor stwierdził, że również liczył na wygospodarowanie środków na nagrody, do czego niestety nie doszło. Pan Dyrektor podkreślił też, że Władze Miasta widzą potrzebę zmian w Ośrodku, planują takie zmiany i liczą na wsparcie Związków Zawodowych, ale zmiany te, z uwagi na ogrom zadań, które realizuje MOPS, będą postępowały stopniowo i w sposób przemyślany. Zmiany te mają poprawić wizerunek MOPS, usprawnić jego pracę, ale też poprawić warunki pracy i atmosferę panującą w Ośrodku.

16 grudnia 2014 roku

Na dzisiejszym spotkaniu w MOPS w Łodzi Związki Zawodowe tam działające zostały poinformowane, że dodatkowe środki na nagrody z okazji Dnia Pracownika Socjalnego, o które Związki występowały do Wojewody Łódzkiego, Pani Wagner rozdysponowała na zaległości Ośrodka wobec dostawców, za czynsze oraz na wyplatę środków dla rodzin zastępczych. W ten sposób Pani Wagner najpierw doprowadziła, swoim brakiem kompetencji do pełnienia obowiązków Dyrektora, do zagrożenia płynności finansowej Ośrodka, a potem uniknęła pełnej kompromitacji zasypując dziurę w budżecie środkami na nagrody. Ale czy uniknęła? Nawet na pożegnanie zabrakło jej klasy i zostawi po sobie niesmak - po raz pierwszy od wielu lat nie będzie nagród na dzień Pracownika Socjalnego w MOPS w Łodzi. W ten sposób mszcząc się na Pracownikach Socjalnych, którzy w jej wizji MOPS są na najniższym szczeblu hierarchii tej instytucji i niesłusznie otrzymali podwyżki, przygotowała władzom miasta niezły orzech do zgryzienia już na początek kadencji. Trudno oczekiwać, żeby ktokolwiek oprócz Pani Wagner wyszedł z dzisiejszego spotkania zadowolony.

12 grudnia 2014 roku

Podczas spotkania z Wiceprezydentem Panem Tomaszem Trelą poruszony został ponownie problem całkowitego braku zaufania naszej grupy zawodowej do p.o. Dyrektor MOPS w Łodzi i działań przez nią podejmowanych. Potwierdzeniem słuszności naszego przekonania jest fakt, że Pani Wagner w poniedziałek stwierdziła, że nie ma środków na nagrody na "Dzień Pracownika Socjalnego" w tym roku, gdy z informacji od Wojewody wiemy, że do MOPS 28 listopada 2014 roku wpłynęła  dotacja celowa na nagrody dla Pracowników Socjalnych. Pismo z dnia 3 grudnia 2014 roku publikujemy tutaj. Pani Wagner teraz próbuje zamydlić nam oczy 200 zł. dodatkowej premii w grudniu ze środków MOPS, nawet zaprasza nas na spotkanie w tej sprawie 16 grudnia 2014 roku. Jest to dodatkowo ciekawy precedens - dotychczas twierdziła, że nie widzi potrzeby konsultowania spraw dotyczących premii ze związkami zawodowymi. Jakaż nagła zmiana zdania, może nieobecność w pracy jej tak dobrze służy? Ponadto Pani Wagner zasygnalizowała Panu Prezydentowi, że w MOPS jest za mało pracowników socjalnych (!) niestety rozwiązanie tego problemu przez nią zaproponowane przypomina leczenie kataru dżumą - zatrudnić pracowników socjalnych na "umowy zlecenie". Pomysł taki miał kiedyś Pan Mertyn, może w jego prywatnej firmie takie cięcie kosztów się sprawdziło, ale MOPS nie jest jego ani Wagner prywatną firmą.

10 grudnia 2014 roku

W Miejsko - Gminny Ośrodku Pomocy Społecznej w Czersku zawiązała się Zkładowa Organizacja Związkowa ZZPS, której przewodniczącym został Pan Szymon Skrzypczak. Nowym Związkowcom życzymy owocnej i skutecznej pracy zawodowej oraz działności związkowej. Członkom Zarządu w Czersku gratulujemy wyboru i zaufania jakie otrzymali od załogi!

8 grudnia 2014 roku

Spotkanie mediacyjne z p.o. Dyrektor MOPS w Łodzi. Zarząd zderzył się z całkowitym brakiem chęci współpracy czy rozwiązania sporu zbiorowego ze strony kierującej MOPS. Pani Wagner w towarzystwie Kierowników WPŚ dokazywała w sposób skazujący nas do podjęcia działań protestacyjnych - w tym strajku ostrzegawczego, który jest możliwy w przypadku braku postępu mediacji. Znów p.o. Dyrektora swoimi działaniami chce doprowadzić do konfliktu, który przeniesie się na ulicę i do mediów. Może potem twierdzić, że nie można się z nami dogadać i do tego ciągle atakujemy władze miasta, które dały już nam podwyżki, ale sama kreuje ten konflikt dając podwyżki, a potem zabierając premie pracownikom socjalnym.

5 grudnia 2014 roku

Spotkanie z Panem Tomaszem Trelą, naszym nowym "resortowym" Prezydentem. Pan Prezydent znalazł dla nas trochę czasu i wysłuchał naszych najważniejszych bolączek, związanych z funkcjonowaniem MOPS w Łodzi, a szczególnie wynikających z postawy Kierownictwa tej instytucji i braku realnej chęci współpracy. Liczymy na szybką zmianę w MOPS w Łodzi, a w dalszej perspektywie skuteczną poprawę funkcjonowania Ośrodka, z korzyścią dla jego podopiecznych i pracowników socjalnych w nim zatrudnionych.

24 listopada 2014 roku

Dziś spotkanie u Pana Piątkowskiego. Obecni byli członkowie Zarządu ZOZ ZZPS MOPS w Łodzi oraz zaproszone przez Pana Piątkowskiego - p.o. Dyrektor MOPS w Łodzi Małgorzata Wagner, Pani Tamara Sagan, główny Księgowy MOPS. Do spotkania dołączyła także Pani Luiza Staszczak - Gąsiorek, Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej UMŁ. Na spotkaniu omówiliśmy wstępne założenia audytu funduszu płac MOPS w Łodzi, który przeprowadzi Wydział Audytu UMŁ.

Ponadto poruszaliśmy kwestię pracowników socjalnych zatrudnionych ze środków Projektu "Nowy obraz pomocy społecznej w Łodzi", którym grozi utrata pracy po 31 grudnia 2014 roku. Pani Wagner stwierdziła, że do końca roku będzie miała informację z WUP co do możliwości dalszego finansowania etatów tych pracowników w ramach Projektu. Przez Dyrekcję rozważana jest sytuacja braku tych środków, kiedy pracowników tych mogliby zastąpić koordynatorzy z Punktów Pracy Socjalnej. Chodzi tu o 25 pracowników socjlanych i 23 koordynatorów. Nasz Związek przypomniał p.o. Dyrekcji, że nie tylko koordynatorzy mają uprawnienia do pracy w tereni, a pracownicy w MOPS także często mają takie uprawnienia. Stanowisko naszego Związku jest takie - problem pracowników "projektowych" był syganlizowany wielokrotnie pracodawcy i władzom miasta. Konieczność zapewnienia środków na przedłużenie umów o pracę też była przez nas poruszane już od kilku tat. Teraz w ostatniej chwili p.o. Dyrekcji szuka znów rozwiązań "bezkosztowych"... nie licząc się z kosztami społecznymi czy dyskryminacją tych pracowników "unijnych" wynikającą wprost z zapisów kodeksu pracy. Nie godzimy się na takie przedmiotowe traktowanie tej grupy pracowników, miasto od wielu lat oszczędzało na nas poprzez zatrudnianie pracowników  w projekcie. Czas teraz poszukać środków na kontynuację ich ztrudnienia ze środków własnych, a nie oddawać co roku niezrealizowane pieniądze z funduszu płac.

Rozmowy dotyczyły też niemożności uzyskania kompromisu z p.o. Dyrektor MOPS w Łodzi i jej listu otwartego do pracowników. Również ostatnie kwestie zaostrzania dyscypliny pracy zostały przedstawione Prezydentowi Piątkowskiemu, jako rodzaj zemsty i zastraszania załogi. Sczególnie jest to widoczne w sprawie naszego Kolegi Sylwestra Tonderysa.

Pani Wagner stwierdziła też, że w jej  opinii pracownicy socjalni powinni być zatrudniani na umowy cywilno-prawne, co rozwiązało by wiele kwestii spornych. Jest to ciekawe podejście z cyklu - po cóż szkole nauczyciel, niech przyjdzie ktoś z umowy o dzieło i coś dzieciakom naopowiada. Taniej i bez związków zawodowych. Szczególną grupą, na której taki eksperyment chciałby przeprowadzić, są pracownicy Wydziału Wspierania Rodzinnej Pieczy Zastępczej, którzy upominają się ostatnio o zadaniowy czas pracy.

Generalnie nie widzimy możliwości realnego kompromisu z p.o. Dyrektora MOPS w Łodzi, a przedstawiane przez nią pomysły rozwiązań kwestii spornych przypominają raczej dolewanie oliwy do ognia, a nie dialog. Nawet porozumienie kończące spór zbiorowy okazało się inicjatywą Pana Piątkowskiego, bo Pani Wagner uważa, że nie należało go podpisywać bo lepiej byłoby dopuścić w ten sposób do strajku. Liczymy na szybką wymianę kadr na tym stanowisku, może jej następca będzie bardziej ugodowy.

22 listopada 2014 roku

Dziękujemy Wam za liczne przybycie na "Dzień Pracownika Socjalnego" i świętną atmosferę na naszej imprezie... Nasze Panie przywdziały na ten dzień piękne kreacje, Panowie też byli elegancko ubrani, a zabawa przypominała dobry bal sylwestrowy! Za co serdecznie Wam dziękujemy!

Kilka zdjęć z imprezy pojawi się na stronie internetowej, pozostałe postaramy się Wam udostępnić indywidulanie. Link do zdjęć na stronie - tutaj.

21 listopada 2014 roku

Dziś nasze święto - Dzień Pracownika Socjalnego! Zapraszamy też spóźnione dusze na imprezę w Szaffronie :) i życzymi miłej i udanej zabawy!

Ponadto publikujemy list otwarty ZZPS w sprawie roli Pracownika Socjalnego w MOPS. List otwarty - str. 1 i List otwarty - str. 2

18 listopada 2014 roku

Przygotowania do imprezy na "Dzień Pracownika Socjalnego" w toku. Poszczególne PPSy w Łodzi przesyłają listy osób, które wezmą w niej udział - szacujemy, że będzie to 170 osób. Imprezy organizowane przez Związek Zawodowy odbędą się w Łodzi oraz w Starachowicach, co warto podkreślić - wszystkie osoby zrzeszone w Związku w Starachowicach biorą udział w tym wydarzeniu. Pracowników Socjalnych w Starachowicach chciał ugościć też Pan Sylwester Kwiecień, Prezydent Miasta, ale wybrali własną skromną imprezę - aby się jeszcze lepiej zintegrować. W Łodzi jak zwykle tylko wierchuszka MOPSów będzie się bawić w Nasze Święto w Teatrze...
Zarząd Związku jeszcze raz życzy Pracownikom Socjalnym udanej zabawy w Nasze Święto - Dzień Pracownika Socjalnego - 21 listopada!

Poza tym trwa zwykła praca związkowa - przygotowujemy się do sprecyzowania, na prośbę dyrekcji, postulatów do sporu zbiorowego, które w opinii naszego prawnika i tak już są jasne i precyzyjne. Ale nic nie jest doskonałe, okoliczności też się zmieniają, więc znów p.o. dyrektor czeka pewnie niemiła niespodzianka z naszej nic nie rozumiejącej i roszczeniowej strony... a nawet kilka. Może pojawi się Rzecznik i nam powie, że jest dobrze ;)

17 listopada 2014 roku

Otrzymaliśmy odpowiedź od Skarbnika Miasta w sprawie wykonania budżetu MOPS od momentu nastania miłościwie nam pełniącej obowiązki... szok to mało powiedziane. Stosunek Pani Wagner do Pracowników Socjalnych, ciągłe kłamstwa na spotkaniach ze związkami, postawa w stylu "pies ogrodnika" to kilka trafnych porównań. Pani Wagner wykazując się instynktem "dobrej uczennicy" oddała 2.330.540 zł. z funduszu płac w samym 2011 roku. To jej "menadżerskie zarządzenie" skutkowało słynną "Nagrodą za reorganizację", która o 10.000 zawyżyła jej dochód w 2012 roku. Za te dziesięć tysięcy oddała lekką ręką łącznie prawie 3 miliony z funduszu płac w trakcie swego pełnienia obowiązków. Tak więc z jednej strony kominy płacowe i wybrańcy, którzy mają premie i uznanie, a  z drugiej strony traktowanie Pracowników Socjalnych jako pariasów MOPS, którym nic nie dam, a nawet oddam do budżetu.

Do tego systematyczne oddawanie milionów ze środków na pomoc dla naszych podopiecznych, w tym na usługi opiekuńcze... a my się mamy tłumaczyć, za brak środków na pomoc.

Pani Rzecznik na pewno ma już odpowiedź Pani Wagner na nasze zastrzeżenia - pewnie nie wiemy co czytamy! ;)

Pismo Skarbnika Miasta str. 1

Pismo Skarbnika Miasta str. 2

14 listopada 2014 roku

Odpoczywamy po manifestacji, szykujemy się do imprezy na Dzień Pracownika Socjalnego! Jest bardzo duże zainteresowanie tą imprezą, większe niż spodziewaliśmy się :) Na forum będziemy ustalać szczegóły organizacyjne.

Ponadto dziś p.o. dyrekcji MOPS w Łodzi popełniła pismo ws. Komisji BHP i naszego przedstawiciela w niej - Kolegi Sylwestra Tonderysa. Odpowiedź na pismo przygotuje prawnik Związku. Zachowanie udzielnie pełniącej obowiązki stawia pod znakiem zapytania sensowność okresowego spotkania Związku Zawodowego z nią, które wypada 20 listopada. Pani Wagner rości sobie prawa także do udzielnego decydowania o Funduszu Socjalnym, mając za nic wspólne stanowisko Związków Zawodowych. Wagner wprowadza też nowe obyczaje prawne, polegające na samodzielnym wybieraniu sobie, kto jest w jej mniemaniu, a kto już nie jest przedstawicielem samorządnego i niezależnego od pracodawcy Związku Zawodowego. Przypominamy Pani Wagner, że czasy gdy telefon z Komitetu decydował kogo wybierze załoga, a kogo nie, minęły wraz z przemianami ustrojowymi w 1989 roku. Wspominanie młodości bywa miłe, lecz nie ma wpływu na bieg czasu i powstanie społeczństwa obywatelskiego w kraju, nawet jeśli jest nam niewygodne przy popełnianiu obowiązków.

13 listopada2014 roku

Dziś manifestacja, spotkaliśmy się na Sienkiewicza pod Komendą, a potem przeszliśmy na ulicę Piotrkowską. Serdecznie dziękujemy za Waszą obecność, pracownicy socjalni i koordynatorzy rodzin zastępczych! Dziękujemy też Policji, która świetnie się spisała, Panowie też zwyczajnie byli sympatyczni.

Było nas znacznie więcej niż poprzednim razem, dziękujemy Wam! Policjanci pochwalili nas, jako kulturalnych i dobrze zorganizowanych manifestantów :) Obyło się bez zamykania ruchu na ulicy Sienkiewicza, a kierowcy byli dla nas cierpliwi bardziej niż na Alei Kościuszki - im też dziękujemy. Mamy nadzieję, że nie będziemy zmuszeni znów blokować jakiejś ulicy... lub Urzędu Miasta. Ponadto dziękujemy za poparcie i udział w naszej manifestacji Związkowcom z Łódzkiej Oświaty, Komisji Łódź Widzew, Górna i Bałuty, oraz osobiście Panom Wiesławowi Łukawskiemu i Ryszardowi Zdrzalikowi!

W Dzienniku Łódzkim, który nie ma absolutnie żadnych powiązań personalnych z Panią Rzecznik MOPS, ukazał się artykuł obnażający roszczeniowość naszej grupy zawodowej - pracowników socjalnych i koordynatorów pieczy zastępczej. Ponadto ustala się tam panujący dobrostan finansowy w tej grupie zawodowej. Dyrekcja skarży się też, że padła ofiarą manipulacji związku zawodowego - odpowiadając na nasze precyzyjne pytania grubo po terminie, dała zapędzić się w kozi róg. To jest manipulacja manipulacją, a raczej kabaret. Dane takie można by w normalnej, sprawnie zarządzanej  instytucji, uzyskać w jeden góra dwa dni. Tutaj muszą minąć miesiące. Dane te są analogiczne dla roku 2013 i 2014 - dotyczą pensji zasadniczych z premią i stażowym. Nie pytaliśmy o 13 wynagodzenia, dodatki terenowe czy za udział w projekcie unijnym. Po pierwsze dodatek terenowy to nie łaska Dyrekcji, a oblig ustawowy. Po drugie projekty i dodatki za ten raz są, a raz ich nie ma. Jeśli Dyrekcja nie wie jak odpowiedzieć na pytanie, lub nie wie co już odpowiedziała na nasze pytania, widocznie nie nadaje się do wykonywania tej pracy.

Publikujemy pytanie Związku o płace w 2013 i 2014 roku.

12 listopada 2014 roku

Zaczniemy od drugiej strony, co się dziś nie odbyło - nie było kolaudacji Pani Wagner ani na Radzie Miasta, ani też na Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej. Dziękujemy wszystkim tym, którzy mogli i przybyli wesprzeć nas na tej sesji! Tych którzy nie mogli dziś przyjść, zapraszamy jutro na manifestację.

Pani Wagner odwołała jutrzejszą Komisję BHP, ponoć z uwagi na jej niepełny skład. Nie wiemy o co jej może chodzić, gdyż nie dalej jak dziś telefonowała do przewodniczącej Alicji Nowakowskiej Pani Iza Robak. Alicja Nowakowska potwierdziła, kto jest przedstawicielem Związku w tym gremium.

Za to przedstawiciele naszego związku obecni dziś w Urzędzie Miasta przedstawili opinię na temat współpracy z p.o. Dyrektor MOPS w Łodzi Panią Małgorzatą Wagner, na temat bolączek MOPS w Łodzi, oraz ustosunkowali się do kontrowersyjnego Listu otwartego z dnia 10 listopada 2014 roku. Zdjęcia z UMŁ - tutaj.

10 listopada 2014 roku

Pani Wagner, będąc ponoć na zwolnieniu lekarskim, pojawiła się dziś w MOPS oraz w Urzędzie Miasta. Po wysoce prawdopodobnym wysłuchaniu reprymendy od swoich zwierzchników, opublikowała list otwarty. Nie mamy pewności kto jest adrsatem tego utworu, ale publikujemy go w nowym dziale dokumentów.

List otwarty.

7 listopada 2014 roku

Ciąg dalszy wizyt w punktach zabawnie skorelował się z wizytą Pani Rzecznik. Nasi związkowcy czuli się wręcz śledzeni;-) Odzew na manifestację 13 listopada jest duży, szczególnie mile zaskoczyła nas reakcja pracowników na punktach Widzewa i Śródmieścia. Piotr i Sylwek dziękują jednej Koleżance, która wykazała się szczególnym refleksem i przytomnością umysłu podczas współwizyty rzeczniczej. Swoją drogą ciekawe jest to, że po kilku niefortunnych wypowiedziach do mediów, które raczej nie przyspożyły popularności Pani Pawlak u pracowników socjalnych, miała ochotę w końcu zobaczyć tych pracowników, ich miejsca pracy... i klientów. Niestety na słowo przepraszam się nie zdobyła, ani na żadną sensowną rozmowę z załogą. W sumie całkowicie ignorowała zarówno pracowników jak i ich klientów - tak, zwiedzanie odbyło się też w pokojach, gdzie akurat obsługiwano klientów. Dobrze, że żadne zdjęcia na fejsbuku się nie pojawiły, z naszymi podopiecznymi w tle ;-) ot taka mała sweet focia z nowej pracy. A propos zdjęć z pracy, może przygotujemy zdjęcia z miejsc, których Pani Rzecznik nie chciał fotografować, bo ich wygląd nie zachwalałby sukcesu reorganizacji?

Otrzymaliśmy także dziś trochę interesującej korespondencji, szczególnie ciekawy jest list Pana Piątkowskiego, który proponuje nam przeprowadzenie audytu MOPS, aby sprawdzić rzetelność wypłaty podwyżek przez p.o. Dyrekcji. List można przeczytać tutaj.

6 listopada 2014 roku

Przedstawiciele naszego związku wizytują punkty pracy socjalnej gdzie informują pracowników o planowanej akcji protestacyjnej. Pracownicy socjalni spotykają się w swojej pracy z różnymi formami agresji, czy to werbalnej, czy tż w skrajnych przypadkach fizycznej, nawet z użyciem niebezpiecznych narzędzi. Dlatego musimy informować społeczeństwo i władze miasta o roli pracowników socjalnych, ich trudnej i odpowiedzialnej pracy i zagrożeniach jakie ich spotykają. Nie jesteśmy w stanie sami, jako redakcja strony czy zarząd związku, odnotowywać i pamiętać wszystkich przypadków, które spotykają pracowników socjalnych w pracy, wszystkich dobrych pomysłów akcji czy transparentów. Dlatego też zapraszamy do naszego forum, gdzie proponujemy założyć temat - "Zdarzyło się w MOPS w Łodzi", gdzie opiszemy wszystkie ciekawe przypadki, absurdy dyrekcji, agresję klientów itp.

Forum

5 listopada 2014 roku

W wyniku trwających konsultacji z załogą, Zarząd ZOZ ZZPS w MOPS w Łodzi postanowił przesunąć termin protestu na czwartek 13 listopada. Podejmowane są działania mające na celu publikację listu otwartego do Pani Hanny Zdanowskiej, Prezydent Łodzi. Odwołanie manifestacji 7 listopada ma na celu m.in. nasze lepsze przygotowanie się do manifestacji w późniejszym terminie oraz ma być wyrazem dobrej woli i troski o współmieszkańców naszego miasta. Nie możemy całkowicie zrezygnować z tej formy protest, gdyż brak jest dobrej woli współpracy ze strony władz miasta, a w szczególności Dyrekcji MOPS. Jest to  w naszej opinii jedyna szansa na realną poprawę warunków naszej pracy, ale też jakości finansowania i organizacji pomocy dla naszych klientów.

Tylko nasz liczny udział w organizowanej manifestacji lub konkretna deklaracja ze strony Pani Prezydent daje nam szansę zmiany MOPS na lepsze, bo dotychczas doświadczyliśmy tylko szumnie nazwywanych reorganizacją słabych i szkodliwych machinacji kadrowych i księgowych.

3 listopada 2014 roku

Dziś Związek zawodowy poinformował władze miasta o kolejnej blokadzie ulic planowanej na 7 listopada na ul. Sienkiewicza 33 (Komenda Policji) od godziny 17.

W telewizji Toya w programie "Konfrontacje" udział wzięli przedstawiciele naszego Związku Alicja Nowakowska i Sylwester Tonderys. Pani Wagner nie było, przy wyborach zachorowała zupełnie jak swego czasu Pan Osiborski, tak więc Dyrekcję reprezentowały Panie Jaszczak i Sagan oraz Pan Piątkowski - Wiceprezydent. Zarząd zaprezentował uzasadniony brak zaufania naszej grupy zawodowej do Dyrekcji MOPS i Piątkowskiego, który zasłynął m.in. przy pierwszych podwyżkach tym, że zgubil gdzieś 250.000 zł. i dopiero interwencja Pani Zdanowskiej pomogla odnaleść tą "niewielką" kwotę. Ponadto wykazaliśmy kolejne kłamstwo Dyrekcji, wbrew wielokrotnie powtarzanym zapewnieniom p.o. Dyrektora MOPS o nie zwracaniu do budżetu środków finansowych z funduszu plac, okazało się, że tylko w 2013 roku było to 284.988,19 zł. niewykorzystanych środków. Ponadto nie zrealizowano 15440 godzin usług opiekuńczych, na kwotę 169.840,00 zł. - i gdzie tu wrażliwość społeczna na los osób starszych naszych władz?

Pismo skarbnika miasta: strona 1 i strona 2

Zgaszony początkowo Pan Piątkowski przeprowadził na koniec małą kampanię wyborczą na rzecz Alicji Nowakowskiej, która startuje do sejmiku wojewódzkiego z list SLD, za co Alicja mu podziękowała! Swoją drogą mamy tą satysfakcję, że Alicję Nowakowską chcą w jakimś gremium, bo z tego co pamiętamy to Pana Piątkowskiego wyrzucono z jego partii.

Tak więc podwyżki, ktore w naszej opinii były tylko machinacją księgową MOPS, bronione były przez trzech przedstawicieli władzy. Nieobecność Pani Wagner oszacowana została na równoważną obecności w zastępstwie przynajmniej jednego zastępcy i głównego księgowego MOPS razem wziętych. Przypadła im wątpliwa przyjemnośc tłumaczenia się z polityki płacowej wielkiej nieobecnej, która zakłada, że można ukarać niskimi premiami całą grupę zawodową i tylko tą jedną grupę zawodową.

2 listopada 2014 roku

Dziś od 15:30 do 17:00 odbyła się manifestacja związkowców NSZZ "Solidarność" łódzkiej oświaty. Do manifestantów wyszła Dyrektor Wydziału Edukacji UMŁ Pani Beata Jachimczak, Pan Prezydent nie odważył się wyjść do zdesperowanych pracowników oświaty. Jako szara eminencja pojawił się tylko p. Sebastian Wujek, asystent Wiceprezydenta Piątkowskiego, który z ubocza przyglądał się manifestantom.

W manifestacji wzięło udział kilkadzisiąt osób, które nie bały się wyrażać swego niezadowolenia z postawy władz miasta.

Związkowcy z "Solidarnośći" łódzkiej oświaty popierają nasz protest, wyrazili chęć wzięcia udziału w manifestacji 7 listopada.                                                                                                                                      Serdecznie im za to dziękujemy i zapraszamy!

31 października 2014 roku

Od wczoraj w MOPS w Łodzi odbywają się wzmożone kontrole dyscypliny pracy, które dotykają głównie pracowników socjalnych oraz pracowników Wydziałów Pracy Środowiskowej. W naszej opinii jest to łabędzi śpiew naszej dyrekcji, która za wszelką cenę chce się wykazać przed władzami miasta, że jednak panuje nad sytuacją w powierzonej jej zarządowi placówce.

Pani Alicja Nowakowska wystosowała pismo do Prezydent Miasta o pilne spotkanie w celu rozpoczęcia rozmów w sprawie sytuacji w MOPS. Pismo z dnia 31 października 2014 roku do wglądu w dokumentach. Ponadto przygotowaliśmy komunikat prasowy do mediów.

Związkowcy z łodzkiej oświaty zapraszaja nas na swoją manifestację w dniu 4 listopada (wtorek) na ul. Piotrkowskiej 104 od godziny 15:30.

29 października 2014 roku

Dziś od 17 manifestacja w Łodzi na Alei Kościuszki!

O godzinie 8:00 odbyło się spotkanie przedstawicieli Zarządu ZOZ ZZPS w MOPS w Łodzi z Pracodawcą. Podczas spotkania nie doszło do porozumienia w sprawie któregokolwiek z postulatów Związku. Ponadto p. Małgorzata Wagner stwierdziła, że postulat dotyczący zwiększenia środków na ekwiwalent za użycie odzieży jest już nieaktualny, gdyż planuje zakup odzieży roboczej dla pracowników socjalnych w MOPS w Łodzi. Niestety jest to stała postawa prezentowana przez p.o. Dyrektora MOPS w Łodzi, polegająca na przyjmowaniu rozwiązań jak najmniej korzystnych dla pracowników socjalnych, a także na przeszacowywaniu swojej roli w kwestiach będących wyłącznie w gestii związków zawodowych tj. decyzji co jest, a co nie jest postulatem związku zawodowego, postawa taka weszła już do kanonu zachowań pracodawcy w kontaktach ze związkiem zawodowym. Poruszono także sprawę naszego kolegi Sylwestra Tonderysa, co w opinii pracodawcy jest sprawą prywatną członka naszego zarządu(sic!).

Dziękujemy za udział w manifestacji, bardzo prawdopodobne jest to, że za tydzień znów się spotkamy na manifestacji. Liczymy na Was, czekamy na pozostałe Koleżanki i Kolegów socjalnnych! Razem zmienimy MOPS, ten MOPS :-)

Postulaty

28 października 2014 roku 

Jutro odbędzie się manifestacja na Alei Kościuszki w Łodzi. Dziś tuż po godzinie 13 wpłynęło zaproszenie do MOPS w Łodzi dla przedstawiciela naszego związku, na godzinę 8:00 w sprawie postulatów złożonych 23 października 2014 roku. Również dziś Alicja Nowakowska, przewodnicząca ZOZ ZZPS w MOPS w Łodzi, przeszła przeprowadzoną ad hoc  kontrolę zeszytu wyjść. Czy to już jest próba "przygotowania gruntu" do jutrzejszych rozmów? Czy raczej gruntu do zwolnienia z pracy kolejnego członka zarządu tej organizacji?

27 października 2014 roku

Pani Alicja Nowakowska podpisała w MOPS w Łodzi porozumienie międzyzwiązkowe ws. zasad przyznawania jednorazowej pomocy z okazji świąt z ZFŚS MOPS w Łodzi w 2014 roku.

23 października 2014 roku

Zarząd ZOZ ZZPS w MOPS w Łodzi złożył pismo do Prezydent Łodzi Pani Hanny Zdanowskiej, informujące o niewywiązywaniu się p.o. Dyrektora MOPS w Łodzi z podpisanego porozumienia ws. podwyżek wynagrodzeń. Ponadto ponformowano Panią Prezydent o nierównym traktowaniu terenowych pracowników socjalnych i koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej przy podziale premii oraz o ponawianych próbach bezprawnego zwolnienia naszego kolegi Sylwestra Tonderysa, pomimo sprzeciwu Zarządu Związku, co jest w naszej opinii szykanowaniem działacza związkowego. Jednocześnie Zarząd wystąpił do pracodawcy z postulatami, co będzie skutkowało wejściem w spór zbiorowy z dniem 29 października 2014 roku. Poinformowaliśmy Panią Prezydent, że konfrontacyjna postawa dyrekcji zmusza nas do niezwłocznego rozpoczęcia akcji protestacyjnych i ponownego wejścia w spór zbiorowy.

21 października 2014 roku

W dniu dzisiejszym z przewodniczącą ZOZ ZZPS w MOPS w Łodzi skontaktował się pracownik Centrum Interwencji Kryzysowych UMŁ, który poinformował Panią Nowakowską, że otrzymał prośbę od p.o. Dyrektora MOPS w Łodzi o skontrolowanie czy przygotowania do manifestacji 29 października spełniają wymagania formalne. Cieszy nas ta "troska" dyrekcji o naszą grupę zawodową, mamy nadzieję, że w przyszłości wyrazem prawdziwej troski o dobro pracowników socjalnych będzie rzetelne rozliczenie podwyżek za 2014 rok i sprawiedliwy, w końcu, podział należnych nam premii.

20 października 2014 roku

W związku z pismem p.o. Dyrektora MOPS w Łodzi z dnia 9 października 2014 roku ws. rozwiązania umowy o pracę, bez wypowiedzenia, członkowi naszego zarządu, Panu Sylwestrowi Tonderysowi, przewodnicząca ZOZ ZZPS w MOPS w Łodzi Pani Alicja Nowakowska odbyła rozmową z p. Wagner. W trakcie rozmowy Pani Nowakowska ponownie wyjaśniła zaistniałą sytuację, tj. że z uwagi na błąd w piśmnie wysłanym do MOPS mogło dojść do nieporozumienia dotyczącego sposobu wykorzystania przysługującego Związkowi etatu. Taki wyjaśnienia na piśmie, wraz z kopią stosownej uchwały wysłano do MOPS 10 października 2014 roku. Odpowiedzi na zadawane prez Alicję pytania udzielał radca prawny MOPS, p. Wagner stwierdziła tylko na zakończenie rozmowy, że zdania nie zmieni, a w sądzie być może spotkamy się w tej sprawie z kimś innym, a nie z nią jako p.o. Dyrektora MOPS w Łodzi. Link do korespondencji:

Korespondencja

8 października 2014 roku 

Podczas Komisji BHP, która odbyła się w dniu dzisiejszym w MOPS w Łodzi poruszono m.in. kwestię nowego lokalu, do którego mają się przenieść pracownicy socjalni z PPS Wysoka. komisja BHP uda się w najbliższym czasie na wizytację lokalu, aby zbadać panujące tam warunki.

Poruszano temat warunków lokalowych i zgłaszanych awarii oraz serwisu sprzątającego. który funkcjonuje w godzinach pracy punktów, co stanowić może nie tylko niedogodność dla pracowników, ale może być też zagrożeniem BHP - mokre w trakcie sprzątania podłogi i schody, z których korzystają zarówno pracownicy jak i klienci Ośrodka.

W PPS Paderewskiego w najbliższym czasie ma być naprawione oświetlenie w kuchni.

Sugerujemy aby zgłaszać wszelkie awarie na piśmie, lub e-mailem za potwierdzeniem odbioru.

7 października 2014 roku 

Podczas spotkania przedstawicieli Związków Zawodowych działających w MOPS postanowiono wspólnie wystąpić do władz miasta i do Wojewody o środki na nagrody na Dzień Pracownika Socjalnego. Ponadto Związki wystąpią do pracodawcy o informację dotyczącą wykorzystania środków w budżecie MOPS na podwyżki.

Niestety "Solidarność" nie zorganizuje manifestacji 22 października 2014 roku, być może taka manifestacja zostanie zorganizowana w listopadzie.

1 października 2014 roku

1. W Sądzie Rejonowym w Łodzi X Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych odbyła się rozprawa z powództwa p. Sylwestra Tonderysa, z udziałem  Zakładowej Organizacji Związkowej, przeciwko MOPS w Łodzi. W wyniku postępowania doszło do ugody pomiędzy stronami, która zakończyła spór w kwestii trzech kar porządkowch.

Nadal nie rozwiązana jest kwestia ewentualnego wypowiedzenia umowy o pracę, które jeszcze w lipcu bieżącego roku chciała wręczyć naszemu koledze p. Małgorzata Wagner, p.o. Dyrektor MOPS w Łodzi.

2. W trakcie obrad Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej, Rady Miasta Łodzi, na której obecni byli przedstawiciele naszego Związku (Alicja Nowakowska, Agnieszka Głąbska i Sylwester Tonderys), Wiceprezydent Krzysztof Piątkowski potwierdził, że nie wnioskował o podwyżki wynagrodzeń pracowników MOPS w Łodzi w 2014 roku. Piątkowski nie chciał ujawnić planów budżetowych na 2015 rok. Ponadto w toku dyskusji padła z jego strony obietnica, że podwyżki za 2014 rok zostaną wypłacone pracownikom do końca bieżącego roku. Szczególne znaczenie ma ta deklaracja w związku z danymi, które otrzymaliśmy z MOPS - Podwyżki 2014

22 września 2014 roku

Podczas okresowego spotkania Dyrekcji MOPS z Zarządem ZOZ ZZPS w MOPS w Łodzi na nasze pytanie o wysokość planowanych premii Pani Małgorzata Wagner stwierdziła, że premie terenowych pracowników socjalnych oraz koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej pozostaną do końca roku na dotychczasowym poziomie.

Pani Wagner stwierdziła, że nie widzi konieczności dodatkowego wynagradzania pracowników socjalnych za obsługę zadań zleconych pracownikom socjalnym przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Ponadto Pani Wagner nie wyraziła zgody na rozszerzenie zadaniowego czasu pracy na pracowników socjalnych zatrudnionych w Wydziale Wspierania Rodzinnej Pieczy Zastępczej gdyż jej zdaniem miałoby to fatalny wpływ na dyscyplinę pracy.

Ponownie wystąpiliśmy z propozycją przygotowania przez MOPS pakietu zdrowotnego dla pracowników - luxmed, medicover itp. Dyrektor obiecała przygotować stosowne rozeznanie.

Poruszaliśmy też kwestię zapytania dyrekcji o możliwość rozwiązania umowy o pracę z jednym z terenowych pracowników socjalnych, przebywającym na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. Sprzeciw takim praktykom nasz Związek wyraził też w skierowanym do pracodawcy piśmie.

W związku ze zgłoszeniami od pracowników socjalnych wystąpiliśmy z wnioskiem o ujednolicenie terminów na jakie przyznawana jest pomoc klientom wszystkich Wydziałów Pracy Środowiskowej.

Wskazaliśmy na problem pogarszającego się stanu infrastruktury i wyposażenia technicznego Punktów Pracy Socjalnej, na co skarżą się do nas pracownicy socjalni.

22 sierpnia 2014 roku

1. Otrzymaliśmy odpowiedź na nasze pytanie dotyczące średnich płac terenowych pracowników socjalnych i koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczek, którzy zostali objęci podwyżkami po 285 zł. brutto do placy zasadniczej od 1 stycznia 2014 roku. Zgodnie z odpowiedzią sygnowaną przez Panią Tamarę Sagan, Głównego Księgowego oraz Panią Jolantę Piotrowską, Zastępce Dyrektora MOPS, podwyżki w poszczególnych Wydziałach wynosiły od kilku do kilkunastu złotych. W I WPŚ pracownicy socjalni zarabiają mniej niż w 2013 roku. Prosimy zapoznać się z tym dokumentem: Podwyżki 2014